16 Şubat 2015 Pazartesi

BEŞİKTAŞ 3 - 2 BURSASPOR (15/ŞUBAT/2015)


Beşiktaş, zorlu rakibi Bursaspor'u İstanbul'da misafir etti ve Olimpiyat Stadyumunun olumsuz şartlarına rağmen maçı kopartmayı başardı. Maç, son dönemlerde izlediğimiz en heyecanlı mücadelelerden birine sahne oldu. 

Soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı bir havada oynanan maç, gündüz olmasına rağmen oldukça çetin şartlarda geçti. Beşiktaş ve Bursaspor maçın ilk yarısında karşılıklı iyi mücadele ortaya koydular ancak Beşiktaş'ın misafir takımdan bir gömlek üstün olduğu açıkça görülüyordu. Şimdi kritik dakikalara bir göz atalım. 

On yedinci dakikada Veli ceza sahası önünde düşürüldü ve faul verilmedi. Bu pozisyon faul olsa, tehlikeli bir serbest vuruş şansı yakalayabilirdik. On dokuzuncu dakikada Gökhan iyi bir pozisyon yarattı. Kendi yarattığı gol pozisyonunun ısrarla takip etti ama kaleci kurtardı. Bursaspor kalecisi gerçekten iyi mücadele örneği verdi. Kırk altıncı dakikada Ramon'un gördüğü sarı kart doğru bir karardı ama oyuncularımız bu pozisyona çok itiraz ettiler. Özellikle Gökhan itiraz etti ve bence bu kadar üzerinde durmaları gereksizdi. Buna karşılık altmış ikinci dakikada Fernandao'nun uçan tekmesi kırmızı kart olmalıydı. Hatta adam hakem oyunu durdurduğunda kırmızı kart göreceğini düşünerek dışarıya doğru yürüdü ancak hakem sarı kart çıkarttı ve Fernandao kendisi bile bu duruma şaşırdı.


Maçın golleri çok şıktı. İlk yarının başında yediğimiz gole Demba'nın cevabı muhteşemdi. Tabi golün hazırlanmasında Sosa ve Gökhan'ın büyük payı vardı. Bursaspor ceza sahasını adeta Bermuda şeytan üçgeni gibi sardılar ve kalecinin yapabileceği hiç bir şey yoktu İkinci yarıda Beşiktaş oyuna ağırlığını koydu. Bursaspor buna karşılık ilk yarıdaki atak futbolunu bırakıp geriye çekildi. Yapabilecekleri en kötü hataydı bu. Beşiktaş, Gökhan'ın ayağından golü bulduğunda maç artık benim gözümde bitmişti. Hatta üç bile olur diye düşündüm fakat o da ne? Bursaspor yaptığı taktik hatayı anladı ve gerçek kimliğine bürünerek atağa kalktı. Ne yapıp edip maçı beraberliğe getirdiler. Madem bu kadar iyiydiniz de niye defansa çekildiniz? Büyük takım olmadığınız için. Artık doksan dakika tamamlandığı için galibiyete dair tüm ümidimi yitirmişken, her gün futbolunun üzerine koyan ve giderek halı saha futbolcusu görüntüsünden uzaklaşan Kerim sahne aldı. Kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda yere düşürülmesi, Beşiktaş'ın kaderini son anda değiştirdi. Emin olmak için pozisyonu defalarca izledim ve son kararım kesinlikle penaltı olduğu yönünde. Beni bilen bilir. Olmasaydı penaltı değil derdim. Takım kendi takımım da olsa gördüğümü yazarım.

Maçın doksan dakikası tamamlandıktan sonra gelen bu penaltı pozisyonunu elbette Demba gole çevirdi ve uzun zaman aklımızdan çıkmayacak güzellikte bir galibiyetin son nokasını koydu. Beşiktaş bu galibiyetle liderlik koltuğunu bu hafta da kimselere kaptırmadı. Bu arada maç sırasında spikerin 'Bakalım Beşiktaş tekrar liderlik koltuğuna oturabilecek mi' diyerek kendini rezil etmesi de gözlerden kaçmadı. Haftanın tüm maçları oynanmadan başka takımları liderlik koltuğuna layık gören zihniyet beni benden alıyor. Gerçekten çok komiksiniz. Son olarak maçı Kadıköy'de izleyen bir arkadaşımın yaptığı gözlemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Maçı izlediği ortamda, boynunda sarı lacivert atkılar olan bir takım kişiler, Bursaspor'un kara kartala attığın gollerde pek bir sevinmişler. İnsan bu kadar da ezik olmasın yahu. Dinlerken ben utandım vallahi. Sahi sormak lazım Beşiktaş'ın maçı bitmeden liderlik koltuğunda oturmak nasıl bir duygu diye. Çok güldüm bu akşam.


BEŞİKTAŞ 3 - 2 BURSASPOR
STAT: Atatürk Olimpiyat
HAKEMLER: Mustafa Kamil Abitoğlu, Kemal Yılmaz, Baki Tuncay Akkın
BEŞİKTAŞ: Tolga (Dk.15 Cenk), Serdar, Atınç, Franco, Motta, Olcay (Dk. 62 Kerim Frei), Veli (Dk. 72 Oğuzhan), Hutchinson, Gökhan, Sosa, Demba ba
BURSASPOR: Harun, Aziz, Civelli, Serdar, Şener, Belluschi, Ozan Tufan, Bekir (Dk. 89 Enes Ünal), Josue, Bakambu (Dk. 82 Bakambu), Fernandao
SARI KARTLAR: Motta, Atınç, Gökhan Töre (Beşiktaş), Serdar Aziz, Fernandao, Ozan Tufan (Bursaspor)
GOLLER: Dk. 24, 90+3 Demba Ba (2), Dk.87 Gökhan Töre, (Beşiktaş), Dk.12 Bakambu, Dk.90 Ozan Tufan (Bursaspor)
KIRMIZI KART: Dk.90+1 Şener Özbayraklı (Bursaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder