12 Mart 2015 Perşembe

CLUB BRUGGE 2 - 1 BEŞİKTAŞ (12/MART/2015)


Beşiktaş, UEFA Avrupa kupasında misafir olduğu Club Brugge'e iki birlik skorla mağlup olarak olası tur sevincini İstanbul'da oynanacak ikinci maç sonrasına bıraktı. Maçın ilk yarısında iki takım da birbirlerinin üzerine çok fazla gitmemeyi tercih ederken, ikinci yarıda ise karşılıklı atakların çoğaldığına şahit olduk. Goller de peşi sıra geldi tabi. Şimdi biraz maça bakalım.

Hakem maçın ilk düdüğünü çaldığında epey bir gerildim zira karşımızda İngiliz takımlarından gördüğümüz baskıyı hissedeceğimizi düşündüm. Biliyorsunuz onlar ilk on beş dakikada maçı kopartmak için inanılmaz bir performansla rakibin üzerine giderler. Atlata bilirsen ne ala. Sonra baktım ki durum Belçikalı takım için farklı. Olabildiğince donuk ve sanki deplasmana gelmiş gibi temkinli bir oyunla başladılar maça. Belli ki Arsenal'i elinden kaçırıp, Tottenham ve Liverpool'u deviren kara kartal pek korkutmuş gözlerini. Bir süre sonra sıkılmaya başladım. Kendimi Adana Demirspor Beşiktaş maçı izliyor gibi hissettim. Adamlar resmen bir puana razı gibi oynuyorlardı. İlk yarı bu şekilde akıp gitti. Ev sahibi takım doğru düzgün oynamadığı gibi, Beşiktaş'da onlara uydu ve vakitler geçti. Yalnız şuna dikkat ettim. Öyle yada böyle bir atak yaparlarsa, olmadık pozisyonlar oluşturabiliyorlar. Ölü gibi görünen oyunlarından canlı gol pozisyonları çıkabiliyor. Nitekim bunlardan birisi şansımıza hakem tarafından gol sayılmadı. Ucuz atlattık.


İkinci yarıya Beşiktaş gol ile başladı. Hem de ne gol ama. Gökhan dört kişiyi ipe dizip şut çekti. Müthiş bir goldü bu. Eski bir tezahüratta olduğu gibi Avrupa duydu sesimizi. Bundan sonra hayatta toparlanamazlar dedim ama ne yazık ki kaleci Cenk'i kontrplay'de bırakan bir pozisyonda golü yedik. Bu kontrplay'de ne saçma bir İngilizce kırması laftır yahu. İsim bulmak lazım buna. Cenk şaşırmasına sebep olan aniden yön değiştirmiş topun kurbanı oldu. Hmmm...sanırım böyle diyebiliriz. Evet. Bu arada şu detaya dikkat çekmek istiyorum. Golü atan Sutter aslında uzun süre önce oyundan atılmalıydı. Sürekli faul yapan ve bunu hakemden kısmen gizlemeyi başaran oyuncu, golünü atınca epey bozuldum. Beraberlik de gayet iyiydi ama o yediğimiz gol, şanssızlıkları peşinden sürüklemeye devam etti. Yetmiş yedinci dakikada Serdar, aslında o kadar da penaltı sayılamayacak ama hakemin gözünün önünde olan ve verilmezse tartışmaya yol açacak bir penaltıya sebep verdi. Rakip oyuncu da yere düşüşünü ekstra havada uçmalı şov ile süsleyince penaltı kaçınılmaz oldu. Maç iki bire geldi ve bu sonuçla da bitti.

Şu bir gerçek ki Beşiktaş şu an itibariyle turun favorisi. İstatistikler ve bu gece iki takım tarafından karşılıklı ortaya koyulan oyun ve sonuç, Beşiktaş'ı tartışmasız turun favorisi yaptı. Yine de disiplini elden bırakmaya gelmez. İkinci maçta muhtemelen seksen bin kişi Olimpiyat Stadyumunu dolduracaktır. Belçikalı oyuncuların tribünleri izlemekten maça yoğunlaşma fırsatı bulamayacaklarını umuyorum. Tek gollü galibiyet bizi tura götürecekken, Beşiktaşlı oyuncuların ve izleyicilerin aksine izin vermelerini beklemiyorum. Beşiktaş bu geceki mağlubiyete rağmen Avrupa kupasına doğru ilerliyor mu ne? Haydi bakalım.

İskoç hakem kadrosu, benim nazarımda oyunu yüzde seksen beş oranında iyi idare ettiler.
Muhtemelen kültürlerinin vurgulandığını tahmin ettiğim şık formalarıyla da 
dikkat çektiler.

CLUB BRUGGE 2 - 1 BEŞİKTAŞ
STAT: Jan Breydel
HAKEMLER:  Craig Thomson, Francis Connor, David Mcgeachie
CLUB BRUGGE: Ryan, De Fauw (Dk.62 Oulare), Duarte, Meunier, De Bock, Mechele, Bolingoli-Mbombo (Dk.46 Felipe Gedoz), Simons, Refaelov, Vormer, De Sutter
TEKNİK DİREKTÖR: Michel Preudhomme
BEŞİKTAŞ: Cenk, Serdar, Ersan, Necip, Opare, Olcay (Dk.83 Mustafa Pektemek), Veli, Tolgay, Gökhan, Oğuzhan (Dk.72 Kerim), Demba Ba
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
GOLLER: Dk.62 De Sutter, Dk.77 Refaelov (Club Brugge), Dk.46 Gökhan Töre (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: De Sutter (Club Brugge), Necip Uysal, Tolgay Arslan, Cenk Gönen (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder