9 Mart 2015 Pazartesi

SİVASSPOR 0 - 1 BEŞİKTAŞ (08/MART/2015)


Beşiktaş, liderlik mücadelesi verdiği Fenerbahçe ve Galatasaray'ın derbi maçına çıktığı gün, Sivasspor'a misafir oldu. Güzel ve güneşli bir pazar günü oynanan maçın gündüz olması, seksenli yıllardan kalma nostaljik bir hava yaşamamıza sebep oldu. Maçı anlatan spiker, Sivasspor'un sahasının su ısıtmalı borularla değil elektrikli sistemle donatıldığını, bu vesile ile sahanın çok daha iyi korunduğu detayını bizlerle paylaştı. Borulu sistemde boruların içindeki su, soğuk havalarda donduğu için sistem sahayı koruma yetisini kaybediyormuş. Bahsedilen yeni sistemin ilgi çekici ve başarılı olduğu şüphesiz ancak 2015 yılında ismine süper eklediğimiz ligimizde hala son model sistemlere her stadyumda standart olarak geçiş yapılamamışsa, Avrupa ve Amerikayı yirmi yıl geriden takip ettiğimiz klişesinin gerçekliği bir kez daha yüzümüze vurulmuş oluyor.

Beşiktaşımız Sivas'da sahaya tam kadro çıktı ancak muhtemelen bedensel değil ama zihinsel olarak yorgun olduklarından, tam kapasitelerini sahaya yansıtmakta sıkıntı çektiler. Avrupa ve ligdeki yoğun programın altından kalkmak her yiğidin harcı değil. Şimdi bunu neden dile getirdim? Evet sıkı durun. Skandal geliyor. Sivasspor'un Beşiktaş ile vereceği lig maçı mücadelesi öncesinde Türkiye kupası maçlarının ertelendiğini biliyor muydunuz? Yorgun bir Sivasspor elbet Beşiktaş'a çelme çakmakta sıkıntı yaşayacak. Haliyle bir önlem almak gerekli değil mi? Peki 19 Mart 2015 tarihinde Avrupa arenasında Clup Brugge karşısına çıkacak Beşiktaş'ın, 22 Mart 2015'de Fenerbahçe derbisine çıkacağını biliyor muydunuz? Neden bizim maçımız ertelenmiyor? Neden pazartesi değil de pazar günü oynuyoruz derbi maçını?

Maça dönelim. Beşiktaş'ın büyük ümitler bağladığı ama hayal kırıklığı yaşadığı Batuhan, bu maçta Sivasspor formasıyla sahaya çıktı. Öylesine hantaldı ki, o bedeni on beş dakikadan fazla tempolu mücadeleye sokması mümkün değildi. Nitekim de öyle oldu ve kısa sürede sahayı terk etti. Maçın ilk yarısında iki takım da oyunu kilitlediler. Top bir türlü kale sahasına ulaşamadı. Sürekli olarak dönen top, iki takıma da faydası olmayan bir şekilde gitti geldi. Çok verimsiz bir oyun oldu. Bazı maçlar böyle geçiyor. Önemli olan puanı alıp çıkmak oluyor. Tabi bu kadar sıkışan bir oyunda da gol atmak şansa kalıyor. Nitekim Necip'in orta sahanın biraz gerisinden nereye gideceğini pek hesaplamadan vurduğu top, mevkisini terk etmiş ve Sivasspor ceza sahasına kadar ilerlemiş Atiba'nın ayağına çarparak gol oldu. İlk bakışta çok havalı ve şık görünen gol, aslında elli defa vursan bir defa bile denk gelmesi zor olan gollerden birisiydi. Dedik ya böyle maçlarda gol atmak şansa kalır diye, işte aynen öyle oldu. Demba zaten bu maçta tümden kayıpları oynadı. Oyun kilitlenip pas atacak kimse kalmayınca, Demba'da devre dışı kaldı.


Beşiktaş, tam bir puan maçı çıkarttı aslında. İkinci yarı Sivasspor maçı kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Özellikle altmış ve yetmişinci dakikalar arası gol yiyeceğimizden kesin emin oldum ama ne şanstır ki gol gelmedi. Maç kara kartalın kırk dördüncü dakikada attığı gol ile tamamlandı. Fenerbahçe sahasında Galatasaray'ı tek golle geçince Beşiktaş'da Galatasaray ile aynı puana gelip liderliğe ortak oldu. Gerçi onlar averajla utanmadan lider olduklarını söylüyorlar ama olsun. Beşiktaş haftayı çok karlı kapattı.

Stat: 4 Eylül
 
Hakemler: Bülent Yıldırım, Ekrem Kan, Asım Yusuf Öz, Hakan Akmısır(4. Hakem)
 
Beşiktaş: Cenk, Serdari Ersan, Necip, Opare, Veli, Atiba, Gökhan(Dk.70 Kerim), Sosa(Dk.23 Tolgay), Olcay, Demba Ba(Dk.90 Mustafa)
 
Yedekler: Günay, Atınç, Motta, Kerim, Tolgay, Oğuzhan, Mustafa
 
Teknik Direktör: Slaven Bilic
 
M. Sivasspor: Korcan, Cicinho, Da Costa, Ümit, Ziya, Burhan, Kadir(Dk.78 İbrahim A.), Mehdi, Hakan, Aatif, Batuhan(Dk.39 Utaka)
 
Yedekler: Ertuğrul, İbrahim Ö., Abdurrahman, Aydın, Musa, Utaka, İbrahim A
 
Teknik Direktör: Sergen Yalçın
 
Gol: Atiba (Dk.44)
 
Sarı Kartlar: Opare (Dk.33), Kadir (Dk.37), Ersan (Dk.56), Cenk (Dk.83)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder