23 Ağustos 2015 Pazar

BEŞİKTAS 1 - 2 TRABZONSPOR (22/AĞUSTOS/2015)


Lige ilk haftada fırtına gibi giriş yapan ve Mersin İman Yurdu’na adeta gol yağdıran kara kartal, ikinci hafta kendi sahasında misafir ettiği Trabzonspor’a yenilmekten kurtulamadı. Heyecanla başladığımız ligde uzun süre yenilmezlik unvanını elinde tutacağını düşündüğüm Beşiktaş, beklediğimden erken pes etti. Yazımın açılış paragrafındaki ilk iki cümle ile içiniz kararması lütfen. Önce yüzümüze çarpan tokadı layığı ile yaşayıp daha sonra neler olabileceğini değerlendirmeye geçelim.

Maçın favorisi Beşiktaş demek gerçekten ayıp olur zira Tarbzonspor’un büyüklüğünü tartışmak doğru olmaz. Bir dönem yazılarımda fazlasıyla eleştirmiş olsam da bu Trabzonspor’u güçlü ve saygın bir rakip olmaktan alıkoymaz. Yine de seyirci ve saha avantajını elinde bulunduran ve neredeyse eksiksiz gibi görünen Beşiktaş’ın sahadan mağlup olarak ayrılması, beklemediğimiz bir sonuç oldu. Gerçi benim gibi saha avantajının elimizde olduğunu düşünen Beşiktaşlılar parmakla gösterilecek kadar azdır. Yeni stadyumumuzun tamamlanmasını haklı olarak sabırsızlıkla bekleyen Beşiktaşlılar, Olimpiyat Stadyumunu ev olarak görmüyorlar. Onları haksızlık etmek istemiyorum elbet ama hiç sahamız olmaması yerine seksen bin kişi kabul edebilen bir stadyumda ev sahipliği yapmak da az değil. Bahaneleri geçip neler olmuş onları değerlendirelim.


Her şey bir yana, gerek basının gerekse diğer takımların izleyicilerinin Quaresma kıskançlığı bitmiyor tükenmiyor. Daha transfer aşamasında bile gaddarca eleştirilerde bulunmak suretiyle, Quaresma’nın gereksiz ve yararsız bir transfer olduğu yönünde fikir beyan etmekten geri durmadılar. İlk hafta üstün bir performans sergileyen yıldızımız da ikinci maçta da şüphesiz büyük beklentimiz vardı. Beklentilerimiz, ne yazık ki hakemin Beşiktaşlı oyunculara, özellikle yıldızlarımıza karşı takındığı tavizsiz tavır yüzünden karanlığa gömüldü. Quaresma’nın ilk sarı kartı yanlış bir karardı. İkincisi ise skandal bir karardı. Tabi bu hakemler serbest vuruşta çizginin üzerine basan oyuncumuz bile kırmızı kart gösterdikten sonra, heyecanla topu erken kullanan bir oyuncumuza da elbet kırmızı kart gösterirler. Takım Beşiktaş olunca tolerans sıfıra iniyor. Neymiş efendim, daha düdük çalmamış. Kardeşim adamın sarı kartı var işte, böyle bir hareketten ikinci sarı kart çıkar mı? Galatasaraylı Melo’ya gösterebiliyor musun sen o kartı? Gösteremiyorsun. Sonra ne oluyor? Maçı beraberliğe getiren muhteşem golü atan oyuncumu sudan sebeplerle dışarıya atıyorsun. Sarı kart sert müdahaleye gösterilir. Bedavaya harcanmaz.


Quaresma oyun dışı kalınca hain medya hemen devreye girdi tabi. Bak biz söylemiştik efendim bu adamdan bir şey olmaz. Bu kadar klişe bu kadar sığ nasıl olabiliyorsunuz anlamıyorum. Adamın Trabzonspor’a attığı golü meslek hayatınız boyunca başka nerede gördünüz? Bu ülkenin insanlarının hücrelerine kadar işlemiş pis kokan kompleksi, fitnesi fesadı, kıskançlığı ne zaman bitecek? Maçta kara kartal on kişi kalınca dengeler bozuldu elbet. Beraberliğe gelen maç korunamadı. Maçı oyundan atılan Quaresma değil, haksız kararlar vererek takımımızın dengesini bozan hakem kaybettirdi. On kişi kalıp Trabzonspor’u yenemezsin arkadaş. Yazık günah değil mi benim takımıma.

Peki iki Trabzonsporlu oyuncunun Oğuzhan’ı elleriyle itmek suretiyle ceza sahasının içinde düşürdüğü pozisyona ne demeli? Bunu da mı görmedin hakem? Bunda da mı inisiyatif kullandın? Adalet dağıtma hakkını kim verdi sana? Hakim misin hakem misin anlayalım. Bu camianın uğradığı haksızlıkların sonu ne zaman gelecek?


Son olarak, bir vatandaş olarak ülkenin bölünmez bütünlüğünü canlı yayında vurgulayan Beşiktaş seyircilerine sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim. Sizler olduğu sürece bu bayrak sonsuza dek özgür göklerde dalgalanır. Helal olsun !


Stat: Atatürk Olimpiyat

Hakemler:  Ali Palabıyık, Mehmet Cem Satman, Serkan Çimen, Serkan Gençerler(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, Motta, Atiba, Oğuzhan(Dk.85 Kerim), Gökhan, Olcay(Dk.70 Necip), Quaresma, Cenk(Dk.63 Gomez)

Yedekler: Günay, Necip, Serdar, İsmail, Sosa, Kerim, Gomez

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Trabzonspor: Onur, Aykut, Cavanda, Mustafa, Constant, Erkan, M’bia, Özer(Dk.74 Sefa), Yusuf(Dk.87 Salih), Okay(Dk.74 Medjani), N’Doye

Yedekler: Alvarado, Salih, Alper, Aytaç, Sefa, Medjani, Cardozo

Teknik Direktör: Shota Arveladze

Goller: Yusuf (Dk.53), Quaresma (Dk.57), Erkan (Dk.84)

Sarı Kartlar: M’bia (Dk.22), Motta (Dk.24), Quaresma (Dk.45+2, 60), Erkan (Dk.47), Beck (Dk.52), Salih (Dk.90), Ersan (Dk.90+4)

Kırmızı Kart: Quaresma (Dk.60)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder