26 Ekim 2015 Pazartesi

ANTALYASPOR 1 - 5 BEŞİKTAŞ (26/EKİM/2015)


Beşiktaş, haftanın son maçında Antalyaspor’a misafir oldu. Antalyaspor’un yeni stadyumunda oynanan ilk maç olma özelliği taşıyan mücadele, karşılıklı ataklarla dolu güzel bir maç oldu. Antalya Arena, şehir şebekesine elektrik üreten güneş panelleriyle donatılmış çatısıyla büyük sükse yaptı. Ülkemizde böylesine güzel projelere imza atıldığını görmek büyük keyif. Haftada sadece bir maç oynanan stadyumunun kapalı olduğu zamanlarda aktif olarak hayatın içinde olması ve kente fayda sağlaması heyecan verici.

Maçın ilk yarısı, üstün mücadele ile geçti. Karşılıklı atakların olduğu ilk kırk beş dakikaya tam üç gol sığdı. İlk golü atan taraf kara kartal oldu. Necib’in ayağından gelen golün, fazlasıyla heyecanlı olan Antalyaspor’un maça olan yoğunluğunu bozacağını düşünmüştüm ama öyle olmadı. Hatta fazlasıyla da sert bir oyun ortaya koydular. Ardı ardına gelen iki sarı karta Antalyaspor’lu izleyiciler tepki gösterdi ama kartlar doğru karardı. Özellikle Quaresma’nı ayağına basılan pozisyon bariz sarı karttı. Ancak aynı şekilde bir pozisyon Beşiktaş tarafından da gerçekleştirildi. Necip rakibinin ayağına bastı ve bu pozisyonda kart görmedi. Doğrusu hakemlerin bizim lehimize bu tarz bir karar verdiğine şahit olmak beni şaşırttı zira son birkaç senedir hep üzerimize oynandı ve puanlarımız heba oldu gitti. Antalyaspor, yeni stadın ve kendilerini izlemeye gelen binlerce taraftarlarının da tartışılmaz etkisiyle oldukça tempolu bir oyuna imza attı. Özellikle dünya yıldızı golcüleri Eto’o, takımını tek başına sırtladı ve üstün mücadele örneği ortaya koydu. Bu oyununu da bir gol ile süsledi ki tam onun klasına yakışır bir goldü.


Kapılarını ilk defa Antalyaspor Beşiktaş maçı ile açan Antalya Arena, 
kente elektrik enerjisi sağlayan güneş panelleri ile 
Türkiye'nin en güzel stadyum projelerinden birisi.

Yirmi yedinci dakikada Quaresma’nın orta olarak düşündüğü top kaleye girmek üzereyken kafasıyla son noktayı koyan Mario, ikinci golümüzü attı. Ceza sahası ve kale çizgisinin üzeri kalabalık olduğundan olsa gerek, maçı anlatan spikerler golün Mairo’ya ait olduğu konusunda derin şüpheye düştüler ve golü Mario’nun attığını telafuz etmemek için elli dereden su getirdiler. Bunun yanında ev sahibi takımın oyuncuları Mario kafayı o topa vurmasın diye neredeyse burnunu kıracaklardı. Resmi ağızlardan duyulabilecek kesin bir karara ulaşılamayınca skor tabelasında gol Mairo'ya yazıldı. İkinci yarı bir ara çok korktum ev sahibi takım bir gol daha atar diye. Beşiktaş’ı yenmeyi gerçekten istiyorlardı. Stadyumlarının açılışında seyircilerinin karşısında alınacak bir galibiyet Antalyaspor için tarihi değer taşıyordu. Öncelikle kaptanları Eto’o olmak üzere hepsi üstün çaba sarf ettiler ve güzel pozisyonlar yakaladılar. Eto’o ceza sahasındaki bir pozisyonda düşürüldüğünü iddia etti ve uzun süre hakemin penaltı kararı vermemesinden dolayı hayıflandı. Pekâlâ. Hakkını yemeyeceğim. Ceza sahasına girmeden hemen önce formasından çekildiği doğru ve o pozisyon faulü takiben serbest vuruş olmalıydı. Ancak formasını kurtarıp ceza sahasına daldığı anda yere kapaklandığı pozisyon ne yazık ki penaltı değildi. Eto’o gereksiz yere itiraz etti. Bir enteresan pozisyon da Ersan’ın sarı kart görüp bir sonraki maç cezalı duruma düştüğü pozisyondu. Ne topla ne de ev sahibi takım oyuncusuyla teması olmadığı halde sarı kart gören Ersan, duruma kendisi de şaşırdı.


Dedik ya Antalyaspor bu maçı alıp tarih yazmak istedi diye. Beşiktaş’ın buna cevabı çok gaddarca oldu. Altmış üçüncü dakikada Super Mario sahne aldı. Üçüncü golü atarak işi sağlama bağladı. Bundan sonra daha böyle gider diye düşündüm ama bizim oyuncular Antalyaspor’un onları yenmek istemesine pek içerlemiş olsalar gerek, yetmiş ikinci dakikada Olcay’da bir gol attı ve maçı bitirdi. Tabi benim için bitti maç fakat o da ne. Şenol Güneş oyuncu değişikliği hakkını golcüden yana kullanarak Cenk’i sahneye sürdü. Cenk’de madem hocam gole doymadı, bir tane de ben atayım diyerek ağları havalandırdı. Beş golün adı vardır bilirsiniz. Beş atacağız dersiniz maçı çok istiyorsanız. Antalyaspor Beşiktaş maçını çok istedi ve cevap sert oldu.

Kara kartal artık uçuşa geçti. Bundan sonra ancak şampiyonluk kupası ufukta görüldüğünde yavaş, yavaş alçalmaya başlar. Elbet bu sene de olacaktır Beşiktaş’a önlem alma operasyonu. Bu sefer pek operasyon filan tanımayacak gibi görünüyor bu takım. Çocuklar inanmış, biz de inanacağız mecburen. Dün Fenerbahçe ve Galatasaray derbi maçının bir birlik eşitlikle sonuçlanmasından sonra kara kartal liderlik koltuğuna da iyice kuruldu. Ne demişti Gordon Milne? Şampiyon Beşiktaş. En büyük Beşiktaş.


Yukarıda maç sonu televizyon ekranından alınmış bir ekran fotoğrafını izliyorsunuz.
Mario Gomez'in altmış üçüncü dakikada attığını not aldığımız gol,
daha sonra düzeltme yapılarak gol pasını veren Quaresma'ya yazıldı. 


Stat: Antalya

Hakemler: İlker Meral, Bülent Gökçü, Hakan Yemişken, Orkun Aktaş(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, İsmail, Necip, Atiba, Quaresma(Dk.69 Kerim), Oğuzhan(Dk.79 Cenk), Olcay, Gomez(Dk.86 Mustafa)

Yedekler: Günay, Serdar K., Milosevic, Tosic, Kerim, Mustafa, Cenk

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Antalyaspor: M’Bolhi, Ömer, Lokman, Sakıb, Angelo, Makoun(Dk.46 Emre), Emrah(Dk.58 Serdar Ö.), Zeki, Lazarevic, Gusmao, Eto’o(Dk.82 Diarra)
Yedekler: Ozan, Celustka, Kadir, Serdar Ö., Ozan, Emre, Diarra

Teknik Direktör: Yusuf Şimşek

Goller: Necip (Dk.14), Eto’o (Dk.21), Gomez (Dk.27), Quaresma (63), Olcay (Dk.72), Cenk (Dk.89)

Sarı Kartlar: Lokman (Dk.2), Makoun (Dk.3), Rhodolfo (Dk.31), Ersan (Dk.56), Eto’o (Dk.67)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder