18 Ekim 2015 Pazar

BEŞİKTAŞ 1 - 0 RİZESPOR (18/EKİM/2015)


Beşiktaş, sahasında misafir ettiği Rizespor'u tek gol ile geçerek Süper Ligdeki liderliğini sürdürdü. İlk yarısı golsüz geçilen maçın ikinci yarısında Quaresma'nın ayağından gelen şık gol ile takımımız üç puanı almayı başardı.

Maçın ilk on beş dakikalık bölümünde, misafir Rizespor oldukça hareketliydi ve maçı kazanmayı daha çok isteyen taraf gibi bir görüntü çizdi. Oysa daha dikkatli bakıldığında, Rizespor'un sahaya sonbahar rüzgarında savrulan yapraklar gibi yayıldığını ve erken bir gol ile Beşiktaş'ın oyuna olan yoğunluğunu düşürmek amacıyla beyhude bir çaba içerisinde olduğu açıkça görülebiliyordu. Beşiktaş ise bu düzensiz ama hızlı ataklar karşısında sahaya çakılı çiviler gibi yayılıp gol tavizini vermedi. Muhtemelen oyuncularımız da bu telaşlı ve amatörce çabayı gördüler ve dikkatlerini atak yapmaktan çok, bu geçici rüzgarı bertaraf etmeye verdiler. Rizespor rüzgarı pek uzun sürmedi. Gol yenilmeden fırtına atlatıldı. Sonrasında sıra Beşiktaş'a geldi. Beşiktaş'ın atakları daha düzenli ve çalışılmıştı ancak takımımız dalga, dalga geldiği ataklarda bile gol yollarında sıkıntılar yaşadı. Özenle oluşturulmuş ataklar, gol noktasına gelindiğinde çabalar karşılıksız kaldı. Nedense takım bir türlü istediği ateşi yakacak kıvılcımı çakamadı. İlk yarı da bu şekilde tamamlandı.

İkinci yarıda hocamız Şenol Güneş, ateşi yakıp harlayacak kıvılcım olarak Quaresma'yı seçti. Bundan daha doğru bir karar olamazdı herhalde. Quaresma kıvılcımı çakıp takımı alevlendirmekle kalmadı, altmış üçüncü dakikada  üzerine bir de benzin döküp şık bir gol ile ağları havalandırdı. Onun varlığı ile orta sahadan gol yollarına giden kanallar açıldı ama ilk yarıdaki son vuruş şanssızlıkları peşimizi bırakmadı. Bu kadar çok atakla daha fazla gol atılması gerekirdi. Neyse ki Rizespor ikinci yarıya beni fazlasıyla şaşırtarak seksenlerden kalma köhne bir taktikle çıkmıştı. Kaleci vuruşlarında topu bekletmeler, kendi ceza sahasına kapanmalar türünden bir Süper Lig takımına yakışmayacak zihniyetteki futbollarıyla, gol yollarında şanssızlık yaşayan Beşiktaş'a karşı beraberlik veya galibiyet fırsatı yaratmaktan uzak bir görüntü çizdiler. Yoksa biz az izlemedik tesadüfen attığı bir gol sonrası morali yerine gelip Beşiktaş'a kök söktüren takımları. Bu gece öyle olmadı.


Beşiktaşımız maçı aldı ama yine haksızlıklara da maruz kaldı. Dakikasını şu an hatırlayamadığım ama seksen bilmem kaçıncı dakikada olduğunu tahmin ettiğim nizami golümüz, ofsayt gerekçesiyle verilmedi. Yan kameradan da gördüğüm kadarıyla bariz goldü. Pozisyonu yüz elli kamera ile inceleyen televizyon programlarını henüz izlemedim ama ilk gördüğüm net goldü. Quaresma'nın attığı golden bir kaç saniye öncesinde ceza sahasında da verilmeyen bir penaltımız vardı. Eğer Quaresma'nın şutu gol olmasaydı, muhtemelen hakem penaltı filan vermeyecekti. Yani kimse bana hakem pozisyon tamamlansın diye bekledi martavalı ile gelmesin.

Beşiktaş bu sonuçla yoluna emin adımlarla devam etti. Stadımızın açılmasına çok az zaman kala takımın böylesine güzel bir hava yakalamış olmasından dolayı çok memnunum zira Vodafone Arena'ya zirvede çıkacak bir Beşiktaş, şüphesiz futbol camiasında büyük sükse yapacaktır. Bize de gururla izlenmek kalacak. Güzel günler yaşıyoruz ve daha güzel günler pek yakında.

Stat: Başakşehir 
 
Hakemler: Alper Ulusoy, Mustafa Emre Eyisoy, Serkan Gençerler, Mehmet Cem Satman (4. Hakem)
 
Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, İsmail, Atiba, Oğuzhan, Sosa(Dk.80 Necip), Gökhan(Dk.90+ Kerim), Olcay(Dk.46 Quaresma), Gomez
 
Yedekler: Günay, Serdar, Tosic, Necip, Kerim, Quaresma, Cenk
 
Teknik Direktör: Şenol Güneş
 
Ç. Rizespor: Itandje, Oboabona, Koray(Dk.71 Ismail), Viera, Eren, Murat, Makiadi, Ahmet(Dk.77 Sercan), Yalçın(Dk.52 Orhan), Deniz, Kweuke
 
Yedekler: Gökhan, Ismail, Orhan, Nika, Sercan, Patrik, Mehmet
 
Teknik Direktör: Hikmet Karaman
 
Gol: Quaresma (Dk.63)
 
Sarı Kartlar: Yalçın (Dk.47), Koray (Dk.66)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder