4 Ekim 2015 Pazar

ESKİŞEHİRSPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ (04/EKİM/2015)


Beşiktaş, perşembe akşamı ağırladığı Sporting Lizbon ile oynadığı zorlu maç sonrası bugün Eskişehir deplasmanına çıktı ve üç puanı almayı başaran taraf oldu. Ne zaman Beşiktaş'ın Avrupa Kupası ve Lig maçları programını sorgulasam, karşıma bu düzenin aylar öncesinden kurulduğu cevabı çıkıyor. Gerçekten öyle ise bu işin içinde kötü niyet ararım ben. Perşembe akşamı Avrupa'da oynuyorsun ve pazar günü deplasmanda lig maçına çıkıyorsun. Hem de öyle saat 20.00'de filan değil 17:00'de çıkıyorsun maça. Bu maçın pazartesi günü oynanmasına engel ne gibi bir düzen olabilir anlamış değilim. Yine de kara kartal tökezlemeden yoluna devam etmeyi başarıyor. Helal olsun.

Maçın çok daha zorlu geçeceğini düşünmüştüm zira Eskişehirspor son maçlarda geçirdiği şanssızlıklara rağmen aslında fazlasıyla derli toplu bir takım. İlk yarının otuz üçüncü dakikasında Quaresma'nın pasıyla Mario'nun ayağından gelen gol bizi rahatlattı. Her ne kadar takım ilk yarıda çok fazla pozisyona giremediyse de bir gol atmayı başarıp deplasmanda öne geçmesini bildi. İkinci yarının elli altıncı dakikasında yine Mario'nun ayağından gelen gol ile eminim tüm izleyiciler rahatladı ama ben rahatlamadım. Dediğim gibi Eskişehirspor derli toplu bir takım ve maçın kaderine etki edebilecek isim yapmış değerli oyuncuları var. Maçta bir gol atmayı başarırlarsa bunun getirdiği motivasyonla fazlasıyla tehlikeli olacaklarını biliyordum. Neyse ki o golü seksen yedinci dakikada buldular da maçı çevirmek için avantajları olmadı. Buna rağmen çok hızlı toparlandılar ve hakem tarafından dört dakika uzatılan maçın son anında bir şutları direkten döndü. Eğer golü daha erken atmış olsalardı başımıza iş alacaktık. Yine de Beşiktaş'ın ikinci yarının tek hakimi olduğunu da unutmamak lazım. Sağlı sollu ataklarla her daim golü arayan, hatta iki sıfırdan sonra bile golü arzulayan bizim takımımızdı. Öyle ki hocamız Şenol Güneş bile daha çok gol istiyordu ve Mario'yu oyundan alırken yerine yine golcü olan Cenk'i koydu. Oysa standart uygulamalarda defans güvenliği düşünülürdü. Bu da takımın ve hocanın keskin hatlarla çerçevesi belirlenmiş bir zafere ne kadar aç olduklarını gösteriyor. Heyecanları daim olsun.

Ev sahibi takımın seyircisi de yaptığı tezahüratlarla onları yüz üstü bırakınca toparlanmakta büyük zorluk çektiler. Rakip takımın seyircisi bize çalıştı. Bu notu özellikle düşüyorum. Eskişehir izleyicileri, takımlarının yenilgisinde büyük rol oynadılar. Bu da kulağımıza küpe olsun. Gol ve goller yesek bile her zaman her yerde en büyüğün Beşiktaş olduğunu hiç bir zaman unutmayalım. Her şartta takımımızı alkışlayalım. Maçın doksan dakika olduğunu asla unutmayalım.


Stat: Eskişehir Atatürk

Hakemler: Deniz Ateş Bitnel, Alpaslan Dedeş, Esat Sancaktar, Tarık Ongun(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, Tosic, Atiba, Oğuzhan, Gökhan, Sosa(Dk.67 Olcay), Quaresma(Dk.46 Necip), Gomez(Dk.78 Cenk)

Yedekler: Günay, Serdar, İsmail, Kerim, Necip, Olcay, Cenk

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Eskişehirspor: Boffin, Emre, Kamil, Birol(Dk.65 Anıl), Özgür, Toko, Khalifa, Defederico(Dk.46 Kaan), Engin, Onur(Dk.59 Pinto), Gekas

Yedekler: Ali, Kaan, Akaminko, Sezgin, Anıl, Dorukhan, Pinto

Teknik Direktör: Michael Skibbe

Goller: Gomez (Dk.33, 56), Gekas (Dk.87)

Sarı Kartlar: Toko (Dk.8), Quaresma (Dk.16), Özgür (Dk.50), Khalifa (Dk.59)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder