23 Kasım 2015 Pazartesi

BEŞİKTAŞ 2 - 0 SİVASSPOR (22/KASIM/2015)


Açıkçası bu sefer maçı yazmadan önce her detaydan emin olmak istedim. Böylelikle de bir gün sonraya kaldı maç yorumum. İstiyordum ki, muhtemel kritik pozisyonları tekrar izleyip daha iyi anlama fırsatı yakalaya bileyim. Böylelikle hiç hak geçmemiş olur diye düşündüm. Sanırım yazımı okuyan herkes neden bahsettiğimi anlayabiliyor. Evet Atiba'nın penaltı pozisyonu. Bu pozisyon, Beşiktaş düşmanı medya için bulunmaz bir fırsattı. Hani hep bir hayalleri var ya, rekabeti kendi arzu ettikleri iki takım arasında görmek ve kendilerince utanmadan İspanyol tarzı bir klasik yaratmak gibi, işte o rüyaları gerçek olamadığı için her daim kara kartalı hedef tahtasına oturtmaktan geri durmuyorlar. Maç sabahı kalktığımda sanal ağ gazeteleri Beşiktaş'ın penaltı pozisyonu ile çalkalanıyordu. Stadını tamamlayacağı sene Beşiktaş kupayı yeni yuvasında kaldırmaya kararlı ya, işte bu onlar için çok rahatsız edici bir durum. Kendi muhteşem ikilileri dururken Beşiktaş'ın ne haddine kupa kaldırmak?

Pozisyonu önce maçın özet görüntülerinden tekrar izledim. Hatta yayıncı kuruluşun kabus gibi üzerimize çökmeye devam eden maç sonrası programında, pozisyonun incelemesini defalarca izledim. Son kararım pozisyonun penaltı olmadığı yönünde. Böyle bir pozisyonun maçın önünü açmış olması, takımım adına büyük şanssızlık zira üzerimizdeki leş kargalarının verdiği rahatsızlık üst seviyede. Bu pozisyon için neden şansızlık diyorum? Çünkü maç boyunca Beşiktaş'ın o kadar çok net gol pozisyonu var ki, maç zaten en az yedi sıfır bitmeliydi. Bu kadar çok pozisyonun kaçırılmış olması ve bu penaltı golünün takımımın önünü açmış gibi görünmesi kötü oldu. Peki şimdi şu soruyu soralım. Beşiktaş bu hatalı penaltı kararı ile mi maçı kazandı? Elbette hayır. Bu maç her şekilde kara kartalın maçı olacaktı ama leş kargalarının diline düşmekten kurtulamadık. Bu arada şunu da eklemek istiyorum. Hakem pozisyondan çok emindi. Kötü niyet kesinlikle yoktu. Ben açıkçası çok fazla itiraz edilen pozisyonlarda hakemlerin saha kenarına gidip kameradan tekrar izlemesi taraftarıyım. Örneklerini daha önce gördük.


Biraz maçtan bahsedelim. Sekizinci ve onuncu dakikalarda Sosa kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonları gole çeviremedi. Ziya on ikinci dakikada Quaresma'yı ceza sahası çizgisinin dibinde adeta katletti ve hakem bu pozisyonda kılını bile kıpırdatmadı. Adaletsiz olursan mağdurlar kendi adaletlerini yerine getirmek için harekete geçerler. Bu hep öyle olmuştur. Katili salar isen, ölenlerin sevdikleri katilin peşine düşerler. Önünü alamazsın. Bu pozisyondan sonra da böyle oldu. Quaresma iki dakika sonra rakibini taç çizgisinde ayağına basmak suretiyle indirdi aşağıya. Doğru mu değil mi sorusunun cevabı elbette doğru olmadığı yönünde ama sen adaleti kanun yapıcıya değil mağdura bırakırsan olacağı budur. Elbette iki dakika önceki pozisyonu görmemeyi tercih edenler, zaten çok kıskandıkları yıldız oyuncumuzu gaddarca eleştirmekten geriye durmadılar. Otuz üçüncü dakikada Quaresma maç boyunca süren muhteşem ortalarından birinde Olcay'ı top ile buluşturdu ama maalesef golü yine bulamadık. Quaresma sağ kanattan o kadar çok orta yaptı ki hala bir tanesinin bile gol olmamış olmasına inanamıyorum. Hemen ardından Eneramo karşı atakta Sivasspor adına net bir pozisyona girmeyi başardı ama golü bulamadı. Atiba bu maçta inanılmaz bir performans sergiledi. Bir çok gol atağında aktif olarak bulunan Kanadalı oyuncunun bir ara ileride oynadığı şüphesine düştüm. Atiba her yerdeydi. Otuz altıncı dakikada bariz bir gol pozisyonuna bile girdi.


Dedik ya Atiba neredeyse her atakta vardı diye, sonunda kırk üçüncü dakikada malum pozisyonda penaltıyı takımımıza hediye etti ve Mario'da bu hediyeyi elbette geriye çevirmedi. Maç boyunca iki takımın da atakları oldu ama Beşiktaş hep atak oynadı ve daha olgun ve çalışılmış pozisyonlar yaratan hep kara kartal oldu. Elli üçüncü dakikada Mario kaleci ile karşı karşıya kaldı ama atamadı ikinci golünü. Elli beşinci dakikada Mario, Olcay ve Oğuzhan paslaşması ikinci golün geldiği heyecanı yaratsa da ne yazık ki o da kaçtı. Altmış birinci dakikada Şenol Güneş, Sosa'yı oyundan aldı. Belli ki hoca orta sahayı dinç tutmak istiyordu. Sosa çok hırslıydı ve oyundan alınmaktan dolayı üzüldü ama hocası oyundan çıkan oyuncusunu teselli etmeyi ihmal etmedi. Necip onun yerine oyuna dahil oldu ve beklendiği üzere orta saha çelik gibi sağlam bir çizgi çizmeye başladı. Seksen ikinci dakikada Mario'nun yerine Cenk'i alan hocamız, bu hareketiyle ikici golü istediğinin sinyalini verdi. Cenk'de hocasını kırmamak için elinden geleni yaptı ve fırsatını yakaladığı her anda kaleye şut çekti ama sonunda şansını bu şekilde zorlamak yerine pas vermeyi tercih etti ve arzuladığı golü Oğuzhan'ın atmasını sağladı. Bu gol maçın sonunu belirledi. Son dakikalarda Sivasspor adına oyuna giren İbrahim ceza sahası içerisinde ütopik bir penaltı beklentisi ile kendini yere bıraktı ama hakem taviz vermedi. Maç iki sıfır kara kartalın galibiyeti ile sonuçlandı.


Sonuç olarak toparlamamız gerekirse, Beşiktaş maçın galibi olmayı hak eden taraftı. Çok daha fazla gol atması gerekirdi ama futbol ilahları izin vermedi. Atiba'nın penaltısı olmasaydı bile kara kartal bu maçı söküp alacaktı. Bu yüzden Beşiktaş düşmanı medyanın serzenişleri fazlasıyla yersizdi. Kara kartal liderlik koltuğunda oturmaya devam etti. Bu arada bir not düşmek istiyorum. Yazıyı yazarken bir tarafta açık olan gereksiz bir televizyon kanalındaki sözde spor programında, Beşiktaş'ın bir gün aradan sonra liderliği Muhteşem Fenerbahçe'den aldığından bahsediyordu. Çok güldüm. Haftanın tüm maçları oynanmadan nasıl o koltuğa otura bilirsin ki? Babası sefere çıkınca tahta oturan şehzade misiniz siz yahu?

Stat: Başakşehir Stadyumu
Hakemler: Hüseyin Göçek, Ekrem Kan, Orkun Aktaş, Asım Yusuf Öz(4. Hakem)
Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, İsmail, Atiba, Oğuzhan, Quaresma, Sosa(Dk.62 Necip), Olcay(Dk.70 Kerim), Gomez(Dk.82 Cenk)
Yedekler: Günay, Serdar, Tosic, Necip, Mustafa, Kerim, Cenk
Teknik Direktör: Şenol Güneş
M. Sivasspor: Setkus, Yiğit, Hakan(Dk.74 Yekta), Cicero, Eneramo, İbrahim Ö., Burhan, Ziya, Adem(Dk.79 İbrahim A.), Taouil(Dk.60 Beykan), Aatif
Yedekler: Korcan, Orhan, Paulos, İbrahim A., Beykan, Yekta, Erkan
Teknik Direktör: Okan Buruk
Goller: Gomez (Dk.44 Pen.), Oğuzhan (Dk.90+2)

Sarı Kartlar: Adem (Dk.42), Ersan (Dk.45), Cicinho (Dk.45+), Necip (Dk.84), Beck (Dk.90+1)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder