25 Aralık 2015 Cuma

SİVAS DÖRT EYLÜL BELEDİYESPOR 0 - 2 BEŞİKTAŞ (24/ARALIK/2015)


Beşiktaş, Türkiye Kupası ikinci maçında Sivas Belediyespor'a misafir oldu. Sakatlıktan yeni çıkan ve ilk on birde oynama fırsatını yakalayamayan oyuncularımızın çoğunlukta olduğu mücadeleden kara kartal iki gollü galibiyetle ayrılmayı başardı.

Veli uzun süren sakatlık sonrası nihayet sahalara döndü. Oyun adeta antrenman havasında başladı. Öyle ki beşinci dakikada Cenk çok rahat bir gol attı. On dördüncü dakikada Sivas Belediyespor takımından Melih kırmızı kart gördü. Yayıncı kuruluş pozisyonun tekrarını göstermemek konusunda ısrarcı olunca tam olarak ne olduğunu anlama fırsatımız olmadı. İlk yirmi dakikada kara kartal üç defa ofsayt pozisyonuna düştü. Sivas Belediye'nin karşısındaki takımın ismini önemsemeksizin kendi futbolunu ortaya koyması ve cesurca ataklara kalkması, her ne kadar Beşiktaş defansında eriyip kaybolsa da takdirimizi kazandı. Yirmi yedinci dakikada topumuz direkten döndü. Yirmi dokuzuncu dakikada Veli uzaktan şut çekti ve artık ben de tekrar sahadayım mesajı verdi. Otuz üçüncü dakikada Mustafa orta sahada iki kişi arasında kalıp top kaptırdı. Bu maçta neyse ama daha güçlü takımlar karşısında bu hatanın ne gibi büyük tehlikelere sebep olduğunu unutmamak gerekli. Aynısını Q7'de çok yapıyor. Otuz yedinci dakikada Atilla, tek başına kendi ceza sahalarından verilen pas ile Sivas adına atağa kalktı ve şutunu çekti ama Günay'ı geçemedi. Hatırladığım kadarıyla Sivas Belediyespor'un en organize atağı kırk dördüncü dakikadaydı. Daha sonrasında hakem maçın ilk yarısına bir dakika ekledi ve o dakika içinde Motta'nın uzaktan şutu da Beşiktaş adına ikinci golü getirmeyince ilk yarı bu şekilde sonuçlanmış oldu. 


İkinci yarının başında önce basit bir taç pozisyonuna itiraz eden Necip, hemen devamında ev sahibi takım oyuncusuna arkadan faul yapınca sarı kartı gördü. Kolunda kaptan bandı olan bir oyuncu biraz daha olgun bir tavır sergilemeli diye düşünüyorum. İkinci yarının ilk olgun atağı Beşiktaş tarafından geldi. Mustafa'nın pasında Pedro şut çekti ama top kornere çıktı. Elli altıncı dakikada sol kanattan Tosic'in ortasıyla Mustafa golünü attı. Onun gol attığı maçları özlemiştik. Umarım bu yeni bir başlangıç olur. Sözde spiker on kişi Beşiktaş'a karşı oynamanın zorluğundan bahsederken üstü kapalı şekilde Beşiktaş'ı eleştiriyordu ve aslında bu ev sahibi takımı aşağılamaktan öteye geçemeyen gereksiz bir muhabbetti. Altmış sekizinci dakikada ceza sahası dışından aldığı pası şuta çeviren Mustafa'nın vuruşu direkten döndü. Bu Beşiktaş'ın ikinci direkten dönen topu oldu. Miloseviç yetmiş beşinci dakikada arkadan Burak'ın ayağına basınca direk kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Pozisyon sonrası Burak'da oyunu terk etmek zorunda kaldı. 

Saha şartları futbola elverişli görünmese de biz seksenli yıllarda çok daha kötülerini gördüğümüz için üzerinde durmadık. Ancak stadyum seçimi kupaya hiç yakışmadı. Maçın oynanma saati de inanılmazdı. Birilerinin bir şekilde birbiriyle ters düştüğü ve spor dışı bir takım mücadelelerin sebep olduğunu tahmin ettiğim bu durum, şüphesiz Türk futboluna zarar veriyor. Kimin kiminle ne derdi olduğunu bilmediğim gibi hiç bir bağım olmayan herhangi bir taraf için olumlu, olumsuz fikir beyan etmem söz konusu değil. Beni ilgilendiren tek konu, çocukluğumdan beri ilgi ile izlediğim ve final maçlarında alınacak kupayı fazlasıyla önemsediğim Türkiye kupasının hak ettiği şekilde daha donanımlı stadyumlarda oynanmasının gerekliliği ve kuşkusuz herkesin izleyebileceği akşam saatlerinde oynanması.


Stat: Muhsin Yazıcıoğlu Stadyumu

Hakemler: Erkan Engin, Nihat Samuk, Ata Yıldırım, Atilla Karaoğlan(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar, Milosevic, Pedro, Tosic, Kerim, Necip(Dk.61 Muhammed Enes), Veli, Motta, Mustafa, Cenk(Dk.75 Hamza)

Yedekler: Hüseyin, Muhammed, Hamza, Fatih, Devrim, Serkan

Teknik Direktör: Şenol Güneş
Sivas Belediyespor: Serkan, Yakup, Nuri, Volkan, Seyid, Burak(Dk.77 Niyazi), Ali, Ozan(Dk.74 Aykut), Berkay, Mehmet, Atilla(Dk.63 Murathan)

Yedekler: Nevzat, Onur, Kaan, Aykut, Murathan, Niyazi

Teknik Direktör: Zafer Turan

Goller: Cenk (Dk.6), Mustafa (Dk.57)

Sarı Kart: Necip (Dk.47)

Kırmızı Kartlar: Nuri Melih (Dk.14), Milosevic (Dk.76)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder