28 Ocak 2016 Perşembe

BEŞİKTAŞ 3 - 4 SİVAS DÖRT EYLÜL BELEDİYESPOR (28/OCAK/2016)


Beşiktaş, Türkiye kupası son grup maçında Olimpiyat Stadyumunda Sivas Belediyespor'u ağırladı. Soğuk hava şartları vesilesi ile az sayıda izleyicinin kara kartalı desteklediği maç, daha çok Beşiktaş'ın atakları ile geçti. Buna karşılık Sivas Belediyespor, oyunu keyifsiz bir noktaya taşımaktan uzak, akıllıca düşünülmüş bir taktikle oynadı. Bu da keyifli bir maç izlememize vesile oldu.

Daha önce topladığı puanlarla gruptan çıkmayı garantilemiş olan kara kartal, bu maçta sahaya çıkan kadrosuyla, kendisine grup lideri olma hedefi koyduğunu belgelemiş oldu. Veli'nin yavaş, yavaş eski performansına doğru ilerlediğini görmek büyük keyifti. Quaresma ve Mario sahada değildi ama Gökhan, Sosa ve Cenk'in varlığı takımı as kadro olarak görmemiz için yeterliydi.
Onuncu dakikada Cenk orta çizgiden aldığı pas ile ceza sahasına inip şutunu çekti ama gol gelmedi. Bu, maçın ilk önemli gol pozisyonuydu. On altıncı dakikada Kerim tek başına ceza sahasın girmeyi denedi ama defansı geçemedi. Cenk'e pas çıkarabilse belki net pozisyon olabilirdi ama o tercihini bireysellikten yana kullandı. Bir dakika sonra Gökhan'ın pasında Cenk kaleyi yokladı ama top yandan dışarı çıktı. Otuzuncu dakikada ceza sahası hemen dışı sol kanattan Sosa'nın kullandığı serbest vuruş gol getirmedi. Otuz ikinci dakikada Sivas Belediyespor oyuncusu kaptığı top ile ceza sahasına daldı ve ne yazık ki Milosevic'in arkadan müdahalesine maruz kaldı. Hakem duraksamaksızın kırmızı kartını çıkarttı ve devamında kullanılan penaltı golü getirdi. Otuz beşinci dakikada Gökhan, Beşiktaş adına kaleyi yokladı ama beraberliği sağlayamadı. Otuz altıncı dakikada Rhodolfo kullanılan korneri takiben topu kafayla kaleye yönlendirdi ama top üst direği aşıp dışarıya çıktı. Beşiktaş sürekli atak oynayan taraf olmasına rağmen aynı zamanda golü yiyen taraf da oldu. Maç bu sonuçla biterse Sivas Belediyespor lider olacak ve ikinci sırada kalan kara kartal ile beraber gruptan çıkacaktı. İlk yarı ile ilgili en dikkatimi çeken detay, çok gol pozisyonuna giren Beşiktaşlı futbolcuların nedense son vuruşlarda kaleci çalıştırır gibi topa vuruyor olmalarıydı. Kırk üçüncü dakikada defansın pas hatasını değerlendiren Sosa, tek başına ceza sahasına daldı ama yine son vuruşta etkisizdi.


İki takım da ikinci yarıya aynı kadrolarla başladı. Beşiktaş yine etkili olan ve atak yapan taraf gibi göründü ama bu durum ellinci dakikada kalabalık defansın içinden ikinci golü yiyen takım olmasına engel olmadı. Sonra kader dönecek gibi oldu ve Gökhan ceza sahası içinde düşürülünce hakem penaltı noktasını gösterdi. Elli üçüncü dakikada Cenk penaltından Beşiktaş adına yazılacak ilk golü attı. Bu gol bizi heyecanlandırdı haliyle zira kara kartal iki farklı yenilgiyi hak edecek bir oyun oynamıyordu. On kişi kalmasına rağmen gayet dengeli futbol oynayan bir kara kartal vardı sahada. Nitekim elli dokuzuncu dakikada Kerim'in şık topuk pasında topu önünde bulan Cenk, ikinci golünü de attı. Maçı televizyondan yayınlayan kuruluşa yorumcu olarak misafir olan eski Beşiktaşlı futbolcu Recep'in dediği gibi, kara kartal vitesi yükseltince oyunun kaderi hemen değişti. Altmış üçüncü dakikada defansı ileride yakalayan Beşiktaş, Cenk'in gol pasında topu ağlara gönderen Gökhan'ın golü ile geçmeyi başardı. Bu arada Cenk'e pas çıkartanın da oyuna yeni dahil olan Q7 olduğunu ekleyelim. Yetmiş üçüncü dakikada Q7 olgun bir atakta önünde kalan topu boş kaleye yuvarlayamayarak hepimizi şaşırttı. Artık iş bitti derken yetmiş dokuzuncu dakikada çizgi halinde yakalanan Beşiktaş defansı golü yedi. Durum üç üçe geldi. Bu dakikadan sonra Sivas Belediyespor tüm hatlarıyla galibiyet için yüklenmeye başladı ve seksen birinci dakikada dördüncü golü atıp öne geçmeyi başardı.

Açıkçası uzun süredir böyle gollü bir maç izlememiştim. Kara kartalın skoru koruyamamasına pek şaşırmakla beraber, Sivas Belediyespor'un mücadeleden vazgeçmeyen tavrından pek etkilendim. Seksen beşinci dakikada kaleciyle karşı karşıya kalıp beşinci golü kaçırmaları dramatik bir sahneydi. Ne yalan söyleyeyim, misafir takımın mücadelesinden öylesine etkilendim ki, 1461 Trabzon'un oturduğu yerde turu alması yerine, kara kartala karşı büyük emek ortaya koyan Sivas Belediyespor'un gruptan çıkmasını tercih ederdim. Zaten turu garantileyen Beşiktaş'ın tek kaybı grup liderliği olacaktı. Hakem oyuna dört dakika ekledi ve Beşiktaş olası mağlubiyete pek içerlemiş olsa gerek, son dakikaları fazlasıyla atak oynayarak geçirdi. İş artık tur veya liderlik mücadelesinden çıkmış, karşılıklı olarak basitçe yenilmeme hatta galip gelme mücadelesine dönüşmüştü. Doksan dördüncü dakikada Q7 kritik bir serbest vuruşu değerlendiremedi. Maç da bu pozisyonla sona erdi. İki takım da gruptan çıkmayı başardı. Beşiktaş zaten turu garantilemişti. Sivas Belediyespor'un tur için tek şansı galibiyetti ve bunu son zamanlarda izlediğim en dramatik mücadele ile kopartmayı başardılar. Tuhaf bir şekilde maçın bu sonuçla bitmesine sevindim zira hak edenin hakkını yemek centilmen bir Beşiktaş izleyicisine yakışmaz. Tur iki takıma da hayırlı olsun.


Stat: Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Hakemler: Murat Özcan, Vedat Demir, Cüneyt Taner, Burak Kalkandelen(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar, Rhodolfo (Dk.72 Beck), Milosevic, Tosic (Dk.84 Mustafa), Veli (Dk.62 Quaresma), Necip, Kerim, Sosa, Gökhan, Cenk

Yedekler: Hüseyin, Beck, Quaresma, Mustafa

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Sivas Belediyespor: Serkan, Murat, Adem, Volkan, Seyid (Dk.85 Yakup), Aykut (Dk.61 Nuri), Berkay, Burak, Ali, Ozan (Dk.64 Enes), Atilla

Yedekler: Osman, Nuri, Yakup, Ömer, Ali, Enes, Niyazi

Teknik Direktör: Zafer Turan

Goller: Ali (Dk.34 Pen.), Seyid (Dk.51), Cenk (Dk.54 Pen., 60), Gökhan (Dk.64), Atilla (Dk.79, 82)

Sarı Kartlar: Adem (Dk.27), Sosa (Dk.90), Murat (Dk.90+2), Nuri (Dk.90+3)

Kırmızı Kart: Milosevic (Dk.32)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder