21 Ocak 2016 Perşembe

KARABÜKSPOR 2 - 0 BEŞİKTAŞ (20/OCAK/2016) Beşiktaş, Türkiye Kupası grubundaki beşinci maçında Karabükspor'a misafir oldu ve maçtan iki sıfırlık mağlubiyetle ayrıldı. Şimdi biraz maçı inceleyelim. Bakalım kara kartalı yenilgiye götüren unsurlar nelermiş.

Maç başladığında sahaya çıkan kara kartal kadrosu, işi kotaracak gibi duruyordu ama ilerleyen dakikalarda işi yeterince ciddiye almadıkları yönünde bir hisse kapıldım çünkü gol pozisyonlarında yeterli iştahı göstermiyorlardı. Yirmi yedinci dakikada Recep'in ortasında Köksal boş kaleye golü atamadı. Buradan da bir takımı mutlak galibiyete götüren başarılı golcülerin önemini anlamış olduk. Yirmi sekizinci dakikada Osman'ın önceki faulüne çok bozulan Kerim, sert bir müdahale ile sarı kart gördü ve bu ona yakışmadı. Otuz dokuzuncu dakikada Karabükspor kalesinde öyle bir karışıklık oldu ki, gol gelmemesi inanılmazdı. Olcay'ın pasında Veli şut vurdu ama gol gelmedi. Kaleci ayağının ucuyla topu dışarıya attı. Kırk ikinci dakikada Mustafa kendi topunu kendi takip etti ve pas vermemeyi tercih ettiği için olası bir gol pozisyonun kaybetti. Olcay bu pozisyonda beklediği pası alamadığı için çok bozuldu. Kırk üçüncü dakikada Osman Beşiktaşlıların yapamadığını yaptı ve ceza yayının hemen önünden çektiği şut ile takımını öne geçirdi. Demek ki neymiş? Laubali olmaya gelmezmiş bu işler. Maçı kolayca koparabilecek Beşiktaş, oyunu düşük tempoda tuttuğu ve gol pozisyonlarında yeterince iştahlı olmayı başaramadığı için golü yedi. İlk yarı da böyle tamamlandı.

Kırk sekizinci dakikada Cenk ceza sahası dışından yokladı kaleyi ama direğin üzerinden dışarı çıktı top. Ellinci dakikada Beşiktaş defansını hazırlıksız ve önde yakalayan Alexe, yaptığı ortada Recep'i topla buluşturdu ve kara kartal kalesinde ikinci golü gördü. Olcay'ın pasında Muhammet kaleci ile karşı karşıya kaldı ve şutunu çekti ama gol gelmedi. Maç başladığında Beşiktaş favori görünüyordu ama maç favorinin değil işini ciddiye alanın maçı oldu. Karabükspor Beşiktaş'ın gücünü bir yana koyup disiplinli yaklaşımıyla üç puanı almayı başardı.

Lig maçımız kar yağışı sebebi ile ertelendiğinde teknik direktör Şenol Güneş, Türkiye kupası maçında Karabükspor önüne paf takımla çıkacağını söylemişti. Gerçi sahaya çıkan takım paf takımdan çok yedek kadrodan oluşuyordu ve as oyuncuların olmadığı bir Beşiktaş, ev sahibi takım karşısında fazlasıyla zorlandı. Cenk ve Kerim'in ceza sahası içerisinde gösterdikleri kişisel çaba sonuç getirmekten uzaktı. Maçın sonunda doğru Şenol Güneş oyuncu değişiklilerini paf takım oyuncularından seçmeye başlayınca röportajda ne demek istediğini anlamış oldum. Genelde takım önde iken bile oyuna golcü koyan hocamız belli ki lig maçının ertelenmesinden kaynaklanan program sıkışmasını pek rahatsız edici bulmuş. Hak vermiyorum desem yalan olur. Bu arada şunu da eklemeliyim. Yedeklerden ve paf oyuncularından oluşan kadro, yediği iki gole rağmen ikinci yarıda oyunu hep ev sahibi takımın sahasına taşıdı. Yine de futbol sonuç oyunu olduğuna göre bu detay çok da bir şey ifade etmiyor. Karabükspor'un bu galibiyete rağmen gruptan çıkma şansı yoktu ama şüphesiz Beşiktaş'ı yenmek prestijli bir moral kaynağıydı. Attıkları ikinci gol sonrası kameralara şehitlerimize selam olması için asker selamı vermeleri hepimizi duygulandırdı ve onlarla gurur duyduk.


Stat: Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu 

Hakemler: Özkan Çeliker, Ömer Tevfik Özkoç, Mehmet Mithat Levent, Zorbay Küçük(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar, Furkan, Tosic, Enes(Dk.73 Hamza), Veli, Necip, Kerim, Olcay(Dk.61 Serkan), Mustafa, Cenk(Dk.82 Devrim)

Yedekler: Tolga, Serkan, Hamza, Devrim

Teknik Direktör: Şenol Güneş

K. Karabükspor: Ercüment, Osman, Ergün, Cemil, Kerim, Elvis, Recep(Dk.75 Muhammet), Murat(Dk.60 Neagu), Köksal, Oğuzhan, Alexe(Dk.65 İlhan)

Yedekler: Bahadır, İsmail, İzzet, Muhammet, İlhan, Neagu, Iancu

Teknik Direktör: Yücel İldiz

Goller: Osman (Dk.44), Recep (Dk.51)

Sarı Kartlar Kerim (Dk.29), Osman (Dk.30), Necip (Dk.53)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder