14 Şubat 2016 Pazar

BAŞAKŞEHİR 2 - 2 BEŞİKTAŞ (14/ŞUBAT/2016)Kara kartal, Başakşehir takımına misafir olduğu mücadeleden bir puan çıkartmayı başardı. Zorlu geçtiğini söyleyemeyeceğim ancak ev sahibi takımın oyun oynamamak için her türlü taktiği sahada denediği maç, Beşiktaş izleyicileri için adeta bir ıstıraba dönüştü. Şimdi bu karanlık açılış paragrafını daha detaylı bir şekilde açalım.


Futbol takımı deyince insanın aklına o insanları bir araya getiren ve takım ismini almalarına sebep olan ruh gelir. Takım olmak tek bir vücut olmaktır. Tek bir ruh olmaktır. Bunun Başakşehir takımında olmadığını açıkça söyleyebiliriz zira bir Belediye takımının ismini değiştirince ve arkasına da para babası bir sponsor koyunca o farklı bir takım olmuyor. Bir zamanlar aynı pozisyonda olan İstanbulspor'un ismini hatırlayan var mı şimdi? Demek ki her şeyi satın alır şekillendirirsin ama ona ruh veremezsin. Böyle değerler yüz senede oluşur. İki senede değil. Belki küçük bir beldenin belediyesine ait bir takım olsa, ruhu yakalama fırsatları olabilir ama buradaki takım gerçek bir takım değil çünkü ruhu yok. Böylelikle izleyicileri de yok. Diyeceksiniz ki kapalı tribünü doldurup gollerde tezahürat yapan o kalabalık kim? Onlar belediye çalışanları işte. Gerçekten Başakşehir takımını desteklemeye gelmiyorlar. Bir tanesinin üzerinde bile takımın forması yok. Bayrağı yok. Flaması yok. Atkısı yok. Peki bu takım neyin mücadelesini veriyor? Vallahi ben anlamadım. Maç kazanmak gibi bir çabaları yok, skor korumak gibi bir çabaları da yok. Ruhsuz saman gibi bir takım işte.


Beşiktaş maça iyi başladı. Mario, ilk yarının erken dakikalarında tam dört net gol pozisyonuna girdi. Şans bu ya hiç biri gol olmadı. Beşiktaş on defa geldi, Başakşehir bir defa geldi gol oldu. Ev sahibi takım inanılmaz sert oynadı. Hakem nedense bu maçta doğruları takip etmek yerine gönlünce adalet dağıtmayı tercih etti. İlk yarı çok hızlı geçti ve benim beklentim, kara kartalın en az iki değişiklikle sahaya çıkması yönündeydi. Oyuna gireceklerden birisi kesinlikle Quaresma olmalıydı. İkincisi de Cenk. Tabi bu değişikliklerin ilk yarının başında olması gerekirdi. Şenol hoca beni bu sefer şaşırtarak tutuk oynayan takımını bozmamayı tercih etti. O takım da ikinci golü yedi.
Ne yalan söyleyeyim kara kartal ikinci golü yerse bu işin biteceğini düşünmüştüm. Korktuğum başıma geldi. Beşiktaş ikinci golü de yedi. Teorime göre bu maç artık içinden çıkılamaz bir hal almıştı. Yine de seyretmeye devam ettim. Oyuncu değişiklikleri bir türlü gelmiyordu. Beklentimin gerçekleşmesi için altmış birinci dakika olması gerekti. Geç de olsa oyuna nihayet dahil olan Quaresma dört net gol pozisyonu yaratabilecek orta yaptı ve topu dördüncüde yine kendisi gibi sonradan oyuna dahil olan Cenk ile buluşturmayı başardı. Var ya Quaresma, sen benim adamımsın. Bana kalsa seni doksan değil üç yüz doksan dakika oynatırım. Adam resmen maçı çevirdi. Beşiktaş daha derli toplu oynamaya başladı. Öyle ki bırak beraberliği, maçı alacağımız ışığı bile göründü ufukta. Zaten ruhu olmayan ve yediği golden sonra iyice kafası karışan Başakşehir takımı teklemeye başladı. Seksen üçüncü dakikada kullanılan serbest vuruşu gole çeviren Atiba sonucu belirleyen oyuncu oldu.


Başakşehir takımı maç boyunca topu kanatlara götürüp oyunu orada sıkıştırmanın derdinde oldu. Sürekli yaptıkları sert faullerin yanı sıra kendilerine yapılan en ufak temasta bir yerleri kırılmış gibi kendilerini yere bıraktılar. Beşiktaş'ı yenmeye çıkmış değil, Beşiktaş'a çelme taksın diye yönlendirilmiş bir takım görüntüsü sergilediler. Amaçlarına kısmen ulaştılar ama bu tuzağın içinden en az bir puanla çıkan Beşiktaş, şampiyonluğun her şeye rağmen tek adayı olduğu mesajını verdi.


Stat: Başakşehir Stadyumu
Hakemler: Ali Palabıyık, Fevzi Demirhan, Serkan Çimen, Mehmet Cem Satman(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Delgado, Necip, İsmail, Atiba, Oğuzhan, Gökhan (Dk.69 Cenk), Sosa, Olcay (Dk.61 Quaresma), Gomez

Yedekler: Boyko, Serdar, Tosic, Veli, Kerim, Quaresma, Cenk

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Başakşehir: Volkan, Bekir, Alparslan, Epureanu, Yalçın, Mahmut, Doka, Visca, Mossoro (Dk.84 Stefano), Emre (Dk.75 Rotman), Mehmet (Dk.46 Sokol)

Yedekler: Faruk, Ferhat, Rotman, Cenk, Sokol, Semih, Stefano

Teknik Direktör: Abdullah Avcı

Goller: Visca (Dk.25), Mahmut (Dk.54), Cenk (Dk.78), Atiba (Dk.83)

Sarı Kartlar: Delgado (Dk.6), Mehmet (Dk.43), Bekir (Dk.52), Epureanu (Dk.56), Doka (Dk.62), Emre (Dk.66)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder