29 Şubat 2016 Pazartesi

FENERBAHÇE 2 - 0 BEŞİKTAŞ (29/ŞUBAT/2016)


Beşiktaş, Kadıköy derbisinde Fenerbahçe'nin misafiri oldu ve sahadan iki sıfırlık yenilgi ile ayrıldı. Hayatımda izlediğim zaman kavramı olarak en hızlı geçen maçlardan birisi oldu bu. Özellikle ilk yarı göz açıp kapayıncaya kadar bitti. Şimdi biraz maçı inceleyelim.

Fenerbahçe maça fırtına gibi başladı. Öyle bir fırtına ki, daha üçüncü dakikada gollerini atmayı başardılar. Sol kanattan yapılan ortada Volkan topun gelişine çok güzel vurdu. Daha doğrusu top ayağına çok güzel oturdu. Bunu Beşiktaşlı olduğum için bu şekilde söylediğimi düşünebilirsiniz ama ben Volkan elli defa vursa o top ancak bir kez ayağına oturur ve gol olurdu diye düşündüm ve öyle de oldu. Gol sonrasında maça zaten hızlı başlayan Fenerbahçe, oyunu daha da hızlandırdı. Bu durumda Beşiktaş top çevirme konusunda sıkıntılar yaşamaya ve hatta kendi yarı sahasından çıkamamaya başladı. Önce 'Eyvah' diye geçirdim içimden ama sonra ev sahibi takımın bu oyunu uzun süre devam ettiremeyeceği düşüncesi düştü içime. Gerçekten de öyle olmalıydı çünkü Fenerbahçe uzun süredir herhangi bir takımda görmediğim kadar iştahlı ataklarla zorluyordu kara kartalı. Buna karşılık taktik olarak değil ama mecbur kaldığından, uzun toplarla atağa kalkma yoluna girişti kara kartal. Gol olarak sonuç vermese de takımı rahatlatan tehlikeli bir kaç atağa dönüştü bu çaba. Ne zaman yorulur bu ev sahibi takım diye sabırsızca beklerken birden ilk yarı bitiverdi.

İkinci yarıda Beşiktaş belli ki hocamız Şenol Güneş'in talimatıyla daha sakin olma, bu vesile ile topa basma ve olabildiğince çevirme yoluna gitti. İlk yarıdaki insan üstü performansı ile yorulan Fenerbahçe'de Beşiktaş'a uymayı tercih etti. Maç biraz dengeye geldi. Bir atağımızda topumuz direkten döndü. Kara kartal kanatlardan atağa kalktığında oyuncularımız bire bir mücadelelerde kendilerine gereğinden fazla güven içeren hamleler yapınca, top defans arasında eriyip gider oldu. Daha kısa bir deyişle, kara kartallar derbi mücadelesinde olduklarını ve karşılarındakinin her hangi bir lig takımı olmadığını düşünmeksizin ikili mücadelelere girdiler ve duvara çarpar gibi geri teptiler. Quaresma yine elinden geleni yaptı ama maça çok iyi yoğunlaşmış olan Fenerbahçelileri aşmakta zorlandı. Buna rağmen o kimsenin yapamadığı meşhur vuruşları ile bir kaç tehlikeli orta yapmaktan geri kalmadı. Şenol Güneş, beklediğimiz değişiklikleri geç yaptı. Cenk oyunda sekseninci dakikada dahil oldu. Oysa gol atması zaten zor olan bu ortamda daha erken oyuna girse, aradan sıyrılıp beraberliği yakalamamıza vesile olabilirdi. Aklıma gelmişken, ikinci yarının yetmişinci dakikasında beklediğim oldu ve Fenerbahçe yoruldu. Oynadıkları inanılmaz temponun sonucu bu olacaktı haliyle ama bana komik gelen, ikinci sınıf bir takım gibi vakit geçirmek için her faul pozisyonunda yerden kalkmamaları oldu. Hakem ise beni fazlasıyla şaşırtarak bu dakikaları maç sonuna beş dakika olarak ilave etti.


Bu maçtan yenilgi beklemiyordum. Gollü beraberlik ilk aklımdaki olasılıktı. İkincisi ise Beşiktaş adına tek farklı galibiyetti ama yenilgiyi hiç düşünmemiştim. Bir ara beraberlik gelecek gibi oldu ancak seksen ikinci dakikada Beşiktaş defansı beklemediği bir şekilde  kontrolsüz yakalanınca Fenerbahçe'nin ikinci, golü geldi. Açıkçası galibiyeti hak ettikleri aşikar ve bunu söylemekten geri durmayacağım şüphesiz ancak Beşiktaş'da mağlubiyeti hak etmemişti. Özellikle ikinci gole çok üzüldüm çünkü bu kara kartalın yiyebileceği türden bir gol değildi. Sonuçta hain medyanın sürekli pohpohladığı muhteşem Fenerbahçe ile neredeyse her maç yazımda uğraştım ama onların bana cevabı ne yazık ki iki gol oldu. Yapacak bir şey yok. Böylelikle iki takım puan cetvelinde yine burun buruna geldi. Tabi yayıncı kuruluşun maç sonrası programındaki sözde spiker, programı açarken kara kartalın maç eksiğini göz ardı ederek Fenerbahçe'nin lider olduğunu söyledi ve yenilgiden sebep üzüntümü nefrete dönüştürmeyi başardı. Televizyonu kapattım. Fişini de çektim. Maç yazısını da bitirdim mi bu fasıl burada kapanır. Önümüzdeki haftalara bakacağız.

Stat: Fenerbahçe Stadyumu

Hakemler: Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Serkan Ok(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Alexis, Marcelo, İsmail, Atiba, Oğuzhan (Dk.83 Cenk), Quaresma, Sosa, Olcay (Dk.46 Gökhan), Gomez

Yedekler: Boyko, Serdar, Necip, Tosic, Tolgay, Gökhan, Cenk

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Fenerbahçe: Volkan, Gökhan, Alves, Kjaer, Caner, Josef, Mehmet, Diego(Dk.61 Ozan), Alper (Dk.61 Nani), Volkan Şen (Dk.77 Hasan), Van Persie

Yedekler: Fabiano, Kadlec, Şener, Hasan, Ozan, Nani, Fernandao

Teknik Direktör: Vitor Pereira

Goller: Volkan Şen (Dk.3), Nani (Dk.82)

Sarı Kartlar: 
Alves (Dk.11), Caner (Dk.20), Quaresma (Dk.20), Volkan Ş. (Dk.66), Sosa (Dk.66), Nani (Dk.79)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder