13 Mart 2016 Pazar

RİZESPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ (12/MART/2016)


Beşiktaş, kritik Rizespor deplasmanından üç puan çıkartarak olası gizli liderliğini sürdürdü. Hafta içi oynanacak olan erteleme maçında Trabzonspor deplasmanına gidecek olan kara kartal, maçtan üç puan çıkartması durumunda nihayet hayalet lider olmaktan kurtulacak.

Maçın ilk yarısında oyuna hakim olan Beşiktaş, organize ataklarla Rizespor defansını zorladı. Nitekim goller çok kolay geldi. Ben bu deplasmanın daha zorlu geçeceğini düşünmüştüm ama sahada seyircisi karşısında olmasına rağmen çok iştahlı olmayan bir Rizespor vardı. On beşinci dakikada Mario tam üç kişinin arasına dalmak suretiyle, kaleci ile karşı karşıya kalabileceği bir pozisyon yaratmak üzere ileriye atıldı ama ceza sahasının hemen önünde düşürüldü. Sosa, on altıncı dakikada çok şık bir serbest vuruş golü ile yaptı açılışı. Tam onun klasına yakışır bir vuruştu bu. Öyle ki kaleci yerinden kıpırdayamadı bile. Daha sonrasında Rizespor lehine bir penaltı oldu. Sağ kanattan yapılan atakta Marcelo,rakibinin ortasını eli ile kesti. Orta hakem pozisyonu görmedi ama yan hakem ve çizgi hakeminin uyarıları ile geç de olsa penaltı düdüğünü çaldı. Pozisyon gerçekten penaltıydı ancak bu durumu açıkça kabul ederken bir yandan da gıcıklık yapmadan duramayacağım. Bu türden pozisyonlar Beşiktaş lehine olduğunda nedense çizgi hakemi kör olur. Bir tülü bu kritik pozisyonlar bizim lehimize sonuçlanmaz. Rizespor lehine karar çıkmasından şüphesiz rahatsız değilim ama keşke aynı hassasiyet benim takımım için de gösterilse değil mi? Neyse efendim Rizespor eline gelen fırsatı değerlendiremedi ve Tolga topu dışarıya yönlendirerek kara kartalı kurtardı. Ev sahibi takımın talihsizliği adeta bir şanssızlık zincirine dönüştü ve yine sağ kanattan yapılan bir ortada Deniz'in kafa vuruşu direkten döndü. Zaten çok hevesli olmayan Rizespor'un keyfi bu pozisyondan sonra iyice kaçtı. Beşiktaş'da atamayana atarlar kuralının doğruluğunu ispatlamak adına kanatlarını açıp göğe doğru yükseldi ve Oğuzhan'ın pası ile Rizespor ceza sahasına doğru alçalarak Kerim'in ayağından ikinci golünü buldu. Otuz üçüncü dakikada gelen bu gol, Beşiktaş'ı rahatlattı ve ilk yarı bu şekilde sonuçlandı.

İkinci yarı Beşiktaşlı oyuncular, skoru korumak ve daha fazla gol atarak işlerini garantiye almak yerine, Mario'ya nasıl gol attırırız da daha önce Beşiktaş'da oynamış yabancı oyuncuların gol rekorunu kırdırırız çabasına girdiler. Bu çaba Beşiktaş'ın tamamen açık olan gol yollarının tıkanmasına sebep oldu. Mario'da bir gol atmak için varını yoğunu ortaya koydu ancak teknik direktörümüz Şenol Güneş, onu oyundan alıp Cenk'den gol beklemeyi tercih etti. Cenk her zaman olduğu gibi top ayağına her gelişinde gaddarca şutlarından çekti ve yüreğimizi hoplattı ama o da üçüncü golü bir türlü takımının hanesine yazamadı. Tabi ev sahibi takımın kalecisi Charles'ın üstün çabasını da es geçmemek gerekir. Beşiktaş bu gün çok daha fazla gol atabilirdi ve bunun gerçekleşmemesinin bir sebebi de Charles'ın oyuna olan başarılı yoğunluğu idi. Rizespor'un genel olarak durumu lehine çevirecek yeterli bir çaba gösterebildiğini söyleyemeyiz elbet ama bu, seksen dokuzuncu dakikada gol bulmalarına engel olmadı. Hakem de maça bol keseden dakikalar ekleyince aldı mı kara kartalı bir telaş? Neyse ki bir gol daha yemeden oyunu bitirmeyi başardılar da biz de rahat bir nefes aldık.

Beşiktaş, Eskişehirspor ile başlayan galibiyetler zincirine ikinci bir halka daha ekledi. Hafta içi oynanacak olan erteleme maçında Trabzonspor'u üç puan ile geçebilirse zirveye yerleşecek olan kara kartal, evine zihni rahat döndü.


Stat: Yeni Rize Şehir Stadyumu

Hakemler: Serkan Çınar, Kerem Ersoy, İsmail Şencan, Erdinç Sezertam(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Alexis, Marcelo, İsmail, Atiba, Oğuzhan (Dk.52 Necip), Kerim, Sosa, Olcay (Dk.75 Tolgay), Gomez (Dk.83 Cenk)

Yedekler: Boyko, Tosic, Serdar, Necip, Tolgay, Mustafa, Cenk

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Ç. Rizespor: Itandje, Oboabona, Koray (Dk.66 Nika), Viera, Murat, Eren, Makiadi (Dk.53 Patrik), Ahmet (Dk.59 Sercan), Ludovic, Teddy, Deniz

Yedekler: Gökhan, Ümit, Sercan, Nika, Robin, Patrik, Mehmet

Teknik Direktör: Hikmet Karaman

Goller: Sosa (Dk.16), Kerim (Dk.33), Teddy (Dk.89)

Sarı Kartlar: Murat (Dk.14), Makiadi (Dk.21), Ahmet (Dk.39), Koray (Dk.60), Alexis (Dk.80), Oboabona (Dk.86)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder