12 Nisan 2016 Salı

BEŞİKTAŞ 3 - 2 BURSASPOR (11/NİSAN/2016)


Kara kartal nihayet yeni stadyumuna kavuştu ve ilk maçta zorlu rakibi Bursaspor'u yenmeyi başardı. Takımımız iki buçuk senedir gerek Olimpiyat stadyumunda gerekse Başakşehir stadyumunda başarılara imza attı ancak dün gece şunu gördük. İnsanın evi gibisi yok. Seyircinin baskısı misafir takım üzerinde öyle büyük bir etken ki, kara kartalım bu etkiden mahrum olmasına rağmen yine de çok çok iyi idare etti geçen iki buçuk seneyi. Uzun süre sonra evine dönen kara kartalın maçını izlemek her zamankinden daha keyifliydi. Hani derdik ya eskiden 'Şampiyonluk için stadyum gelin gibi süslendi' diye, yeni stadyumumuz zaten kendisi gelin gibi. Süslemeye bile ihtiyacı yok. Böyle bir stadyum Türkiye'nin hiç bir yerinde yok. Herkesin kabul edeceği üzere çok bekledik ama en güzeli bizimki oldu. Seyircilerin tribünleri doldurmasıyla da mükemmellik noktasına gelindi. Kara kartal sahaya çıktı ve mücadele başladı.

On dokuzuncu dakikada golümüz verilmedi oysa ofsayt değildi çünkü pas kaleciden geldi. Yan hakem işini sağlama almak için muhtemelen karambol ortama bayrak kaldırdı. Yirmi birinci dakikada Sosa'nın pasında Mario topu ağlarla buluşturdu ve Vodafone Arena'nın ilk golünü atarak tarihe geçti. Gönlümde Quaresma vardı ama Mario'ya da çok yakıştı. Gol tam yedi pasta geldi. Gerçekten üstün bir organizasyon ürünüydü. Yirmi üçüncü dakikada Sosa'nın serbest vuruşu kalabalık barajdan geri döndü. Yirmi yedinci dakikada Traore Bursaspor'un organize gelişen atağında golü buldu. Her zamanki gibi sürekli atak oynayan bir Beşiktaş ve ilk atağında gol atan bir rakip takım görüntüsüne şahit olduk. Hemen peşinden otuzuncu dakikada Sosa ceza sahası önünde düşürüldü. Kalabalık bir baraja karşı Sosa tarafından kullanılan serbest vuruş golü getirmedi. Kalecimiz Tolga ile ilgili bir gözlemim de, topu oyuna sokmak için yaptığı uzun vuruşların ne yazık ki isabetli olmadığı yönünde. Genel olarak Beşiktaş üstün bir oyun sergilese de Bursaspor'un yakaladığı pozisyonlarda çok tehlikeli olmayı başardığı bir gerçekti. Bu noktada kendi sahanda oynamanın ve seyirci avantajına sahip olmanın önemine şahit olduk. Otuz sekizinci dakikada Quaresma gelişine çektiği şutta neredeyse kaleyi tutturuyordu ama top yandan dışarıya çıktı. Kırk dördüncü dakikada ceza sahasına girmek isteyen Sosa düşürülünce serbest vuruş kararı çıktı. Serbest vuruşu Oğuzhan kullandı ama kaleci sağ köşeye giden topu son anda dışarıya tokatladı.


İkinci yarının hemen başında Mario ceza sahası içinde, hakemin gözü önünde düşürüldü ama penaltı verilmedi. Kırk dokuzuncu dakikada Bursasporlu Deniz'in vuruşu kaleci Tolga'nın elinden sekip üst direkte patladı. Maç döndü. Beşiktaş solda kullanılan korner vuruşunda Delgado'nun ayağından ikinci golü buldu. Aslında gol vuruşunu kaleci ile karşı karşıya kalan Atiba yaptı ama kaleciden dönen topu kafasıyla Delgado tamamladı. Attığı gol ile gerçek Beşiktaşlı oldu. Elli altıncı dakikada Sosa arkadan çelme çakılmak üzere düşürüldü. En azından biz öyle gördük. Hakem gözü önünde olan bu pozisyonda bu sefer penaltıyı verdi ama yine yanlış karar verdi. Daha önce gerçekten penaltı olan bir pozisyonu es geçen hakem, bu sefer penaltı olmayan bir pozisyonda düdük çalmıştı. Sahneyi onlarca defa izledim emin olmak için ve ne yazık ki gerçekte kesinlikle temas yoktu. Vuruşu Mario yaptı ve kaleci kurtardı ama ikinci pozisyonda önüne gelen topu bu sefer kaçırmayan Mario ikinci golünü attı. Altmış ikinci dakikada Quaresma meşhur trivera vuruşu ile kaleyi yokladı ve top çataldan sekip dışarıya gitti. Yetmişinci dakikada oyuna sonradan giren Stoch golünü atarak Bursaspor'un maça tekrar yoğunlaşmasına zemin hazırladı. Başka bir açıdan bakıldığında, izleyiciler Vodafone Arena açılış maçında izledikleri ilk yetmiş dakikada tam beş gol görmüş oldular.


Maç üç ikiye gelince seyircinin keyfi biraz kaçtı ve tezahüratlar azaldı. Bu maçta Beşiktaş'ın defansının açıkça yetersiz kaldığına şahit olduk. Şampiyonluk yolunda daha kritik maçlara çıkacak olan kara kartal için endişeye kapıldık. Yetmiş yedinci dakikada sevgili babamın gözlemlediği üzere Bursaspor'un yorulmasını beklerken kara kartal teklemeye başladı. Dakikalar hızla geçti. Hakem hiç duraklama olmayan fırtına gibi geçen maça gereksiz yere dört dakika ekledi. Bursaspor hocası Hamza Hamzaoğlu gösterdiği abartılı tepkilerden sonra hakem tarafından soyunma odasına gönderildi. Maç son dakikalarda çok gerildi. Japon oyuncu Hosogai ile girdiği ikili mücadelede sarı kart gören Quaresma, neredeyse bir dakika sonra atağa kalktığında yine aynı oyuncu ile karşı karşıya kalınca ortalık birden karıştı. Hakem doksan dördüncü dakikada iki oyuncuyu da kırmızı kartla dışarıya gönderdi. Quaresman her maçta onca tekmeye ses çıkartmıyor, uslu uslu oyununu oynuyordu ama nihayetinde patladı. Sonuna kadar da haklıydı. Peşinden maç bitti.

Beşiktaşlılar muhteşem bir geceye şahitlik ettiler. Yer siyah gök beyaz oldu. İnşaat sürecini her gün eksiksiz takip ettiğim Vodafone Arena, beklentilerimin ötesinde bir güzellikle görücüye çıktı. Kara kartalın bu sahada yenilmesi çok zor görünüyor. Elbet arada tökezlemeler olacaktır ama başarı oranının katlanarak yükseleceğinden şüphemiz yok. Bir gün önce Fenerbahçe'nin üç puan kaybetmesi ile şampiyonluk yolunda büyük avantaj yakalayan Beşiktaş, yarın oynanacak erteleme maçında Galatasaray Fenerbahçe mücadelesinde beraberlik veya Fenerbahçe'nin yenilmesi durumunda şampiyonluğa daha da yakın olacak. Şüphesiz top yuvarlak ve her an işler değişebilir ama bana sanki artık şampiyonluk kupasının rengi siyah beyaz olmaya başladı gibi geliyor. Heyecanımız dorukta kalan haftaların bitmesini bekliyoruz.


BEŞİKTAŞ: 3 - BURSASPOR: 2
STAT: Vodafone Arena
HAKEMLER: Barış Şimşek, Uygar Bebek, Mehmet Metin

BEŞİKTAŞ: Tolga Zengin, Serdar Kurtuluş (Dk. 84 Beck), Delgado, Marcelo, İsmail Köybaşı (Dk. 82 Tosic), Olcay Şahan (Dk. 70 Necip Uysal), Hutchinson, Oğuzhan Özyakup, Quaresma, Sosa, Gomez

BURSASPOR: Harun Tekin, Hosogai, Sivok, Traore (Dk. 64 Stoch), Aziz Eraltay, Şamil Çinaz, Faty (Dk. 75 Jorquera), Emre Taşdemir, Batalla, Necid (Dk. 64 Jem Paul Karacan), Deniz Yılmaz

GOLLER: Dk. 21 ve 57 Gomez, Dk. 52 Delgado (Beşiktaş), Dk. 28 Traore, Dk. 70 Stoch (Bursaspor)
KIRMIZI KARTLAR: Quaresma (maç bitiminde) (Beşiktaş), Hosogai (maç bitiminde) (Bursaspor)
SARI KARTLAR: Dk. 23 Sivok, Dk. 55 Faty, Dk. 59 Batalla, Dk. 68 Jem Paul Karacan, Dk. 90 Stoch (Bursaspor) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder