28 Eylül 2016 Çarşamba

BEŞİKTAŞ 1 - 1 DINAMO KIEV (28/EYLÜL/2016)


Beşiktaş, 2016 – 2017 sezonu Şampiyonlar Ligi ikinci maçına kendi evi Vodafone Arena’da Ukrayna'nın Dinamo Kiev takımını ağırladı. Her dakikası ayrı heyecan olan bu maç, iki takım adına da çok zorlu geçti. Şimdi maçın detaylarına göz atalım.

Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum. Vodafone Arena Beşiktaş'a çok şey kattı. Bu stadyum işin büyüsünü öylesine güçlendirdi ki, Beşiktaş adeta yenilmez bir kartala dönüştü. Bu gün Dinamo Kiev takımı da stadyumun atmosferinden nasibini aldı elbet. Maçın ilk yarısının başında pek de atmosferden etkilenmemiş görüntüsü çizen misafir takım, zamanla atak yapmakta zorluk çekmeye başladı. Hiç şüphesiz çok güçlü bir takım ve atağa kalktıklarında inanılmaz tehlikeli pozisyonlara imza atıyorlar ama Beşiktaş’da gerçek gücünü sahaya yansıttığında, hiç bir şeyin önemi kalmıyor. Bir süre maçı dengede tutmak için üstün çaba sarf eden Dinamo Kiev’in, kara kartalın adam adama mücadelesi ve rakip ceza sahası içerisindeki ısrarcı baskısı ile adeta dengesi bozuldu. Şunu da eklemekte fayda görüyorum. Sanırım Şenol hocamız da yavaş, yavaş elindeki gücün farkına varmaya başladı. Bu sefer takdire şayan bir takım sürdü sahaya. Talisca’nın ilk on birde sahaya çıkması gerekiyordu ve öyle de oldu. İlk yarıda kendi çabası ile çok iyi iki gol pozisyonu yarattı. Özellikle ilkinde ceza sahasına doğru tek başına sarkma hamlesi seyir zevki üst seviyede bir sahneydi. Gol ile sonuçlansa efsane olurdu. Gol demişken Beşiktaş’ın bu şık oyunu bir de gol ile süslemesi gerekiyordu. Yirmi dokuzuncu dakikada ceza sahasını karşıdan gören serbest vuruşu elbette ki Quaresma kullandı ve tam jeneriklere layık bir gol attı. Top, kalenin köşesindeki örümcek ağlarını temizleyip aldı. Golden sonra Beşiktaş'ın kendine güveni üst seviyeye yükseldi. Q7 bir kez de kendine özgü trivera vuruşu ile kaleyi yokladı. Bunun yanında Aboubakar’ın da çok sağlam bir gol pozisyonuna girdiğini hatırlıyorum. Hakem maça iki dakika fazladan ilave etti ama bu iki dakika ikinci bir gol getirmedi. İlk yarı Beşiktaş'ın tek gollü üstünlüğü ile sonuçlandı.

TALISCA ŞIK BİR RÖVEŞATA DENEMESİ İLE RAKİP KALEYİ YOKLADI

İkinci yarı sahnede yine kara kartal vardı. Talisca ve Quaresma birer defa kaleyi yokladılar. Belki biraz fazla güven gelmişti kara kartala. İlk yarıya göre daha açık oynamaya başladılar. Hatta bir pozisyonda kendi ceza sahamız içerisinde öyle bir top kaptırdık ki, kalede Fabricio olmasa kesin golü yerdik. Ne yazık ki bu pozisyon golün habercisiydi. Altmış ikinci dakikada oyuna giren Viktor, altmış beşinci dakikada golünü attı ve maçı beraberliğe getirdi. Bu golden sonra Şenol hoca hamlesini yine atak oynamaktan yana kullandı ve Adriano’nun yerine Cenk’i oyuna aldı. Doğrusu bu maç beraberlikle biterse çok yazık olacaktı. Skor dengeye gelince maç da dengeye geldi. Bu hiç istemediğimiz bir durumdu. Oyun yavaşlamadı ama ortada dönmeye başladı. Misafir takıma da güven gelmişti ki bu en tehlikeli durumdu. Tesellimiz, Beşiktaş'ın galibiyeti arzulayan oyunuydu. Sonra Şenol hoca ikinci hamlesini yaptı. Yetmiş altıncı dakikada sahada biraz kaybolan Tolgay'ın yerine Gökhan’ı oyuna aldı. Beşiktaş hala galibiyeti istiyordu. Buna karşılık Dinamo Kiev, uzaktan şutlarla da kalemizi yoklamaya başlamıştı. Sekseninci dakikadan sonra Beşiktaş ataklarını arttırdı. Kazanma arzusu biraz hırçın da yapmaya başlamıştı kara kartalı. Seksen dördüncü dakikada Aboubakar yerini Kerim'e bıraktı. Taktiksel anlamda yapılabilecek her hamle yapılmıştı. Dinamo Kiev’in de maçı bırakmaya niyeti yoktu. Seksen altıncı dakikada kalemizi öyle bir yokladılar ki yüreğimiz ağzımıza geldi ama doğru kaleci seçimi bizi kurtardı. Bu arada Quaresma her şeyini ortaya koyarak oynuyordu. Elinde olsa maçı tek başına alacaktı. Nihayetinde doksan dakika doldu ve hakem maça üç dakika fazladan süre ekledi. Bu dakikalar da Dinamo Kiev’li oyuncuların vakit geçirme operasyonuna maruz kalınca maç bir birlik skorla berabere bitti.

Şimdi şapkamızı önümüze koyup gerçekleri konuşalım. Beşiktaş iyiydi ama kendi sahasında beraberlik alması çok kötü oldu zira gruptan çıkmak için kendi evinde alınacak her puan altın değerinde. Olumsuz olmak istemiyorum ama bu beraberlik, takımımızın gruptan çıkışına çelme takabilecek bir beraberlik olabilir. Bunu daha önce de defalarca yaşadık. Umuyorum ki her şeye rağmen bu güzel futbolun ve üstün çabanın meyvesi, gruptan çıkmak olacaktır. 

QUARESMA BU MAÇTA HER ŞEYİNİ ORTAYA KOYDU

BEŞİKTAŞ 1 - 1 DINAMO KIEV
STAD: Vodafone Arena
HAKEMLER: Felix Zwayer, Markus Hacker, Claude Runavot (Almanya)
BEŞİKTAŞ: Fabricio, Beck, Marcelo, Tosic, Caner Erkin, Tolgay Arslan (Dk.76 Gökhan İnler), Hutchinson, Quaresma, Talisca, Adriano (Dk.68 Cenk Tosun), Aboubakar (Dk.86 Kerim)
DINAMO KIEV: Rudko, Morozyuk, Khacheridi, Vida, Antunes, Garmash, Rybalka, Buyalskiy (Dk. 22 Korzun), Yarmolenko, Gonzalez (Dk.62 Tsygankov), Moraes (Dk.78 Gladkyy)
GOLLER: Dk. 29 Quaresma (Beşiktaş), Dk.65 Tsygankov (Dinamo Kiev)
SARI KARTLAR: Adriano, Tolgay Arslan (Beşiktaş), Korzun, Vida (Dinamo Kiev)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder