23 Ekim 2016 Pazar

BEŞİKTAŞ 3 - 0 ANTALYASPOR (23/EKİM/2016)


Beşiktaş, Türkiye Süper Ligi 2016 - 2017 sezonu sekizinci maçında Antalyaspor'u misafir etti. Maç başladığında şöyle bir endişem vardı. Beşiktaş, Antalyaspor karşısına Vodafone arenada hiç yenilmemiş ve hafta içi Napoli'yi devirmiş bir takım olarak çıkacaktı. Bu durumum takım üzerinde bir rehavet oluşturması ve misafir takımı ciddiye almamaları endişesi beni sarstı. Antalyaspor, ligin dibine demirlemiş ve işe olan yoğunluğu biraz bozulmuş bir takım olduğundan, sahada nasıl bir tavır sergileyecekleri belli değildi. Beşiktaş maçını merdivenleri tekrar yukarıya doğru çıkışın başlangıcı olarak görmeleri ve cesur oynamaları durumunda, Avrupa kupası yorgunu Beşiktaş nasıl bir tavır ortaya koyacaktı? Şimdi bakalım Beşiktaş benim bu endişeme nasıl cevap vermiş.

İkinci dakikada oluşan bir faul pozisyonunda Atiba sarı kart gördü. Kartın kendisine değil ama Antalyaspor oyuncusunun eli ile sarı kart işareti yapmasını hakemin es geçmesine çok bozulduk zira bu hareket de sarı kart görme sebebidir. Maçın ilk on dakikası beklemediğimin ötesinde bir şekilde karşılıklı ataklarla geçti. Öyle ki Antalyaspor'un en az üç tehlikeli pozisyonu vardı. Bu arada Aboubakar sağ kanat ceza sahası önünde rakibine attığı bir çalımla seyirciden alkış aldı. Antalyaspor'un açık ve futbolu çirkinleştirmeyen oyununu taktir ettim. Yirmi altıncı dakikada Quaresma ve Aboubakar paslaşması neredeyse kara kartal adına gol getiriyordu ama üçüncü pasta Q7 geride kaldı ve çok öfkelendi. Talisca otuz beşinci dakikada uzaklardan şut ile kaleyi yokladı ama şutu zayıf kaldı ve kalecinin ellerinde kayboldu. Talisca kırk dördüncü dakikada sağ kanattan kullandığı serbest vuruş ile kaleyi denedi ama top üst direkten dışarıya çıktı. Bir dakika sonra Antalyaspor'un Tosiç'in girdiği bir mücadelede faul yaptığı gerekçesi ile itiraz ettiği sırada, topu kapan Aboubakar, kaleci ile karşı karşıya kalıp Beşiktaş adına golünü attı. Tribünler adeta gök gürültüsü gibi bir ses ile ortalığı inletirken, Antalyasporlu oyuncular da hakeme bir önceki pozisyon için itiraz ediyorlardı. Bu itirazlar önce Diego'ya kırmızı kart, arından Eto'o ya da sarı kart getirdi. İtiraz fırtınası saha kenarına da sıçramıştı ve Antalyaspor teknik direktörü Rıza Çalımbay hocanın yardımcısı tribüne gönderilme cezasına çarptırıldı. Oyunun tekrar başlaması ile hakemin ilk yarıyı bitirmesi bir oldu. Antalyasporlu oyuncuların yoğun itirazına rağmen pozisyon faul değildi. Eğer hafta içi kara kartalın oynadığı şampiyonlar ligi maçındaki hakemin nasıl maç yönettiğini izleselerdi ve mücadele ile faul arasındaki farkı bilselerdi, belki de bu kadar itiraz etmezlerdi. 

ABOUBAKAR'IN GOLÜ MUHTEŞEMDİ 


İlk yarının sonunda olanlar, misafir takımın oyuna olan yoğunluğunu bozmadı. İkinci yarı da açık ve adam adama mücadele şeklinde oyun oynamayı tercih ettiler ve taktirlerimizi topladılar. Buna karşılık Beşiktaşlı oyuncuların ikili sert mücadelelerde kolay, kolay yere düşmediklerini fark ettim ki bu gerçek Avrupa takımı olma yolunda bir adımdır. Marcelo elli altıncı dakikada bir pozisyondan rakibine taban gösterince sarı kartı gördü. Elli dokuzuncu dakikada Tosic'in indirdiği topu Aboubakar sert bir şutla kaleye gönderelirdi ama top ayağına oturmadı ve dışarıya gitti. Sanırım Şenol Güneş hocamız maçın temposunu düşürüp orta sahada oyunu kitlemek istedi ve Necip altmış üçüncü dakikada Cenk'in yerine oyuna dahil oldu. Altmış yedinci ve onu takip eden bir kaç dakika Beşiktaş'ın yoğun baskısı ile geçti. Sonra oyun yine dengeye geldi ve o sırada Tolgay alkışlarla oyundaki yerini Caner'e bıraktı. Yetmiş birinci dakikada Quaresma sağ kanattan öyle güzel bir orta kesti ki, Talisca'ya sadece şık bir kafa vuruşu ile topu ağlara göndermek kaldı. Tabi golün öncesi de kusursuzdu. Kalecimiz ile başlayan ve hiç bir rakibe takılmaksızın ardı ardına dizilen pas zinciri sonrası müthiş bir gol oldu bu. Golün hem hazırlanışı hem de kendisi çok kaliteliydi. Peşinden talihsiz bir durum yaşandı ve Caner daha oyuna yeni girmesine rağmen sakatlandı. Yerine Ömer oyuna dahil oldu. Artık oyunun tek hakimi kara kartaldı. Ataklar birbirini kovaladı. Quaresma defansın aradına sızdığı ve kaleci ile karşı karşıya kaldığı bir pozisyonu son anda kaçırdı. Dakikalar seksen üçü gösterirken Antalyaspor hocası Rıza Çalımbay iki oyuncuyu oyuna dahil etmek için ısıtıyordu. Bir mutlak golü de Adriano'un sol kanattan ortasında Gökhan kaçırdı. Bu arada Gökhan kısmen uzun sayılabilecek bir aradan sonra nihayet sahadaydı ve görevini layığı ile yaptı. Hatta seksen sekizinci dakikada Aboubakar'ı verdiği pasta top ile buluşturdu ve o da şık bir orta ile Talisca'yı gördü. Kaleyi karşıdan gören Talisca, pozisyonu affetmedi. Maç üç sıfıra geldi. Doksanıncı dakika oynanırken hakem oyuna iki dakika ekledi. Bu dakikalar başka gol getirmedi ve kara kartal kendi sahasında yenilmeme serisini sürdürmeyi başardı. 

TALISCA GÜZEL OYUNUNU GOL İLE DE SÜSLEMEYİ BAŞARDI 

BEŞİKTAŞ 3 - 0 ANTALYASPOR
STAT: Vodafone Arena
HAKEMLER: Barış Şimşek, Tarık Ongun, Samet Çavuş
BEŞİKTAŞ: Fabricio, Gökhan Gönül, Marcelo, Tosic, Adriano, Hutchinson, Tolgay Arslan (Dk.70 Caner Erkin (Dk.82 Ömer Şişmanoğlu)), Quaresma, Talisca, Aboubakar, Cenk Tosun (Dk.64 Necip Uysal)
ANTALYASPOR: Ferhat Kaplan, Celutska, Grando, Diego, Sakıb Aytaç, Danilo (Dk.70 M'Billa Etame), Zeki Yıldırım (Dk.85 Kenan Horic), Charles, Motta, Deniz Kadah, Eto'o (Dk.85 Milan Jevtovic)
GOLLER: Dk.45 Aboubakar, Dk.72 - 89 Talisca (Beşiktaş)
KIRMIZI KART: Dk. 45 Diego (Antalyaspor)
SARI KARTLAR: Hutchinson (Beşiktaş), Zeki Yıldırım, DDeniz Kadah, Eto'o (Antalyaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder