20 Kasım 2016 Pazar

ADANASPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ (18/KASIM/2016)


Beşiktaş, Türkiye Süper Ligi 2016 - 2017 sezonu on birinci maçında Adanaspor'a misafir oldu. Beklentilerimiz, kara kartalın bu deplasmanı rahat geçeceği yönündeydi ve takımımız bizi bir kez daha yanıltmayarak galibiyetler serisini devam ettirdi. 

Yanlış hatırlamıyorsam ve eğer okuduğum haber doğru ise, Adanaspor bu maçta oyunu Quaresma üzerine kuracaktı zira onlara göre Beşiktaş, Quaresma üzerinden sonuca gidiyordu. Q7'nin gerek Beşiktaş'da gerekse milli takımda çizdiği olağanüstü grafik aşikar. Ancak Beşiktaş, stratejisi bu kadar kolay çözülebilecek bir takım değil. Teknik Direktörümüz Şenol Güneş, her maça o maçın gereği bir taktik ile çıkıyor. Ayrıca Beşiktaş artık devler sahnesinde boy gösteren ve Napoli gibi bir takımı geçmeyi başarmış bir ekip. Bu sebeplerdendir ki, günümüzde Beşiktaş'ı yenmek her takımın harcı değil. Adanaspor bu düşüncelerden uzak, kendi saha ve seyirci avantajını kullanarak sonuca gidebileceğini düşünerek çıktı yeşil çimenlere. Oysa maçı beraber izlediğim sevgili arkadaşım Erhan'ın dediği gibi Adanaspor özellikle ilk on dakikada orta sahada derin boşlukların oluşmasına engel olamamıştı. Bu kopuk oyun, onlara on birinci dakikada ilk gol olarak yansıdı. Aboubakar, Napoli'ye attığı gole benzer bir gol ile ağları havalandırdı ve kara kartal maça avantajlı başlamış oldu. Beşiktaş golden sonra oyunun kontrolünü eline aldı ve o dakikadan sonra artık sahada sadece misafir takımın gösterisi vardı. Adanaspor uzun süre sonra tekrar Süper Lige çıkmış bir takımdı ve kadroları henüz oturmuş görünmüyordu. Yine arkadaşım Erhan'ın tespitleri doğrultusunda söylemek istediğim önemli bir detay ise, Adanaspor'un birinci ligden gelen kadrosunu tamamen yenilemesinden kaynaklanan da bir tekleme yaşadığı gerçeğidir. Bunu hiç bir zaman anlamadım. Şampiyon olan ve oturmuş bir kadroyu neden dağıtır ve ne olduğu belirsiz yabancı oyuncuları takıma doldurursun ki? Demek ki şampiyon olmasına rağmen mevcut takımın Süper ligi kaldırmayacağına kanaat getirmişlerdi veya daha fantastik bir düşünce ile transfer demenin birilerine para kazandırmak demek olduğunu da aklımıza getirebiliriz. İkinci alternatifin aktifleştiği takımlarda istikrar ve ileri dönük kulübe kazanç söz konusu olamıyor ve kulüpler tepe taklak olup gidiyorlar. Umarım Adanaspor için böyle olmaz. Maça dönelim. On yedinci dakikada Adanaspor ceza sahası içerisinde topa el ile müdahalede bulunan oyuncuları, penaltıya sebebiyet verdi. Penaltı vuruşunu gole çeviren Cenk, takımın iyice rahatlamasını sağladı. Maç biraz erken bitti denilebilirdi ama acaba ikinci yarı nelere gebeydi?


İkinci yarıda Adanaspor ilk dakikalarda toparlanır gibi göründü ama Beşiktaş ceza sahasına girmekte büyük sıkıntı yaşıyorlardı. Bunun yanında Quaresma'ya değil önlem almak, yanına bile yaklaşamıyorlardı. Bu sebeple Passolig uygulamasına rağmen tribünlere gelmeye cesaret edebilmiş anti spor severler devreye girdiler ve Quaresma'yı korner vuruşu kullanırken kafasına bir şeyler fırlatarak saf dışı etme yoluna gittiler. Bu ilkelliği görmek artık midemi bulandırıyor. Bitmediniz bir türlü. Kurtulamadık sizden. Q7 kafasına fırlatılanları hakeme gösterdiği zaman da Adanaspor'lu oyuncular sahne aldı ve oyuncumuzun üzerine saldırdılar. İşte muhteşem Süper Lig. Bu maçta en az iki gol daha bekliyordum Beşiktaş'dan ama elli yedinci dakikada Atınç rakibine ceza sahasında müdahale edince penaltı kazandılar. 'Zaten başka bir şekilde de gol atamazlardı.' dedi maçı beraber izlediğim arkadaşım Erhan. Dediğinde de fazlasıyla haklıydı. Gol sonrası bir heyecanlandılar ama  Beşiktaş'ı geçmek ne mümkün. Kara kartal adeta oyunu yönetiyordu. Zaten skoru garantilemiş bir Beşiktaş'ın sarı kart sınırındaki Q7'yi neden sahada tutmakta ısrarcı olduğunu öfkeyle düşünürken, nihayet yetmiş sekizinci dakikada Kerim Q7'nin yerine dahil oldu. İlk yarıda bir de trivera vuruşuyla hepimizi büyüleyen Q7 oyundan alındı. Kalan dakikalarda Beşiktaş gol atma konusunda inanılmaz beceriksizdi ve belki de beş bir olacak maç iki birlik skor ile noktalandı. Teknik direktörümüz Şenol Güneş, skordan memnun ama görebildiğim kadarı ile teknik bir çok detaydan rahatsızdı. Bunu, maç sonrası yaptığı basın toplantısında da ayrıntıları ile dile getirdi. 

Kara kartal bir lig maçını daha eksiksiz geçti. Aslında Beşiktaş bu sene oynadığı bütün maçları geçmeyi başardı. Şimdi Süper Lig ve Şampiyonlar Liginin birbirine karışacağı ve üstüne Türkiye Kupasının da devreye gireceği zorlu bir kış dönemine giriyoruz. Kara kartalın her zaman olduğundan daha çok desteğimize ihtiyacı var. 

ADANASPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ
STAT: 5 Ocak Stadyumu
HAKEMLER: Ali Palabıyık, Mehmet Cem Satman, Serkan Olguncan 
ADANASPOR: Karacic, Viera, Ramos, Magaye, Tevfik (Dk.59 Emre Uruç), Diago, Renan (Dk.87 Ahmet Bahçıvan) , Renan Diniz, Koman, Ronei (Dk.59 Edgar Silva), Bekir 
BEŞİKTAŞ: Fabricio, Gökhan, Atınç, Marcelo, Atınç, Atiba Hutchinson, Oğuzhan, Tolgay Arslan (Dk.64 Gökhan İnler), Cenk, Ouaresma (Dk.78 Kerim), Aboubakar (Dk. 88 Ömer Şişmanoğlu)x
GOLLER: Dk.57 Magaye (Adanaspor) Dk.11 Aboubakar, Dk.17 Cenk (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Atınç Nukan, Gökhan İnler, Atiba (Beşiktaş)
KIRMIZI KART: Dk. Bekir (Adanaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder