27 Kasım 2016 Pazar

BEŞİKTAŞ 1 - 1 BAŞAKŞEHİR (26/KASIM/2016)


Beşiktaş, Türkiye Süper Ligi 2016 - 2017 sezonu on ikinci maçında Başakşehir takımını misafir etti. Haftanın derbi mücadelesinde lig lideri Başakşehir ve ikinci Beşiktaş zorlu bir mücadeleye imza attılar.

Maç beklediğimiz üzere çok hızlı başladı. İlk tehlikeli pozisyon Başakşehir adına onuncu dakikada gelişti. Defansın ardına atılan topla buluşan Mehmet, topu kale ile buluşturamadı. On yedinci dakikada ikinci kritik atak yine Başakşehir adına gelişti. Beck'in hatasında topu kapıp ceza sahasına giren Cengiz, kaleci ile karşı karşıya kaldı ve çalım atamayınca kendini yere attı. Hakem aldatmaya yönelik hareketten sarı kartı gösterdi. Yirminci dakikada kara kartal Başakşehir defansını fazlasıyla bunalttı ama bu durum beklenmedik bir kontra atağı doğurdu. Sarı kart gördüğü pozisyonda golü kaçıran Cengiz, bu sefer golünü attı ve skor bir sıfır oldu. Otuz dokuzuncu dakikada Emre, sakatlanarak seyircilerin ıslıkları altında sahayı terk etti. İlk yarı Başakşehir sahadan ve seyirciden etkilenmeksizin en güzel şekilde oyununu ortaya koydu ki beklentim de bu yöndeydi zira ligin zirvesinde olan bir takımdan farklı bir oyun beklenemezdi. Beşiktaş'ın işi gerçekten çok zordu. Kırk beş dakika tamamlandığında hakem oyuna iki dakika daha ekledi. Bu dakikalar bir gol daha getirmedi ve ilk yarı Başakşehir'in bir sıfırlık galibiyetiyle bitti.


İkinci yarıya Beşiktaş daha atak başladı. Yalnız şunu da hissettim. Kara kartal yorgundu ve Başakşehir gibi bir takımın karşısına çıkacak psikolojik düzeyde değildi. Oynadığı oyunu da seyircinin baskısı ile oynuyordu. Ellinci dakikada Quaresma'nın kullandığı kornerde defansın gözleri önünde Marcelo öyle güzel bir kafa vuruşu yaptı ki, kimse onun ligdeki ikinci golünü atmasını engelleyemezdi. Maç beraberliğe geldi. Altmış altıncı dakikada oyun biraz sıkıştı. Dar alanlarda kısır paslaşmalar başladı. Başakşehir takımı, ilk yarıdaki hevesini yediği golden sonra yitirmiş görünüyordu. Yine de boş bırakmaya gelmezdi. Altmış dokuzuncu dakikada ceza sahasına yakın mevkide düşürülen Cenk, serbest vuruşu kaptı. Vuruşu kullanan Q7 kaleyi tutturdu ama kaleciyi geçemedi. Yetmiş dokuzuncu dakikada tüm tribünleri sessizce ve merakla sonucunu beklemeye iten kusursuz bir organize atak izledik ama Beşiktaş adına gol görme şansımız olmadı. Sekseninci dakikada defansımızın ardına atılan topta kalecimiz Fabri ile karşı karşıya kaldılar ama Fabri gole geçit vermedi. Bu pozisyon sonrası Adriano yerini Gökhan'a bıraktı çünkü dakikalardır sakat bir şekilde oyuna devam ediyordu. Hemen peşinden seksen ikinci dakikada Aboubakar'da oyundan alındı ve yerine Olcay girdi. Seksen yedinci dakikada yine kalecimiz ile karşı karşıya kalıp golü attılar ama gol vuruşunu yapan oyuncuları bir saniye öncesinde yanlış görmediysem Oğuzhan'ın kolundan çektiği için hakem golü vermedi. Sonrasında hakem biten oyuna üç dakika daha ekledi. Bu dakikalar da gol getirmeyince namağlup iki takım birbirine üstünlük kuramadan oyunu tamamladılar.

Oğuzhan'a bileğinden çekmek suretiyle yapılan faul sonrası hakem 
Başakşehir'in golünü vermedi.

Bu maçın hakkı benim nazarımda beraberlikti ve sonuç beklentim doğrultusunda gerçekleşti. Avrupa kupası yorgunu Beşiktaş, lig lideri karşısında koyabileceği en iyi performansı ortaya koydu. Kaybedilen iki puanı değil, kazanılan önemli bir puanı önemsemeliyiz. Beşiktaş ve Başakşehir takımları, ligde bulundukları pozisyonları koruyarak haftayı geçtiler. 


BEŞİKTAŞ 1 - 1 BAŞAKŞEHİR
STAT: Vodafone Arena
HAKEMLER: Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun
BEŞİKTAŞ: Fabri, Berck, Marcelo, Atınc, Adriano (Dk.81 Gökhan Gönül), Querasma, Atiba, Gökhan İnler (Dk.46 Tolgay Arslan), Cenk Tosun, Oğuzhan, Abubakar (Dk.83 Olcay Şahan)
BAŞAKŞEHİR: Volkan Babacan, Uğur, Yalçın, Epureanu, Ferhat (Dk.57 Eren), Mahmut, Emre ( Dk.39 Attamah), Edin Visca, Cengiz, Mossoro, Mehmet Batdal (Dk.86 Mustafa Pektemek)
GOLLER: Dk.51 Marcelo (Beşiktaş), Dk.21 Cengiz Ünder (Başakşehir)
SARI KARTLAR: Adriano, Beck (Beşiktaş), Cengiz Ünder (Başakşehir) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder