1 Kasım 2016 Salı

BEŞİKTAŞ 1 - 1 NAPOLI (01/KASIM/2016)


Beşiktaş, 2016 – 2017 sezonu Şampiyonlar Ligi dördüncü maçına kendi evinde İtalyan takımı Napoli’yi misafir etti. Kara kartal ilk maçta kimsenin beklemediği bir şekilde rakibini deplasmanda yenmeyi başarmıştı. Peki Beşiktaş aynı başarıyı kendi evinde ve seyircisi karşısında da gösterebilecek miydi?

Kara kartal maça çok dengeli başladı. Buna rağmen misafir takım ataklarda çok etkiliydi ancak sonuç almakta zorluk çekecekleri bir gerçekti zira oyuncularımız oyuna çok iyi yoğunlaşmıştı. Beşinci dakikada Aboubakar top ile buluşup kaleci ile karşı karşıya kalarak golünü attı ama ne yazık ki pozisyonda faul vardı. Hakem orta noktayı göstermedi. Yedinci dakikada sol kanattan başlayan atakta Tolgay yere düştü ve Aboubakar topu kaptı. Kapmasıyla Quaresma’ya pas verdi ama pas çok hızlıydı. Q7 bu topu yakalayamamış olmasından dolayı çok kızdı. Beşiktaş sağlı sollu ataklarla rakip kaleyi yokluyordu ama Napoli’nin atakları gerçekten çok tehlikeli pozisyonlar yaratıyordu. Bu maçtan puan çıkartmanın tek yolu savunmada en üst seviyede oyuna yoğunluk sağlamaktı. Yirminci dakikada Tolgay sol kanattan fırtına gibi geldi ama yaptığı ortada Aboubakar istediği gibi topa vuramadı. Çok net bir gol pozisyonuydu bu. Yirmi ikinci dakikada Tosic sakatlanınca teknik direktör Şenol Güneş oyuna Cenk’i aldı. Bu değişikliğe şaşırdığımı itiraf etmeliyim zira Şenol hocanın bu maç için söylediği gibi daha temkinli olacağını düşünmüştüm ama o yine gole oynamayı tercih etti. Yirmi sekizinci dakikada yine sol kanatta Q7 karşısındaki iki rakibine karşı çalım şov yaptı ve peşinden çıkarttığı orta defanstan dönüp Atiba’nın önünde kaldı. Kaleci ile karşı karşıya kalan Atiba, top ayağına tam yerleşmeyince golü kaçırdı. Bunu takip eden dakikalarda Beşiktaş çok baskın bir futbol sergiledi ve bizleri adeta büyüledi. En keyifli detaylardan birisi de, kalecimiz Fabri’nin sadece kendine top geldiğinde değil, aktif olarak oyun içerisinde bulunmak suretiyle katkıda bulunmasıydı. Arkadaşları sanki bir savunma oyuncusu gibi çekinmeden kendisine defalarca pas verdiler. O da ayağına gelen topları hep isabetli pas olarak değerlendirerek, kendisine duyulan güveni boş çıkartmadı. Kırk beş dakika hızla geçti ve hakem oyuna iki dakika daha ekledi.


İkinci yarının ilk dakikalarında Beşiktaş yine atak bir oyun sergiliyordu. Kırk altıncı dakikada orta sahada top kaptıran Gökhan, tehlikeli bir pozisyona maruz kalacağımızı anlayıp rakibini faul ile yere indirdi. Bu pozisyon ona sarı kart getirdi. Bu maçtan beklentim, kara kartalın savunma oyunu sergileyeceği yönündeydi ama kara kartal hem savunma bloğunda dikkatli hem de golü isteyen bir oyun sergileyerek bizi gururlandırıyordu. Ellinci dakikada çok net bir pozisyon yakalayan Napoli’nin golüne Fabri engel oldu. Bu pozisyon kalemizde gelişen en net ve kritik pozisyondu. Yüreğimiz ağzımıza geldi. Elli ikinci dakikada maçı anlatan devlet televizyonu spikerinin, Napoli’nin hangi şartlarda bu doksan dakika sonrası gruptan çıkabileceği hesabını yapması ağzımızın açık kalmasına sebep oldu. Bir an sahadaki Beşiktaş değil de bir Yunan takımı mı acaba diye geçirdim içimden. Elli ve elli beşinci dakikalar arası Napoli oyuna daha hâkim olan taraf gibi görünmeye başlamıştı. Neyse ki yeterince becerikli değillerdi bu gece. Beşiktaş’ın pas trafiği ise takdire şayan bir görüntüdeydi. Kara kartalın böylesine dikkatli top çevirmesi, artık bu turnuva için doğru bir takım olduğunun göstergesiydi. Altmış dördüncü dakikada Gökhan yerini Oğuzhan’a bıraktı. Bu arada ben kara kartal adına olumlu bir tablo çizerken, maçı anlatan spiker seksenli yıllardan kalma bir endişe ile memnuniyetsizliğini dile getirmeye devam ediyordu. Böyle bir maçta daha ne olmasını bekliyordu merak ediyorum. Bu arada kayıpsız geçilmesi önemli olan kritik yetmişinci dakikayı aşmıştı Beşiktaş.


Bundan sonrası daha önemliydi zira yorgunluk başlaması durumunda telafisi zor hatalar yapılabilirdi. Her ne kadar spikere kızsam da dakikalar yetmiş üçü gösterdiğinde Napoli baskıyı arttırmıştı. Yetmiş dördüncü dakikada sağ kanattan Oğuzhan’ın kalktığı atakta topu Aboubakar ile buluşturması bizi çok heyecanlandırdı ama Aboubakar golü kaçırdı. Takip eden iki dakikada biri köşe vuruşundan olmak üzere iki ayrı tehlikeli pozisyon yarattı Beşiktaş ve biraz rahatlama fırsatı buldu. Yetmiş yedinci dakikada gelişen Beşiktaş atağında Aboubakar orta yaptı ve rakibi topa el ile müdahale edince kara kartal penaltı kazandı. Penaltıyı kullanmak üzere Q7 topun başına geldi. Kalecinin kapattığı köşeden topu ağlarla buluşturan Q7, bu sene Beşiktaş adına Şampiyonlar Ligindeki ikinci golünü atmış oldu. Sevincimizin uzun süreceğini düşünmüştük ama on yedi numaralı formayı giyen Slovak oyuncuları Hamsik, seksen birinci dakikada öyle bir gol attı ki, sevincimiz kursağımızda kaldı. Böyle bir şuta ne kalecinin ne de defansın yapabileceği hiçbir şey yoktu. Sonra kader yine döndü ve Beşiktaş topa basıp sakin bir şekilde çevirmeye başladı. Oysa ben Napoli’nin inanılmaz ataklarla tepemize bineceğini düşünmüştüm. Kara kartal buna izin vermedi. Dakikalar seksen dokuz olduğunda Napoli kalecisinin vakit geçirdiğini görmek, bize onların da beraberliğe razı olduğunu açıkça gösterdi. Hakem biten süreye üç dakika ekledi ve bu dakikaların da oynanmasını takiben düdüğü çaldı ve maç bir birlik beraberlikle sonuçlandı.Beşiktaş galibiyeti hak etmişti desem çok taraflı bir yorum olacak. İki takım da galibiyeti hak edecek bir oyun ortaya koydu. Napoli kâğıt üzerinde kara kartaldan üstün görünebilir ama Beşiktaş çok iyi bir taktik ve oyuna yoğunlaşma ile bir puanı kopartmayı başardı. O engellenmesi imkânsız golü de yemeseydik gerçekten fantastik bir galibiyet olacaktı. Çok heyecanlı ve yüreğimizi ağzımıza getiren bir maç izledik. Adil bir sonuçla tamamlanan maç, kara kartalı bir adım daha gruptan çıkmaya yaklaştırdı. 


BEŞİKTAŞ 1 - 1 NAPOLI
STAT: Vodafone Arena
HAKEMLER: Mark Clattenburg, Jake Collin, Simon Bennett (İngiltere)
BEŞİKTAŞ: Fabricio, Beck, Marcelo, Rhodolfo, Tosic (Dk. 23 Cenk Tosun), Hutchinson, Gökhan İnler(Dk. 65 Oğuzhan Özyakup), Quaresma, Tolgay Arslan, Adriano, Aboubakar
NAPOLI: Reina, Hysaj, Maksimovic, Koulibaly, Ghoulam, Allan, Jorginho(Dk. 81 Amadou Diawara), Hamsik, Callejon, Gabbiadini(Dk. 63 Dries Mertens), Insigne
GOLLER: Quaresma (Dk. 79 P) / Hamsik (Dk. 82)
SARI KARTLAR: Gökhan İnler, Cenk Tosun (Beşiktaş), Jorginho (Napoli) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder