6 Kasım 2016 Pazar

BEŞİKTAŞ 2 - 1 TRABZONSPOR (05/KASIM/2016)


Beşiktaş, Türkiye Süper Ligi 2016 - 2017 sezonu onuncu maçında Trabzonspor'u misafir etti. Şüphesiz çekişmeli geçen maç, izleyenlere keyifli bir doksan dakika yaşattı.

Trabzonspor, Süper Ligin dördüncü büyük takımı olarak hafızalarımızda yer alır zira diğer üç takımdan tek farkı İstanbul dışında olmasıdır. Bir takımın büyük takım olduğunu, zor dönemlerinde bile sahada ortaya koyduğu kimlikle anlarsınız. Nitekim Trabzonspor son dönemde parlak bir grafik çizmekten uzak görünüyor. Buna rağmen dün akşam sahada en az Beşiktaş kadar maçı isteyen bir takım vardı. Sahaya dizilişleri, oyunu zorlamaları ve zaman, zaman defansımız üzerinde baskı kurmak üzere gol için yüklenmeleri, maçı daha da keyifli bir noktaya taşıdı. Beşiktaş'ın her zaman böyle rakiplere karşı mücadele vermesini isterim. Bu vesile ile takımımız her zaman dinç ve hazır olur. Şimdi Beşiktaş'a dönelim. Kara kartal ilk dakikalardan itibaren maçı ilk yarıda bitirmek isteyen bir çizgi çizeceğinin sinyallerini verdi. Bu çizginin ilk meyvesi daha yedinci dakika dolmadan Rhodolfo'nun golü ile toplamaya başladık. Trabzonspor yıkılmadı ama Beşiktaş ilk yarıda işi bitirme fikrini kafasına koyuştu. Ataklar birbirini kovaladı ve on yedinci dakikada ceza sahasına dalan Quaresma, rakibinin engellemesi ile karşı karşıya kaldı ve takımı adına penaltıyı kaptı. Penaltı vuruşunu kullanan Cenk, Beşiktaş adına ikinci golü atınca rahatladık ama o an düşünmediğimiz detay, Trabzonspor'un boyun eğmeyip maçı istemeye devam edeceğiydi. Zorlu geçen ilk yarının sonuna doğru kırkıncı dakikada Yusuf golünü atınca şöyle bir silkelendik. Şimdi İkinci yarı daha zor geçecekti.


Nitekim de öyle oldu. İlk yarıdaki zorlu mücadele aynı şekilde ikinci yarıya da taşındı ama ikinci yarı iki takıma da gol getirmeyecekti. Bunu yerine beklemediğimiz bir şekilde talihsiz bir faul pozisyonu, kara kartalın bu geceki galibiyetini gölgeleyecekti. Bildiğiniz üzere Vodafone Arena'nın açılışından itibaren kara kartalın performansı gözle görülür şekilde artmaya başladı. Kendi stadyumu olmadan yaklaşık üç seneyi dışarıda geçiren Beşiktaş buna rağmen, zaten belirli bir istikrarı oturtmuş, şimdi başarısını daha ileriye taşımaya başlamıştı. Kendini Beşiktaşlı gibi gösteren sözde bir spor yazarının vakti zamanında bu takıma bir önlem alınmalı diyerek nasıl kara kartalı hedef gösterdiğini ve o takımın beş kırmızı kart ile tek maçta nasıl çökertildiğini hatırlayalım. Aynısını yine yapmak istiyorlar ama artık çok geç. Eskilerin deyimiyle hayvan terli. Quaresma'nın içinde kaldığı talihsiz faul pozisyonu kırmızı kart gerektiriyordu. Pozisyonu defalarca izledim. Neredeyse Yusuf'un bacağı kırılıyordu. Buraya kadar hemfikiriz ancak şunu özellikle atlayan büyük bir kesim var. Quaresma bu faulü bilerek yapmadı. Futbol oynarken bazı pozisyonlar o kadar hızlı gelişir ki, beyninizden çıkan emrin artık geri dönüşü yoktur. Büyük bir talihsizlikti ve hakem sarı kart göstererek ortalığı gerdi. Bu pozisyonu nasıl kaçırdı veya ne akla hizmet kırmızı kart çıkartmadı anlamadım. Şimdi bu talihsiz olayın kara kartala nasıl yansıdığına bakalım. Basın hemen devreye girdi. O andan itibaren artık Beşiktaş'ın galibiyetinin bir hükmü yoktu. Sözde spor yazarları nefretlerini kusmaya başladılar. Öyle ki Beşiktaş bu maçı alacağına yerin dibine geçse daha iyiydi. Efendiler, bu fırsatçı tavrınızla zaten açıkça sergilediğiniz Beşiktaş karşıtlığını, propagandaya dönüştürmekten geri kalmadınız. Beşiktaş zorlu rakibini kendi sahasında büyük bir başarı örneği göstererek yenmiştir. Trabzonspor büyük takımdır ve onları yenmek büyük başarıdır. Quaresma bilerek kimsenin bacağını kıracak hareket yapmaz. Kaldı ki internet üzerindeki sosyal medya sayfasında pozisyonun fotoğrafını paylaşacak ve özür dileyecek kadar büyük bir futbolcudur Quaresma. Bunu bilecek ve görecek kadar izledik adamı. Hakem pozisyonun önemini ya kaçırmıştır ya da kara kartalın ihtiyacı olmayan gereksiz bir inisiyatif kullanmıştır ki bu hakemlerin diğer büyük takımlara hep uyguladıkları bir davranıştır. Bu durum Beşiktaş'ı bağlamaz. Beşiktaş'ı bu şekilde kimsenin karalamaya hakkı yoktur.


Sonuç olarak Beşiktaş şampiyonluk yolunda çok önemli bir maçı kayıpsız geçmeyi başardı. Bunu gölgeleyebilecek hiç bir bahane kabulümüz değildir. Herkes işine baksın.

BEŞİKTAŞ 2 - 1 TRABZONSPOR
STAT: Vodafone Arena
HAKEMLER: Mete Kalkavan, Ceyhun Sesigüzel, Esat Sancaktar
BEŞİKTAŞ: Fabricio, Gökhan Gönül, Marcelo, Rhodolfo, Adriano, Cenk Tosun, Oğuzhan Özyakup (Dk.90 Beck), Hutchinson, Quaresma, Tolgay Arslan (Dk.67 Gökhan İnler), Aboubakar (Dk.77 Ömer Şişmanoğlu)
TRABZONSPOR: Onur Kıvrak, Zeki Yavru, Uğur Demirok, Durica, Mustafa Akbaş, Bero (Dk.89 BSuk), Mehmet Ekici, Okay Yokuşlu, Onazi(Dk.80 Ibanez), Yusuf Erdoğan (Dk.65 Aytaç Kara), N'Doye
GOLLER: Dk.7 Rhodolfo, Dk.17 Cenk Tosun (Pen.) (Beşiktaş), Dk.41 Yusuf Erdoğan (Trabzonspor)
SARI KARTLAR: Oğuzhan Özyakup, Quaresma (Beşiktaş), Uğur Demirok, Zeki Yavru, Onur Kıvrak (Trabzonspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder