16 Ocak 2017 Pazartesi

OSMANLISPOR 0 - 2 BEŞİKTAŞ (16/OCAK/2017)


Beşiktaş, 2016 - 2017 sezonu on yedinci maçında Ankara'da Osmanlıspor'a misafir oldu. Bildiğiniz üzere kara kartal, devre tatili arası öncesi zorlu bir maç trafiği yaşamış ve bu süreci olabildiğince zararsız atlatmayı başarmıştı. Buna rağmen basın takımımızın peşini bırakmamış ve dengesiz geçen dönemi fırsat bilerek bir çok uydurma haberle ortalığı karıştırma peşinde olmuştu. Fenerbahçe'nin puan kaybettiği ikinci yarının ilk maçında gözler yine şüphesiz kara kartala dönmüştü. Bakalım kara kartal devre arası tatili nasıl değerlendirmiş. 

Öncelikle takıma uzun seneler kesintisiz bir istikrar ile büyük katkı sağlayan ve geçtiğimiz günlerde Trabzonspor'a transfer olan Olcay'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben şahsen onun Beşiktaş'da futbolu bırakmasını isterdim ama kara kartal artık rayına oturmuş bir hızlı tren. Duygusallığa yer kalmadı. Ara durak yok. Sadece hedef var ve bu tren artık değil durmak, yavaşlayamaz bile. Olcay'a sevgilerimizi sunuyoruz ve maça geçiyoruz. İlk yarıda gazetelerde de tartışılan bir ofsayt pozisyonu var. Quaresma serbest vuruştan adrese teslim orta yaptığında top ile buluşabilecek tek oyuncumuz Marcelo, Osmanlıspor defans oyuncusunun markajındaydı. Diğer bir oyuncumuz olan Cenk ise tek başına sol tarafta duruyor ve gol pası ona doğru yönlenmiyordu. Çizgi halinde ofsayt kararı artık verilmiyor diye biliyorum ama veriliyorsa bu ofsayt olabilir. Tabi pası almayan ve kendini sol tarafta unutturmuş oyuncumuz Cenk'e bayrak kalktı ise o da pasif ofsayt durumunda. Yani gerçekten tartışılacak bir pozisyon. Nasıl desem bilemiyorum. Böyle çok anlık gelişen ataklarda böyle görüntüler ortaya çıkabiliyor ve hakemlerin de karar vermek için kısa bir süreleri var. İnisiyatif kullandı demeyeceğim ama pozisyonu ofsayt olarak gördü ve öyle karar verdi. Beşiktaş maçı kazanacaksa çok daha vakti vardı ve böyle tek tek pozisyonlara takılarak değerlendirmek yerine oyunun geneline bakmak daha doğru olur diye düşünüyorum. 

OFSAYT VERİLEN POZİSYON TARTIŞMALARI DA YANINDA GETİRDİ

On üçüncü dakikada gelişen ve üzerinde tartışılan bu pozisyonun ardından yirminci dakikada sahneye Talisca çıktı. Talisca'nın takıma dönmesi her şeyi değiştirdi. Genç yeteneğin bu ekip için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Nitekim golünü atarak geri döndüğünü bizzat kendisi müjdeledi. Q7 takımın ağabeyi. Bir çok yazımda dile getirdim. Quaresma gibi bir yabancı oyuncu daha Beşiktaş'a gelmedi. Kerim, Türkiye kupası maçlarında takımı sırtlayan isim olmuştu. Şimdi hocamız sayın Şenol Güneş, ona lig maçlarında da kısa süreli de olsa şans veriyor. Gördüğüm kadarıyla o da bu şansı iyi değerlendiriyor. Genel olarak takımımız sezonun ikinci yarısına fazlasıyla hazır bir görüntü çizdi. İlk devrenin sonlarına doğru yaşanan kısa süreli sallantıdan medet umanlar cevaplarını bu maçta aldılar. Osmanlıspor maçı ölçü olabilecek bir maçtı. Ümitsizce şampiyon olmayı hayal eden Fenerbahçe'nin puan kaybettiği haftayı üç puanla kapatmak da çok değerlidir. Cenk'in Beşiktaş'da as golcü olup olamayacağı ile ilgili şüphelerimiz oldu hep. Cenk cevabını sahada verdi. Maç neredeyse bitmişti ve doksan artı üçüncü dakika oynanıyordu. Cenk, ben demeden maç bitmez diyerek kendisine yakışır bir gol attı. 

TALISCA SAKATLIK DÖNEMİNİ ATLATIP, 
SAHALARA GOL İLE DÖNDÜ

Avrupa arenasında da iyi bir performans sergileyen Osmanlıspor'u deplasmanda iki sıfırlık net skor ile yenmek ölçüdür. Beşiktaş bunu başardı ve rakiplerine şampiyonluk dizginini kolay kolay bırakmayacağı mesajını açıkça verdi. 

Osmanlıspor 0 - 2 Beşiktaş
Stat: Osmanlı Stadyumu 
Hakemler: Ali Palabıyık, Mehmet Cem Satman, Serkan Olguncan
Osmanlıspor: Karcemarskas, Vrsajevic, Prochazka, Numan Çürüksu, Muhammed Bayır (Dk.53 Aykut Demir), Mehmet Güven, Koray Altınay (Dk.64 Lawal), Umar, Maher (Dk.75 Dzon Delarge), Regattin, Webo
Beşiktaş: Fabricio, Gökhan Gönül (Dk.63 Beck), Marcelo, Tosic, Adriano, Hutchinson, Oğuzhan Özyakup, Quaresma (Dk.69 Tolgay Arslan), Talisca, Babel (Dk.Kerim Frei), Cenk Tosun
Goller: Dk. 20 Talisca, Dk.90+3 Cenk Tosun (Beşiktaş)
Sarı kartlar: Koray Altınay, Numan (Osmanlıspor), Quaresma, Marcelo (Beşiktaş) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder