7 Ağustos 2017 Pazartesi

BEŞİKTAŞ 1 - 2 KONYASPOR (06/AĞUSTOS/2017)


2017-2018 sezonunun ilk resmi maçında Konyaspor ile Süper Kupa mücadelesine çıkan Beşiktaş, sahadan iki birlik yenilgiyle ayrıldı ve sezonu bir kupa ile açma fırsatını kaçırdı. İki takımın da iyi bir mücadele ortaya koyduğu maçta, Konyaspor adına seksen dokuzuncu dakikada gelen penaltı golüne engel olamayan kara kartal, sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

İki aylık aranın ardından nihayet özlediğimiz maçlarımıza kavuştuk diyerek söze girmek istiyordum ama hevesimin kursağımda kaldığını itiraf etmek zorundayım. Şüphesiz bu sözlerimin kara kartalın yenilgisinden ve kaçan Süper Kupa'dan kaynaklandığını düşüneceksiniz. Ben de olsam öyle düşünürdüm ancak gerçek farklı. Sene olmuş 2017, hala maça bıçak, pala ve benzeri yaralama, aynı zamanda öldürme amaçlı kullanılabilecek objeler getiren hainler var. Bu hainler Türk sporunun temeline dinamit koymaktan ve ülkenin prestijini alt üst etmekten geri durmama konusunda ısrarcılar. Maç başlıyor, karşılıklı küfürler havada uçuşuyor, stadyum hoparlörlerinden anonslar yapılmasına rağmen devam ediliyor. İçeri sokulan ve maç sırasında yakılan meş'aleleri saymıyorum bile. Ne türden bir ilkelliktir anlamak mümkün değil. Haydi meş'aleyi yaktın aklınca gösteri yapıyorsun, ses çıkartmak amaçlı patlayıcı maddelerin kullanılma sebebi nedir? O maddeler gümbür gümbür patladığında eline ne geçiyor? Ne türden bir amacı var o çıkartılan gürültülerin? Yahu Konyaspor gol atmış, adamlar sahaya inip güvenlik görevlileriyle birbirine giriyorlar. Senin o tribünden aşağıya inmenin sahadaki takımına ne faydası var? Ne yapacaksın, futbolcu mu döveceksin? Eşkıya mısınız kardeşim siz?


Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce içimden şu sözler geçti. Acaba geçen sezon Beşiktaş üçüncü yıldızı göğsüne taktığında gerek izleyici olmaktan, gerekse böyle vakit ayırıp maç yorumları yazma hobisinden jübile mi yapsaydım. Yazıyoruz, yazıyoruz hiç bir şey değişmiyor. Yıllar akıp gidiyor hala insan olamıyoruz. Ardından Şampiyonlar Ligi mücadelesi aklıma geliyor. O maçları izleyip takımımın yanında olmazsam olmaz diyorum kendi kendime. İki arada bir derede kaldım ama rezillikler bu şekilde değişmeden devam ederse, zihnime ekilen Beşiktaş izleyicisi olmaktan uzaklaşmaya başlama düşüncesinin kara tohumları meyvelerini vermeye başlayacak. O zaman yesinler birbirlerini. Ne sporcunun ne izleyicinin zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını göremeyeceksem daha fazla bu ortamın içinde bulunmanın da bir anlamı yok.

Maçta kritik olduğu iddia edilen pozisyonlar oldu. Bunlardan birisi Beşiktaşlı oyuncuların penaltı beklentisine girdikleri pozisyondu ancak bunu geçen sezon da defalarca dile getirdim. Şut çektiğinde karşı oyuncunun herhangi bir yerine çarpan toptan penaltı beklemek anlamsız. Şut çekiyorsun ve adamın eline koluna çarpabiliyor. Burada engellemek için elini kolunu kaldırmış mı ona bakacaksın. Kısaca bu maçtaki o pozisyon penaltı değildi. Penaltı beklemek de bir Beşiktaşlıya yakışmazdı. Cenk'i çok beğendim. Gol amaçlı şutları fırtına gibi. Nitekim bir tanesi de gol oldu. Çok şık bir goldü. Defansın büyük hatası ile yenilen golden sonra beraberliği getiren bu gol, kara kartalı kupaya bir adım yaklaştırmıştı. Bu arada kara kartalın yediği ilk gol, tam bir ders niteliğindeydi. Traore kendini defansın arkasında nasıl unutturdu veya Beşiktaşlılar nasıl onu orada tek başına unuttular anlamadım. Büyük bir hataydı ve sonucu gol oldu. Sonrasında Cenk'in golü işi toparlayacak gibi göründü ama rakip buna izin vermedi. Belki maç uzatmalara gitseydi Beşiktaş kupayı alabilirdi zira kondisyonu yüksek bir takımımız var. Quaresma'dan bahsetmezsem olmaz. Adam yaşlanmıyor. Geçen sene ne ise yine o. Süper trivera vuruşlar ve sahanın geneline yayılan bir performans. Konyaspor da iyi bir takım ama bence yüz yirmi dakikayı kaldıramazlardı. Beşiktaş'ın yıldız defans oyuncusu yeni transfer Pepe için büyük talihsizlik oldu son dakika penaltısı. Nasıl boş bulunup rakibine çelmeyi taktı aklım almadı. O kadar net bir pozisyon ki, kaçacak hiç bir yer yok. Sonrasında golü çıkartmak mümkün değildi tabi. Gol sonrası daha önce de dile getirdiğim üzere sahaya inenlerden sebep ortalığın karışmasıyla gölgelenen oyun, Konyaspor'un galibiyeti ile sonuçlandı.


Beşiktaş bu maçta yenilmemeliydi ama son dakikada kişisel bir hatanın sonucunu kapatmak da kolay olamazdı. Ben sahaya çıkan kadrodan memnun kaldım. Maç oynadıkça birbirini tanıyacak yeni oyuncularımız var. Yeni dişlileri sisteme uyum sağlandığında tıkır, tıkır çalışan bir saate dönüşecek kara kartal. Ben bu seneden ümitliyim. Yönetim ameliyat yapar gibi ince transfer yapıyor. Teknik Direktörümüz Şenol Güneş ne istediğini biliyor. Hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için programı olan bir takımımız var. Bunu bildiğim için bir türlü vazgeçemiyorum izlemekten maçları. Süper Kupa'yı elinden kaçıran kara kartal, bakalım bu sene bizi ne üzüntüler ve ne güzellikler yaşatacak.

BEŞİKTAŞ 1 - 2 KONYASPOR
STAT: Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu
HAKEMLER: Fırat Aydınus, Serkan Ok, Aleks Taşçıoğlu
BEŞİKTAŞ: Fabricio, Beck (Dk. 61 Caner Erkin), Pepe, Tosic, Adriano, Hutchinson, Oğuzhan Özyakup, Tolgay Arslan (Dk. 61 Alvaro Negredo), Quaresma, Babel, Cenk Tosun
KONYASPOR: Serkan Kırıntılı, Skubic, Moke, Ali Turan, Ferhat Öztorun, Ömer Ali Şahiner (Dk. 82 Imoh Ezekiel), Fofana, Bourabia, Ali Çamdalı (Dk. 76 Musa Araz) , Traore, Milosevic (Dk. 65 Jens Jonsson)
GOLLER: Dk. 33 Traore, Dk. 90+5 Skubic (P) (Konyaspor) Dk. 77 Cenk Tosun (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Ali Turan, Bourabia (Konyaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder