14 Ekim 2017 Cumartesi

GENÇLERBİRLİĞİ 2 - 1 BEŞİKTAŞ (13/EKİM/2017)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonu sekizinci maçında Gençlerbirliği'ne misafir oldu. Genel olarak Beşiktaş'ın gerçek kimliğinden uzak kaldığı maçtan kara kartal galibiyet çıkartmayı başaramadı ve iki birlik skorla mağlup oldu.

Şimdi öncelikle Beşiktaş'ın bu maçta iyi oynamadığını itiraf ettik değil mi? Bunu kameralar karşısında futbolcular da dile getirdiler. O yüzden maçla ilgili söyleyeceğimiz ilk şey ev sahibini tebrik etmek olmalı. Sonrasında da ayrıca bakalım. Türkiye'de büyük takım olmak yeterince zorken, bir de Türkiye'nin en büyük takımına dönüşünce işler daha da zorlaşıyor. Bir kez olsun bu ülkede iyi yapılan işlerin alkışlandığını görmedik. Rekabet her zaman çirkin oldu. Hep belden aşağı vuruldu. Bu günlerde Beşiktaş'ın "Efendi Beşiktaş" ismi taşıyor olması bir çok çevreyi fazlasıyla rahatsız ediyor. Hem Süper ligde hem Avrupa Şampiyonlar Liginde hedeflerine adım, adım yürüyen kara kartaldan rahatsız olan pek çok kesim var. Buna şaşırmıyoruz zira bu belirttiğimiz üzere bir Türkiye gerçeğidir. Dış baskılar son dönemde en üst seviyeye ulaştı. Biri çıktı "Vodafone Arena'nın çatısını biz yaptık ama paramızı vermediler." dedi. Haberin doğruluğunu veya yanlışlığın tartışmak bize düşmez. Zaten istesek de bilemeyiz gerçekte ne olduğunu. Bu durum iki şirket arasındaki ticari bir anlaşmazlık olabilir. Bizi birer Beşiktaş izleyicisi olarak ilgilendirmesi gereken şey, sözde spor gazetelerinin neden böyle bir beyanı manşetlere taşıdıklarıdır. Bir anlaşmazlık varsa bunun çözüleceği yer mahkemedir. Haberin maksatlı yapıldığından şüphemiz yok değil mi? Neyse ki bu mesele çok uzamadan kapandı. Yani nasıl desem, Beşiktaş futbol takımının sportif başarısını konuşmamak için nereye kaçacaklarını şaşırdılar. En sonunda da şişire şişire patlattılar balonu. Beşiktaş yenildi ve daha sekizinci haftası oynanan maçta lider Galatasaray'ı şampiyonluğun en güçlü adayı ilan ettiler. Kahkahalarla gülüyorum. Süper Ligin tek bir şampiyon adayı var o da Türkiye’deki en büyük takım olan Beşiktaş. Sekizinci haftadan şampiyon adayları çıkaranların maksadı elbette ki farklı. Peki bu Beşiktaş'ı etkiler mi? Bunun cevabını hafta içi oynanacak olan Şampiyonlar Ligi maçında göreceğiz. Beşiktaş grubundaki üçüncü maçında deplasmanda Monaco önüne çıkacak. Heyecan dorukta.

Çok kısa maçla ilgili bir not düşmek istiyorum. Türkiye'ye gelmiş en değerli spor adamlarından birisi olan Babel'e direk olarak gösterilen kırmızı kart, Beşiktaş'a karşı olan ön yargının bir resmidir. Adam topa ayağını uzatırken bir taraftan da kendi çevresinde dönüyordu. Ayağı rakibine çarptığında bunu bir tekme olarak algılamak ve direk kırmızı kart göstermek sadece kötü niyetle yapılan bir hareket olabilir. Madem bu kırmızı kartlık bir hareketti, Zeki'nin yerde yatan Tolgay'ın kafasına attığı uçan tekme neden kırmızı kart olmuyor anlamak mümkün değil. Beşiktaş bu maçta iyi değildi ama hakem yine de taraflı davranıyordu.

Zeki, Tolgay'ın kafasına tekme attığı pozisyonda sadece sarı kart gördü.

Bunun yanında Quaresma, maçta Beşiktaş adına atılan tek golde yine sahnedeydi. Bizzat yarattığı pozisyonda ceza sahasına dalarak, kendisini durdurmaya çalışan rakipleri arasından penaltıyı kopartmasını bildi. Beşiktaş iyi değildi ama yine de bir şekilde bu maçtan puan çıkartabilirdi. Sonuçta bir takım her maçını kazanamaz. Bu maç unutulup gidecek. Beşiktaş sevenleri tarafından hep başarılarıyla anılacak.

Umuyorum ki Şampiyonlar Ligi maçı, Beşiktaş'ı yıpratmak için yola çıkmış bir çoğuna büyük darbe olacaktır ve hepiniz sevseniz de sevmeseniz de Beşiktaş futbol kulübünün başarısını konuşmak zorunda kalacaksınız.

Cenk, attığı penaltı golünden sonra oyunu hemen başlatarak 
bir puanı kovaladı ama süre yeterli olmadı.

Stadyum: Ankara 19 Mayıs Stadyumu
Hakemler: Halis Özkahya, Ekrem Kan, Hakan Yemişken
Gençlerbirliği: Hopf, Ahmet Oğuz, Palitsevich, N'Diaye, Uğur Çiftçi, Scekic, Zeki Yavru, Ahmet İlhan Özek, Khalili (Dk. 84 Mehmet Taş), Serdar Özkan (Dk. 69 Rantie), Muric (Dk. 81 Skuletic)
Beşiktaş: Fabricio, Gökhan Gönül, Pepe, Tosic, Caner Erkin, Hutchinson, Oğuzhan Özyakup (Dk. 78 Tolgay Arslan), Lens (Dk. 46 Quaresma), Talisca, Cenk Tosun, Negredo (Dk. 46 Babel)
Goller: Dk. 16 Muric, Dk. 74 Scekic (Gençlerbirliği), Dk. 88 Cenk Tosun (Penaltıdan) (Beşiktaş)
Kırmızı kart: Babel (Dk. 48 Beşiktaş)
Sarı kartlar: Dk. 29 Palitsevich, Dk. 44 Muric, Dk. 90+4 Zeki Yavru (Gençlerbirliği)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder