7 Kasım 2017 Salı

GÖZTEPE 1 - 3 BEŞİKTAŞ (05/KASIM/2017)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonu on birinci maçında Göztepe'ye misafir oldu. Zoru İzmir deplasmanından net bir skorla üç puanı çıkartmayı başaran kara kartal, medyanın gözünde tekrar şampiyon adayı pozisyonuna yerleşti. Karşılıklı atakların olduğu ve ev sahibi takımın bir Süper Lig takımına yakışır şekilde oynadığı mücadelede, izleyenlere keyif verdi.

Artık siz deyin Göztepe köklü bir kulüp olduğundan ben diyeyim kendine ait izleyicisi olduğundan, maç gerçekten izlemeye değerdi. Bornova Stadyumundaki atmosfer, neden birden ortaya çıkmış proje takımların Süper Ligde olmaması gerektiğini ve bizim o takımların oyunundan neden keyif almadığımızı göstermiş oldu. Bir futbol takımı tek başına bir şey ifade etmiyor. İzleyicileri ile birlikte yıllara dayanan bir tutkuyla kök salmış olan takımların ruhu oluyor. O ruh da stadyuma yansıyor. Atmosferi hemen hissedebiliyorsunuz. Bornova Stadyumundaki atmosferde tuhaf bir şekilde yakın geçmişe dair aydınlık dolu bir hava vardı. Tam kelimelere dökemiyorum ama basitçe özlediğimiz bir ışık diyerek kendimi ifade edeceğim. İşte o ışık maçtan da keyif almamıza vesile oldu. Bir de takımımız galip gelince değmeyin keyfimize. 


Maçta karşılıklı olarak verilmeyen iki tane penaltı var. İkisi de bariz penaltı ve hakem bunları atladı. Atiba'nın rakibini ceza sahası içerisinde kolundan çekip düşürdüğü ve Talisca'nın ceza sahasına girerken düşürüldüğü pozisyonlar net penaltıydı. Bununla beraber Göztepe'nin attığı gol ofsayttı. hem de o kadar net bir ofsayt ki, insan izlerken yan hakem ne iş yapıyor diye sormadan edemiyor. Ofsayt kameraları olsa da olmasa da zaten işe yaramıyor. Beşiktaş maçı aldığı için kimse üzerinde durmuyor ama bu maç berabere bitseydi işte o zaman görün siz tantanayı. Nasıl beceriyorlar anlamıyorum. Şu son zamanda bahsi geçen kameralı hakem kararı sistemine geçilmesini destekliyorum. Bu türden skandal kararların önüne geçeceğine inanıyorum. 

Şimdi biraz basında maç ile ilgili yorumlara değinmek istiyorum. Quaresma'nın bu maçta formsuz olduğu ve artık ona tahammül olmaması gerektiğine dair bir yorum okudum. Bir de bunu yazan koyu Beşiktaşlı bir yazar. Ne diyeceğimi bilemiyorum ve sadece gülüyorum. Bu takımı üçüncü şampiyonluğa yoğunlaştıran tek kahraman Quaresma olduğu halde böyle bir yoruma maruz kalması üzücü. Talisca'nın da durgun olduğu bir dönem oldu. Hemen okları ona çevirmiştiniz. Şimdi ne oldu? Talisca attığı golden sonra tribünleri öyle bir selamladı ki imrenmekten başka yapacağınız bir şey kalmadı. Efendim bu maçta boynuz kulağı geçer miymiş acaba? Bu sözler Şenol Güneş'in eski yardımcısı Tamer Tuna için söylenmiş. Pes doğrusu diyorum. Keşke en azından beş sene bekleseydiniz de Tamer Tuna önce kendini hoca olarak ispatlasaydı, ondan sonra kıyaslamaya gitseydiniz. Gerçi beş sene de kısa oldu ama baksanıza adamlar bir kaç hafta bile bekleyemiyorlar. Şenol hocanın Lens ve Negredo ısrarı anlaşılır gibi değilmiş. Bu güne kadar Şenol hoca hep sizin dediğiniz oyuncuları sürdü sahaya, öyle iki şampiyonluk aldı ve üçüncüsüne emin adımlarla yürüyor değil mi? İşin özü şu ki, yazacak bir şey kalmayınca mecburmuş gibi saçmalamaya başlayan bazı spor yazarları var. Kendinizi komik düşüreceğinize hiç yazmayın daha iyi derim. Bununla birlikte doğru tespitler de okumadım değil ama işte bu tespitler belirli sınırlar içerisinde olmalı.


Kaç haftadır ısrarla Beşiktaş'ın şampiyonluğun en güçlü adayı olduğunu yazıyorum. Bana üç puanlı sistemde on bir puan fark bahanesiyle gelmeyin efendiler. Bunları aşalım artık. Beşiktaş doğru işler yapmaya devam ediyor. Hepsinden önemlisi de ne yaptığını bilerek yapıyor ve bize de keyifle izlemek kalıyor.

Stadyum: Bornova Stadyumu
Hakemler: Hüseyin Göçek, Mustafa Emre Eyisoy, Kemal Yılmaz
Göztepe: Beto, Sabri Sarıoğlu, Kadu, Leo, Traore, Halil Akbunar (Dk. 77 Ngando), Selçuk Şahin (Dk. 83 Doğanay Kılıç), Andre Castro, Tayfur Bingöl (Dk. 56 Ömer Şişmanoğlu), Gouffran, Ghilas
Beşiktaş: Fabricio, Gökhan Gönül (Dk. 61 Medel), Pepe, Tosic, Adriano, Quaresma (Dk. 88 Negredo), Hutchinson, Tolgay Arslan, Babel, Talisca (Dk. 80 Necip Uysal), Cenk Tosun
Goller: Dk. 7 Talisca, Dk. 47 Babel, Dk. 53 Cenk Tosun (Beşiktaş), Dk. 66 Ghilas (Göztepe)
Kırmızı kart: Dk. 86 Leo (Göztepe)
Sarı kartlar: Dk. 75 Pepe (Beşiktaş), Dk. 89 Ömer Şişmanoğlu (Göztepe)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder