25 Kasım 2017 Cumartesi

YENİ MALATYASPOR 0 - 0 BEŞİKTAŞ (25/KASIM/2017)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonu on üçüncü maçında Yeni Malatyaspor’a misafir oldu. Keyifli ve heyecanlı geçmesini beklediğimiz maç, ev sahibi takımın modern futbolda yeri olmayan anlamsız taktiğiyle eziyete dönüştü. İzleyicilerin maçtan hiç keyif almaması için üstün çaba sarf eden Yeni Malatyasporlu oyuncular, çok istedikleri bir puanı almayı başardılar.

Önce kafaları karıştırabilecek bir detay üzerinde duralım. Yeni Malatyaspor, daha önce seksenli yıllarda ligde izlediğimiz Malatyaspor ile aynı takım değil. Pekala, buraya kadar anladık. Şehir stadyumu da yenilenmiş, daha doğrusu yenisi inşa edilmiş ve ismi Yeni Malatyaspor Stadyumu olmuş. Her şey yeni ancak zihniyet hala eski. Şu maçı izlerken seksenli yıllardan bir maç izliyormuş hissine kapıldım. Sene olmuş 2017. Stadyumunda Beşiktaş gibi bir dünya kulübünü misafir ediyorsun. Kent ahalisi gelmiş, güzel bir cumartesi öğleden sonrasında keyifle futbol izlemek istiyor. Neden sahanıza kapanıp oyunu çirkinleştiriyorsunuz kardeşim? Bunca masraf, stadyum filan seyircinin önünde ezilmek için mi yapıldı? Çık oyna futbolunu neyden korkuyorsun? Bütün bir taktiği Beşiktaş’ı nasıl durdurur ve bir puan alırız üzerine kurmuşlar. Çok lazımsa verelim size üç puan rahat edin. Haydi misafirinden çekiniyorsun sahana kapanıyorsunuz, neden böylesine sert faullerle oyunu iyice çirkinleştiriyorsunuz? Bir defansspor da bunlar çıktı başımıza. Bütün bir ilk yarı boyunca Beşiktaş sağdan geldi soldan geldi ortadan geldi havadan geldi her yerden geldi ama mümkün değil kardeşim adamlar beton gibi yayılmışlar kendi sahalarına. Ne oynuyorlar ne oynatıyorlar. Es kaza bir kaç tane kontra atak yakaladılar ve onları bile ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Sonra çok bilmişler televizyon ekranlarına çıkıp “Efendim Beşiktaş maç seçiyor” diyorlar. Adam Şampiyonlar Liginde oynuyor ve bu uyduruk takım karşısında sakatlanmak istemiyor. Her şeye rağmen galip gelmek için mücadele ediyorlar ama oyuna mı yoğunlaşsınlar yoksa amatör küme maçındaymış gibi savrulan tekmelerden mi korunsunlar bilemiyor oyuncular. Ben de bilemiyorum. Üzerimde Beşiktaş forması olsa ben de önce kendimi korumayı seçerim çünkü buna mecbur bırakıyorlar. Neyse efendim ilk yarı muratlarına erdiler ve kırk beş dakikayı golsüz berabere tamamlamayı başardılar.


İkinci yarı başladığımda farklı bir şeyler göreceğimizi umuyordum ama Yeni Malatyaspor cephesinde durum maalesef aynıydı. Arkadan yapılan sert fauller, kendi ceza sahasına demir atmalar ve zayıf kontra ataklardan medet ummalar aynen devam ediyordu. Beşiktaş ise sahaya yayılarak ısrarlı bir şekilde organize ataklarla gol yolları arıyordu. Elli üçüncü dakikada nihayet ev sahibi takımdan derli toplu bir atak izledik ama tabi gole çevirmeyi başaramadılar. Elli beşinci dakikada gol atmakta sıkıntı yaşayan golcümüz Negredo’nun saha kenarında ısındığını gördük. Elli yedinci dakikada ise arkadan önden her yerden tekme ve dirsek vuruşuna maruz kalan Quaresma’nın yerine oyuna girdi. Zaten Q7 biraz daha oyunda kalsa öfkesine hakim olamayıp haklıyken haksız duruma düşecekti. Yani Beşiktaş’a şu maçta yapılan kadar arkadan faul hiç yapılmamıştır herhalde. Negredo’nun oyuna girmesiyle Cenk ve Negredo ikilisi çift golcü olarak görev yapmaya başladılar. Zaten bu maçta tek golcü ile gol atmak hayal olsa gerek. Aslında adam olsa bir tane daha koyum üç golcü ile oynamak lazım. Defansta zaten sıkıntı yok çünkü adamlar gelmiyorlar. Sonra bir şey fark ettim. Hakem hiç bir pozisyona faul çalmıyordu. Bunu iki taraf için de yapıyordu. Ne akla hizmet bu kadar geniş olabildiğini anlamadım. Ardından faul düdüğü çalmak aklına geldi ama Negredo’nun ceza sahasında yaratmaya çalıştığı gol pozisyonunda yanlış faul kararı vererek çaldı düdüğü. Altmış beşinci dakikada gelişen bu pozisyonda Negredo duruma çok şaşırdı ve bu kameralara da yansıdı. Yani hocam bir faul düdüğü çaldın onu da yanlış çaldın. 


Altmış beşinci dakikadan sonra Yeni Malatyaspor’un biraz cesaretlenip atağa çıkmaya başladığını gözlemledik. Hani beraberliğe yatıyoruz ama olur ya aradan bir de gol olursa değme keyiflerine. Yetmiş dördüncü dakikada Cenk’in ceza sahasına girdiği bir pozisyonda defans oyuncusu ve kaleci çarpıştılar. İşine geldiği gibi ofsayt görüntüleri vermeyi tercih eden yayıncı kuruluş, pozisyonun Cenk’le bir alakasını kurmak için beş ayrı açıdan görüntü verdi ama sonuç alamadı. Yetmiş yedinci dakikaya gelindiğinde ev sahibi takımın oyuncuları eften püften her pozisyonda yere düşmeye başladılar. Beşiktaş'ı durdurma taktiğine zaman daraldıkça bu rezil numarayı da ekleyen Yeni Malatyasporlu oyuncular kendilerini seyircileri önünde daha da küçük düşürdüler. Beşiktaş için tek bir yol vardı. Ne olursa olsun bir şekilde tek golü atıp işi bitirmek. Seksen ikinci dakikaya geldiğimizde Beşiktaşlı futbolcular da yaklaşan beraberlik ihtimalinden rahatsız oldular ve atakları daha da sıkılaştırdılar. Gol atmaya kararlı bir takımla gol yememeye kararlı bir takımın mücadelesi gerçekten izleyicilere eziyet çektiriyor. Seksen dördüncü dakikada Negredo’nun kafa topu direkten dönünce içim karardı çünkü topu direkten dönen takımın oyunu da olumsuz yöne döner hurafesine ne yazık ki inanan eski kafalılardan birisiyim. İş ev sahibi takımın oyuncu değişikliklerinde geçirdiği vakitle iyice vahim bir hal aldı. Sonra teknik direktörlerinin saha kenarından ileri çıkın diye işaret yaptığını gördüm ve herhalde şaka yapıyor veya bizimle dalga geçiyor diye geçirdim içimden. Neyse efendim Beşiktaş öyle de saldırdı böyle de saldırdı ama adamlar doksan dakikayı tüketmeyi başardılar. Hakem oyuna beş dakikadan daha fazla süre ekledi ama maç sabaha kadar da sürse gol olmayacak gibi bir hava vardı. Nitekim hakem de bunu gördü ve maçı bitirdi.


Yeni Malatyaspor tarih öncesinden kalmış bir oyunla Beşiktaş’tan bir puan almayı başardı. Bu bir puan onlara ne kazandıracak bilmiyorum ama bu kafayla diğer Malatyaspor’un yolundan gider amatör kümeyi boylarlar diye düşünüyorum. Olaya Beşiktaş cephesinden baktığımızda ise şampiyonluk yolunda kaybedilmiş iki puan daha var ve bunun telafisi hala fazlasıyla mümkün.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder