22 Ocak 2018 Pazartesi

ANTALYASPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ (21/OCAK/2018)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonunun on sekizinci maçında Antalyaspor'a misafir oldu. Süper Lig'in ikinci yarısının ilk maçı olan Antalya deplasmanından istediği üç puanı alan kara kartal, bu sonuçla iyi bir başlangıç yapmış oldu.

Maçla ilgili kritik pozisyonlar var ama hepsi benim nazarımda genel olarak hatalı yorumlanmış pozisyonlar. Doksan dakika boyunca itiraz edilen iki penaltı pozisyonu oldu. Daha doğrusu penaltı olduğu iddia edilen iki pozisyon oldu demeliyiz. Bunlardan birisi Beşiktaş cephesinden, diğeri de Antalyaspor cephesinden geldi. İlk yarıda Caner'in ortasında top ile temas eden bir el var. İkinci yarıda ise Antalyaspor atağında Medel'in eline değen bir top var. Bakınız bunlara benzer bir çok pozisyonda yorumum hep aynı olmuştur. Artık şu "Çarpma" kelimesini bir literatürümüze yerleştirelim. Topa el ile müdahale ile topun ele çarpmasını birbirinden ayıralım. Kimse yüz kilometre hızla gelen topun önündeki elini veya kolunu aynı hızla çekemez. Ne Beşiktaş'ın itiraz ettiği, ne de Antalyaspor'un itiraz ettiği pozisyon penaltı değildir. İkisinde de topa el ile müdahale değil topun ele çarpması söz konusudur. O yüzden sonu gelmez tartışmaları bir yana bırakıp daha gerçekçi pozisyonlara bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum.


Karşılıklı olarak itiraz edilen pozisyonların ikisi de penaltı değildi.

Hakemlerin çok kritik ofsayt pozisyonlarında yaptıkları hatalar, takımlara büyük zarar veriyor. Bu hatalardan en büyük nasibi şüphesiz aslan payıyla Beşiktaş alıyor. Yoksa kartal payı mı demeliydim? Her neyse efendim Talisca'nın müthiş pasında topla buluşan oyuncumuz için anında ofsayt bayrağı kalktı. Hakem topla buluşma anını değil kafa ile geriye çıkartılan pas anını değerlendirmeye aldı. Oysa hakem oyuncunun topla buluştuğu anı değerlendirmeliydi. Yapmadı. Neden peki? Çünkü risk almak istemedi. Çünkü hızlı pozisyonları değerlendirebilecek kapasitede değildi. Hızlı düşünemedi. Son anı baz aldı. Kolay olanı yaptı ve bayrağı kaldırdı. Olan yine Beşiktaş'a oldu. Şaşırdık mı? Elbette hayır.

Çok hızlı gelişen pozisyonda hakem risk almayarak Beşiktaş'ın olası golünün önünü kesti.

Ceza sahası içerisinde faul gerekçesiyle hakem tarafından verilmeyen bir Beşiktaş golü var. Eğer bu nizami gol verilmiş olsaydı, Talisca bu maçta üç gol atmış olacaktı. Bu kadar ucuz şekilde harcanan Beşiktaş golleri, gerçekten emek hırsızlığına giriyor. Rakip bariz şekilde kambura yatıyor ve yalan bir faul pozisyonuna sebep oluyor. Ayrıca yapılan ortada rakipten daha yükseğe zıplamak ne zamandır faul sebebi oldu bilemiyorum. Eğer kaçırdığım bir şey varsa lütfen birisi beni bilgilendirsin. Seyircisi olan ve maçı kazanmak isteyen bir ev sahibi takım karşısında hakem tarafından zor durumda bırakılmak hiç doğru değil. Tabi biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Şaşırmıyoruz ama kızmamak da elde değil.

Yeni kural. Ceza sahasında rakibinden daha yükseğe zıplayamazsın. Gerçek mi bu?

Her zaman olduğu gibi Quaresma yine kötü niyetli eleştirilerin hedefindeydi. Başınıza Quaresma kadar taş düşsün demekten başka çare bırakmadılar bana. Ben mi yanlış gördüm yoksa ikinci golün adrese teslim ortasını yapan Quaresma'mıydı? Yoksa değil miydi? Hangi maçı izliyordum ben? Efendim çok bireysel oynuyormuş ve Negredo'ya özellikle pas atmıyormuş. Çıktığı her basın toplantısında Beşiktaş'ın mutlaka üçüncü şampiyonluğu alması gerektiğini vurgulayan gerçek Beşiktaşlı Quaresma'nın takım arkadaşına pas atmayacak kadar küçülebileceğini düşünmek ayıptır. Ayrıca o çok bahsi geçen son pozisyondan Quaresma'nın Negredo'ya pas vermemesinin sebebi, Negredo'nun ofsayt pozisyonunda olmasıdır. O pozisyonun en başından sonuna kadar ofsayttaydı Negredo. Kara propagandayı yapanlar biraz futbol dersi alıp gelmeliler. İlk yarıda benzer pozisyonda ofsayt bayrağını kaldıran hakemin aynı naneyi yine yiyeceğini görebilecek kadar ileri görüşlüdür Quaresma. O yüzden ona yıldız diyoruz zaten.


Gol pozisyonunun başından sonuna kadar ofsaytta olan Negredo'ya 
pas vermeyen Quaresma, kötü niyetli eleştirilerin odağındaydı.

Öyle dediler, böyle dediler ama kara kartal üç puanı kapıp yuvaya dönen taraf oldu. Özellikle iştahlı ve kalabalık seyircisi karşısında maçı alıp yüzleri güldürmek isteyen ev sahibi takım karşısında alınan bu galibiyet, kısa vade için iyi bir ölçü olmuştur. Gayet iyi bir başlangıca imza atan Beşiktaş, umuyorum ki bu grafiği hızla daha da yükseltecektir zira önümüzde alınacak kupalar var. 

Talisca, son dönemde başarı grafiğinin düştüğünü iddia edenlere cevabı sahada verdi.

Stadyum: Antalya Stadyumu
Hakemler: Halis Özkahya, Mustafa Emre Eyisoy, Kemal Yılmaz
Antalyaspor: Ferhat Kaplan, Nazım, Diego, Celustka, Musa Nizam (Dk. 60 Sakıb Aytaç), Charles, Zeki Yıldırım, Danilo (Dk. 83 Chico), Emre Güral, El Kabir (Dk. 76 Harun Alpsoy), Deniz Kadah
Beşiktaş: Fabricio, Adriano, Vida, Medel, Caner Erkin (Dk. 76 Gökhan Gönül), Hutchinson, Oğuzhan Özyakup (Dk. 69 Tolgay Arslan), Quaresma, Talisca, Babel (Dk. 83 Lens), Negredo
Goller: Dk. 8 Charles (Antalyaspor), Dk. 30 ve 54 Talisca (Beşiktaş)
Sarı Kartlar: Dk. 57 Danilo, Dk. 72 Charles (Antalyaspor) Dk. 72 Caner Erkin (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder