11 Şubat 2018 Pazar

BEŞİKTAŞ 5 - 0 KARABÜKSPOR (10/ŞUBAT/2018)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonunun yirmi birinci maçında Karabükspor'u misafir etti. Karşılaşmanın mutlak hakimi olan kara kartal, oynadığı güzel oyunu tam beş gol ile süsledi ve gerek tribünlere gelen izleyicilerine gerekse televizyonları karşısında maçı takip eden izleyicilerine keyifli bir doksan dakika izletti.

Takımımız şubat ayı içerisinde, Şampiyonlar Ligi, Türkiye Kupası ve Süper Lig'de inanılmaz yoğun bir program içerisine girecek. Karabükspor bu program başlamadan önceki son nefes alma ve durağıydı. Gerek maçın Vodafone Arena'da oynanıyor olması, gerekse rakip Karabükspor'un iyi bir takım olmasına rağmen talihsiz bir şekilde ligin dibine demir atmış bir takım olması, takım ve seyirciler için bir moral maçı fırsatı yaratıyordu. Kara kartal da bu fırsatı fazlasıyla iyi değerlendirdi. Doksan dakikaya gol yemeden atılan tam beş gol sığdı. Benim maç için skor tahminim Beşiktaş lehine dört sıfırdı. Bir şekilde skoru doğru bildiğim de söylenebilir aslında zira Love'un attığı ilk gol ofsayttı. Pozisyonu defalarca izleyip sahneden kareler kaydettim. Öylesine hızlı gelişiyordu ki, kolay anlaşılmıyordu. Hakemin maç sırasında benim gibi defalarca izleme fırsatı olmadığından pozisyonu kaçırması çok normal. Şimdi bu satırları okuyup, Beşiktaş lehine verilmesi gereken bir çok pozisyonun zamanında es geçildiğini söyleyecek Beşiktaşlı kardeşlerim olacaktır. Beşiktaş'ın hakkının yıllardır nasıl yendiğini, Süper Lig'de bir takımın hak etmediği halde utanmadan nasıl dört yıldızlı formayla sahaya çıktığını hepimiz biliyoruz ve ben o günleri yaşayarak gördüm. Yine de Beşiktaş Maç Yorumları sayfası için belirlediğimiz bir vizyon var. O da dünyaya Beşiktaş taraftarı değil, doğru, adil ve centilmen birer Beşiktaşlı olduğumuzu göstermektir. Beşiktaş'ın hakkının yendiğini de söyleyeceğiz, tersi olduğunda da söyleyeceğiz. İkisini de cesurca yapacağız ve bunu Beşiktaşlı olmayanlara da göstereceğiz. Örnek almalarını sağlayacağız. İnsanlığı şu anda geldiği çürümüşlük noktasında sadece bu düşünce yapısıyla kurtarabiliriz. Bu yolda ne kadar başarılı olacağımı bilmiyorum ama gençlere örnek olmayı bir görev olarak görmemiz gerektiğine inanıyorum. Belki bir gün herkes ders alır ve hiç bir takımın hakkının yenmediği, tüm maçlarda sahada tiyatronun değil gerçek futbol mücadelesinin olduğu bir lig izleyebiliriz.

Love'un attığı ilk gol ofsayttı. Hakem, çok hızlı gelişen pozisyonu kaçırdı. 

Artık hepimizin Negredo'nun gol atmak dışında oynadığı futbolla Beşiktaş'a katkısı olan bir oyuncu olduğunu gördüğümüzü var sayıyorum zira teknik direktör Şenol Güneş'de basın toplantısında bunu dile getirdi. Şenol hoca potansiyel gördüğü ve çalışarak kendini gösteren her oyuncusunu parlatmak için çabalıyor. Takımda olmayı gönülden isteyen kimseyi harcamıyor. Talisca, eski bir tribün deyimiyle leblebi gibi gol atıyor. Gol attırsın diye aldığımız adam gol atıyor, gol atsın diye aldığımız adam başka doğru işler yapıyor. Ne olursa olsun sonuçta kazanan yine Beşiktaş oluyor. Diğer bir eski tribün deyişiyle de takım şiir gibi futbol oynuyor. Sanırım bu takımın tüm eksikleri tamamlandı ve benim Bayern Münih maçı için beklentim de arttı. Bu kadro işine iyi yoğunlaşırsa Bayern Münih'i geçecektir. Yeter ki geçen sene olduğu gibi ayak oyunlarıyla, kulislerde dönen kirli ilişkilerle takımımızı dışarıya atmasınlar. Adil bir hakem yönetimi ve biraz şans ile Beşiktaş bu turu geçecektir. Böyle maçlarda şans gerçekten önemli bir faktör oluyor. Hani derler ya adamlar bir kez geldi, olmadık bir pozisyon gol oldu, işte öyle olmaz ise kara kartal turu geçer. Laf Karabükspor maçından nereye geldi ama bu maçta da konuşulacak tek şey Beşiktaş'ın attığı şık gollerdi. Diğer bir deyişle, Karabükspor'u da kendi sahanda yen artık. Sonucu zaten belli olan bir maç. Bu arada Love'u gol atsın diye aldık ve adam süper profesyonel olduğu için sahaya inmesiyle işini yapmaya başlaması bir oldu. Nokta atış transfer diye buna derim. 


Beşiktaş, talihsiz veya özellikle olacak şekilde Türkiye Kupası yarı finalinde Fenerbahçe ile eşleşti. Programın böylesine yoğun olduğu ve ülkemizi Avrupa'da temsil eden tek takım olan kara kartalın belki de tarihinde çıkacağı en önemli maç döneminde Fenerbahçe ile eşleşmesi gereksiz oldu. Maç derbi maçı olunca ucunda bir iddia olmayan hazırlık maçı bile olsa iş ciddi bir havaya bürünüyor. Malum Fenerbahçe turu geçerse medya öylesine büyük bir zafer kutlamasına imza atacaktır ki, Beşiktaş Bayern Münih'i geçse bile bu başarı gölgede kalabilir. Bunları çok yaşadık. Beşiktaş'ın Avrupa kupasında zafer yazdığı bir gecede sözde spor programlarından birisinin saatlerce Fenerbahçe basın toplantısı yayınladığını hatırlıyorum. İşte bütün bu sebeplerden dolayı Beşiktaş yönetimi federasyondan ertelemeler içeren bir yeni program rica etti. Cevabın olumlu olacağını hiç sanmıyorum ama gerekliliğine de gönülden inanıyorum. Sonuçta Şampiyonlar Ligi'ndeki başarı sadece kara kartalı değil ülkemizi de dünya spor gündeminde zirveye oturtacak. Böyle bir vizyonları var mı veya bu olası başarıyı umursarlar mı, onu da bilmiyorum. Hep beraber izleyip göreceğiz. 

Kısaca toparlayacak olursak, Beşiktaş bu ay ucu görünmeyen karanlık bir tünele giriyor. Karabükspor maçı bu tünele girmeden önceki son moral noktasıydı. Şimdi tüm camia kenetlendik ve tünelin ucundaki aydınlığa ulaşmak için yola çıktık. Bakalım yakın gelecek bize ne getirecek. 

STADYUM: Vodafone Arena
HAKEMLER: Bülent Yıldırım, Asım Yusuf Öz, Serkan Çimen
BEŞİKTAŞ: Fabri, Gökhan, Pepe, Medel, Adriano, Oğuzhan (Vida dk. 56), Atiba, Quaresma, Babel (Lens dk. 76), Talisca, Negredo (Love dk. 56)
KARDEMİR KARABÜKSPOR: Çağlar, Hakan Aslantaş (Murat Akın dk. 76), Kravchenko, Ferhat Görgülü, İshak, Skulason, Osman, Biliznichenko (Stahl dk. 36), Ergin (Kage dk. 67), Ibanez, Alexe
GOLLER: Pepe (dk. 14), Talisca (dk. 27 ve 84), Love (dk. 59 ve 90+2) (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Osman, Skulason (Kardemir Karabükspor), Oğuzhan, Atiba, Adriano (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder