20 Mart 2018 Salı

BAŞAKŞEHİR 1 - 0 BEŞİKTAŞ (18/MART/2018)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonunun yirmi altıncı maçında Başakşehir'e misafir oldu. Şampiyonluk yarışında Galatasaray ve Başakşehir ile burun buruna gelen kara kartal, Galatasaray'ın derbi maçında Fenerbahçe ile berabere kalmasıyla büyük fırsat yakalamıştı. Ancak rakip Beşiktaş'ın son bir kaç senedir geçmekte zorlandığı Başakşehir olunca durum kritik bir hal aldı ve kara kartal üç puanı deplasmana gömerek evine döndü.

Şu takımın bileğini bir türlü doğru düzgün bükemediğimiz gerçeğini saklamanın anlamı olmadığı aşikar. Bu takımla ilgili aklımı meşgul eden başka bir konu var. Daha önce defalarca bunu dile getirdim. Proje takımlarının Süper Lig gibi ülkenin prestiji olması gereken bir kulvarda var olmaları beni fazlasıyla rahatsız ediyor. İsmini değiştirerek gerçek kimliği gizlenmeye çalışılan bu takım, bildiğimiz İstanbul Büyük Şehir Belediye takımıdır. Bir belediye takımının böylesine olağan dışı bütçelerle ülkenin en üst sıradaki liginde şampiyonluk kulvarına ismini yazdırması hiç normal değil. Her şeyden önce kulüpler seyircileri ile vardır ve ben bu takımı tutan herhangi birisi ile tanıştığımı hatırlamıyorum. Tribünleri dolduran belediye çalışanlarını seyirci olarak tanımlamak doğru olmaz zira mevcut işinden ayrılan birinin o tribüne tekrar çıkacağını sanmıyorum. Demek istediğim bu takım şampiyon olsa ne olur olmasa ne olur? Başarını kutlayacak gerçek bir kitle olmadıktan sonra ne anlamı var? İşte ben bu takımla ilgili en ufak bir olumlu düşünceye sahip değilken, Beşiktaş'ın da bir türlü o bileği adam gibi bükemiyor olması işin tuzu biberi oluyor. Ben bunları yazınca de net bir şekilde kıskanç tavır sergilemiş görüntüsü çiziyorum.


Ligin bitmesine sekiz hafta kala böylesine kritik bir virajda puan kaybeden Beşiktaş, çizilen görüntüye rağmen Şampiyonluğun tek adayıdır. Kara kartalın tek şanssızlığı, şu proje takımının olmadık zamanda karşısına çıkmış olmasıdır. Olmuyor işte, bir türlü dikiş tutmuyor. Beşiktaş bu takımı bir yeniyorsa, üç yeniliyor, beş berabere kalıyor. Ben Beşiktaş için tek şampiyonluk adayıdır diyorum ama kara kartalın yanında kendini bu kategoriye dahil eden başka takımlar da var. Buna rağmen Beşiktaş diğerlerine göre çok daha avantajlı bir fikstüre sahip. Oynanacak maçlar arasında en kritik olanlar Başakşehir ve Galatasaray maçlarıydı. Takımımız Başakşehir maçında sınavı geçemedi. Galatasaray maçı ise deplasmanda olduğu için inanılmaz derecede zor bir maç olacak. Takımına her zaman agresif ve kavgacı bir futbol oynatan Fatih Terim, bu maçta Beşiktaş'ı devirmek için elinden geleni ardına koymayacak zira o da yavaş yavaş kariyerinin sonuna doğru ilerliyor ve haklı olarak Galatasaray ile zaferler kazanmak istiyor. İstatistik olarak baktığımızda bu iki takımın Beşiktaş'a rakip olamaması gerekir gibi görünüyor ama ben hiç bir zaman istatistik bilgileri kesin sonuç vermeye yakın bilgi olarak kabul etmediğimden, fazlasıyla endişeli olduğumu dile getirmeliyim. Kalan diğer maçlarla ilgili de zaten söyleyeceğim bir şey yok. Şampiyon olacağım diyorsan bir zahmet onları eksiksiz geçeceksin kara kartalım.

Maç öncesi idmana nostalji formayla çıkan Beşiktaşlı futbolcular, 
anılarda güzel yer edecek bir görüntüye imza attılar.

Son olarak Beşiktaş'ın 115. yılı kutlamaları için piyasaya süreceği nostalji formalarını çok beğendiğimi ama formaların tanıtımı için yayınlanan videoyu formaların kendilerinden bile çok beğendiğimi söylemeliyim. Maç anlatımlarını kadim spor spikeri Orhan Ayhan'a yaptırmak müthiş bir fikir olmuş. Şaka bir yana yüzüncü yılı kutladığımız günler ve Beşiktaş Dergisi'nin yüzüncü yıl özel sayısını aldığım günü dün gibi hatırladığımı ve üzerinden on beş yıl geçtiğine inanamadığımı itiraf etmeliydim. Zaman su gibi akmaya devam ediyor ama değişmeyen bir şey varsa o da Beşiktaş'a olan sevgimiz ve tutkumuz. Her zaman her yerde en büyük kartal!

Nostalji formalar için hazırlanan tanıtım videosu. 

STADYUM: Başakşehir Stadyumu
SAAT: 19.00
HAKEM: Halil Umut Meler

BAŞAKŞEHİR: Volkan, Caiçara, Attamah, Da Costa, Clichy, Mahmut, İrfan, Visca, Mossoro, Elia, Adebayor
TEKNİK DİREKTÖR: Abdullah Avcı

BEŞİKTAŞ: Fabri, Gökhan, Medel, Tosic, Adriano, Atiba, Tolgay, Lens, Talisca, Babel, Negredo
TEKNİK DİREKTÖR: Şenol Güneş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder