17 Nisan 2018 Salı

AKHİSARSPOR 0 - 3 BEŞİKTAŞ (13/NİSAN/2018)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonunun yirmi dokuzuncu maçında Akhisar Belediyespor'a misafir oldu. Kara kartal için kritik bir viraj olan Akhisar deplasmanı kayıpsız geçilince, şampiyonluk yolunda önemli bir hamle daha başarıyla tamamlanmış oldu.

Gördüğüm kadarıyla bir takım daha belediye kimliğinden rahatsız olup ismini değiştirmiş. Artık siz deyin takım artık beldenin takımı olsun ve orada yaşayanlar takımı daha çok sahiplensin diye, ben diyeyim artık insanlar belediye takımlarını her yönüyle sorgulamaya başladılar diye. Olumsuz olanı yine ben söylemiş olayım. Ne de olsa kalemi tutan benim. Öyle veya böyle, Beşiktaş yine bir belediye takımının karşısına çıktı ve bu maçla ilgili derin endişelerimiz olduğunu gizlemeye gerek yok. Sosyal medyada da bir çok Beşiktaşlının bu maçla ilgili olası puan kayıpları beklediklerini gözlemledim. Ben de öyle düşünüyordum ama kara kartal bizi utandırdı. Üç sıfırlık net bir skorla sahadan ayrılan Beşiktaş, şampiyonluğun en güçlü adayı olduğunu gösterdi. Aslında bir kaç hafta öncesine kadar tek şampiyonluk adayı diyordum ama şu anda oluşan tablo, beni bir adım geri atmaya itti. Bu arada haftalık maç yazımı yazmak için Galatasaray ve Başakşehir arasında oynanacak maçın da tamamlanmasını beklediğimi itiraf etmeliyim. O maçta sonuç ne olursa olsun diyerek söze girersem yalan söylemiş olurum. O yüzden şöyle diyeceğim. O maçta Galatasaray'ın mutlak galibiyet almasını bekledim. Böylelikle bir proje takımı olan Başakşehir, Galatasaray ve Beşiktaş bir yerlerde takılmadığı sürece saf dışı kalacaktı. Öyle de oldu. Şimdi müthiş güzel bir tablo ortaya çıktı. Haftaya Galatasaray Beşiktaş'ı misafir edecek. İşte size gerçek bir şampiyonluk maçı. Asla seyretmeyi düşünmüyorum çünkü çok stresli olacak. Ben futbolu keyif almak için izliyorum. Fatih Terim ve ekibinin Beşiktaş'ı devirmek için ellerinden geleni arkalarına koymayacaklarını biliyorum ve bunun derdini ben çekmek istemiyorum. Ne biçim Beşiktaşlısın sen diye soranlar olacaktır. O biçim Beşiktaşlıyım efendim. Maç bitince öncesini arkasını kendisini her şeyini izler sohbetini yaparız. Kusura bakmayın ama bu stresi gerçekten kaldırmak istemiyorum. Bu muhteşem ve yüzde doksan beş ihtimalle şampiyonu belirleyecek olan maçı yüreği kaldırabilecek olanlar izlesin. İşte şimdi gerçekten bir dünya derbisi oynanacak ve muhtemelen dünyanın bir çok yerinden maçı canlı izleyenler olacak.

Babel, üçüncü dakikada fileleri havalandırarak maçın kaderini belirleyen isim oldu.

Biraz maçtan bahsedelim malum başlığımız Akhisar Beşiktaş maçı diye geçiyordu değil mi? Maç zaten başta koptu diyebiliriz. Babel, ceza sahası dışından öyle sert ve etkili vurdu ki, onu durdurmak için ceza sahası içine doluşmuş olan defans oyuncularına sadece fotojenik sahneyi izlemek kaldı. Doksanlı yılların ortalarında bir dönem ne çok eleştiriyorduk Beşiktaş'ı bu uzaktan şutlar konusunda. Bir kişi de inisiyatif alıp şut çekmiyordu. İlla dibine kadar gelecekler kalenin de ondan sonra şut çekecekler. Ölme eşeğim ölme. Daha sonrasında Fabri'nin ceza sahası dışında topa müdahil olduğuna dair bir itiraz oldu Akhisar cephesinden. Ben de vatanı kurtarmak adına pozisyonu iki yüz defa izledim ve kesinlikle içeride temas olduğu kanısına vardım.

Fabri'nin müdahalesi ceza sahası içerisindeydi. 
Daha sonrasında uçarak ceza sahası dışına çıkmış olması bu gerçeği değiştirmez. 

Yirminci dakikada gelen ikinci golde Akhisar'ın çok şanssız olduğunu söylemeliyiz zira Caner'in sol kanattan yaptığı ortada topu dışarı vurmak isteyen Akhisarsporlu oyuncu, ceza sahasında kendini saklamayı başaran Negredo'ya süper bir pas çıkarttı ve İspanyol boğası da bu fırsatı tepmedi. İkinci yarıda gelişen bir Beşiktaş atağında, futbolcularımızın karakterlerini ortaya koydukları bir pozisyon izledik. Negredo bir yıldız ama mütevazi bir yıldız zira kaleci ile karşı karşıya kalsa bile, daha uygun bir pozisyonda olan arkadaşı varsa ona pas çıkartıyor. Öyle de yaptı. O top döndü dolaştı sağ kanatta Q7'nin ayağına geldi. O da bir yıldız ama mütevazi olmayan bir yıldız. Bu söylediğim bir eleştiri değil. O da öyle bir adam işte. Pas çıkarabilirdi ama artistik vuruşlarından biriyle kaleciyi avlamaya çalıştı. Gol olma ihtimali kadar olmama ihtimali de vardı. Futbol ilahları da olmaması yönünde karar kıldılar. Olan, muhtemel üçüncü gole oldu. Sonra Babel tekrar sahne aldı. İlk yarıda attığına benzer bir pozisyonda ceza sahasından kaleyi yokladı ve işi bitirdi. Q7 için Negredo'ya pas vermiyor diye bir dedi kodu çıkartmışlardı. Böyle bir pozisyon bu maçta da yaşandı. Sağ kanatta rakibinden top kapan Q7, ceza sahasına indi ve solda daha müsait pozisyonda olan Negredo'ya pas çıkartmak yerine kendisi vurdu. Bu sefer de olan muhtemel dördüncü gole oldu. Şimdi burada mesele Q7 ve Negredo arasında bir mesele değil. Orada kim olursa olsun Q7 pas çıkartmayacaktı. Neden çıkartmıyor peki? Çünkü bu onun karakteri. Ataklarda olaylar hızlı gelişiyor ve oyuncular anlık kararlar veriyor. Q7'nin anlık kararları çoğunlukla kendi yoluna gitmek olduğuna göre onu da böyle kabul edeceğiz. Pas çıkarması gerekiyorsa çıkarıyor ama kendi atabileceği bir durum varsa riske girmeyi tercih ediyor. Kaçırıyor ama atıyor da. Hem de en klasını atıyor. Yapacak bir şey yok.

Negredo, yüzündeki sakatlığa rağmen toplara kafa çıkartarak ne kadar özverili bir futbolcu olduğunu ortaya koyuyor. Bu özveriyi gol ile süslemesi de izleyicilerin keyfini ikiye katlıyor. 

İki hafta sonra oynanacak olan Galatasaray Beşiktaş derbisi, şampiyonluk maçı olacak zira kalan haftalarda iki takımın da puan kaybedeceğini sanmıyorum. Beşiktaş için zor bir deplasman olacağına inanıyorum ama şundan da kesin olarak eminim ve bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, bu maçı alan kesinlikle şampiyon olur. Yani ayarlasan bu kadar klas bir noktaya getiremezsin ligi. Umuyorum ki geçmişte olduğu gibi kavga gürültünün olacağı ve fairplay koduna yakışmayan görüntülerin sahneleneceği bir maç olmaz. Basitçe iki takımın da sahaya çıkıp güzel futbol oynayarak sonuca gitmeye çabalayacağı bir gösteri izlemek ümidiyle.


Stadyum: Akhisar Stadyumu
Hakemler: Hüseyin Göçek, Ali Saygın Ögel, Erdem Bayık
Akhisarspor: Lukac, Aykut Çeviker, Caner Osmanpaşa, Mustafa Yumlu, Ömer Bayram, Larsson, Serginho, Sissoko (Dk. 73 Bia), Kadir Keleş (Dk. 36 Paulo Henrique), Eray Ataseven, Seleznov (Dk. 60 Bilal Kısa)
Beşiktaş: Fabricio, Adriano, Pepe, Tosic, Caner Erkin, Quaresma (Dk. 81 Vida), Hutchinson, Medel, Babel, Talisca (Dk. 77 Tolgay Arslan), Negredo (Dk. 78 Mustafa Pektemek)
Goller: Dk. 3 ve 47 Babel, Dk. 20 Negredo (Beşiktaş)
Sarı kart: Dk. 49 Negredo (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder