3 Nisan 2018 Salı

BEŞİKTAŞ 1 - 0 ALANYASPOR (31/MART/2018)


Beşiktaş, 2017-2018 sezonunun yirmi yedinci maçında Alanyaspor'u misafir etti. Kara kartal, mutlak galibiyet parolası ile çıktığı mücadeleden tek golle üç puanı almayı başardı.

Bu maçta Beşiktaş'ı pek bir agresif gördüm. Bunun önemli bir sebebi vardı elbet. Şampiyon olmak yolunda sıkıntılı virajları puan bırakarak geçen kara kartalın şu an için kredisi tükenmiş gözüküyor zira rakipleri puan kaybetmeden yollarına devam ediyorlar. Yakın ve uzak gelecekte sürekli olarak yükselen bir sportif başarı ile maddi başarı dengesi oturtma çabasında olan yönetim, takımı üçüncü şampiyonluk konusunda baskı altına almış durumda. Bunu da istemeye hakları var. Beşiktaş artık geriye dönüşü olmaması gereken bir yola girdi. Önce Şampiyonlar Ligi ikinci kategori takımlar arasına ve sonra da zirve takımlar arasına girmek gibi planları olan kulübün kayba tahammülü yok. Bu durum sahaya da çok net bir şekilde yansıyor. 2017-2018 sezonu kadrosu, yavaş yavaş zihinsel yorgunluk belirtileri göstermeye başladı ve bu yorgunluk tüm bünyeyi sarmadan şampiyonluk kupasının kaldırılması gerekiyor. Önümüzdeki yıl için ise kadroda yeni şekillenmelerin olacağı ve takımın zihin yapısı olarak sıfırlanacağına şüphe yok. Yeter ki mevcut kadroda bulunan oyuncular kendilerinden beklenen bu son görevi de başarıyla tamamlasınlar. Kısaca özetlersek Beşiktaş bu sene de şampiyon olmak zorunda. Olamazsa bu dünyanın sonu değil ama hedeflerden geri kalacağı da şüphe götürmez. Böyle bir ivme kaybı şimdi yaşanmamalı.


Maç sırasında bir çok ikili mücadele, ayağa basma gibi tehlikeli pozisyonlara şahit olduk. Başta da söylediğim gibi Beşiktaş'tan görmeye alışık olmadığım agresif bir mücadele şekliydi bu. Sonuç olarak o sert tavır meyvesini Talisca'nın tek golü olarak verdi. Kendi sahasında tek gol, Beşiktaş için başarı sayılmaz. Daha fazlasını atmalıydı takım ama işte o zihinsel yorgunluk her şeyin önüne geçiyor. Demek ki takım böyle kararlı ve sert bir oyun oynamasaydı, o tek gol de hayal olabilirdi. Golün Talisca'nın ayağından gelmesi de ayrı bir konu. Forvet hattındaki sessizlik, Talisca'ya görev düşürüyor ve o da işini layıkıyla yapıyor ama bir taraftan da bu durum, O'nu Beşiktaş'a almak için çabalayan yönetimin işini zorlaştırıyor. Bir dönem Beşiktaş'ın golcüsü olamayacağı söylenen Cenk, Everton formasıyla her hafta ağları havalandırırken, Şenol Güneş hocamızın oyuncusunu kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirmesini doğal karşılıyorum. Kendi parlattığı yıldızın el diyarlarda top koştururken Beşiktaş'ın şampiyonluk arefesinde golcüsüz kalması sıkıcı bir durum. Ancak şu da var ki Beşiktaş artık bir ticari kurum ve yönetim sportif başarı ile ticari başarı dengesini kurmak üzere Türk futbol tarihinde görülmemiş bir profesyonel yönetim örneği sergiliyor. Bu konuyu da kısaca özetlersek, elimizdeki oyuncuların sorumluluklarının bilincinde olarak şu son hamleyi doğru yapmak için ellerindeki her şeyi ortaya koymaları gerekliliğini bir kez daha vurgulamamız gerekiyor.


Lider Galatasaray ile arasında sadece dört puan olan Beşiktaş'ın hem maç kaybetmemesi, hem deplasmanda Galatasaray gibi bir takımı yenmesi, hem de Galatasaray'ın bir yerlerde daha puan kaybetmesi gerekiyor. Bu şekilde yazınca pek zor görünüyor ama hayatın sürprizlerle dolu olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Stadyum: Vodafone Arena
Hakemler: Barış Şimşek, Kemal Yılmaz, Mehmet Metin
Beşiktaş: Fabricio, Gökhan Gönül, Pepe, Tosic, Caner Erkin, Tolgay Arslan (Dk. 80 Necip Uysal), Oğuzhan Özyakup, Hutchinson, Talisca (Dk. 85 Vagner Love), Babel, Negredo (Dk. 63 Lens)
Alanyaspor: Haydar Yılmaz, Gassama, Tzavellas, Welinton, Nsakala, Sackey, Taha Yalçıner (Dk. 46 Maniatis), Efecan Karaca (Dk. 71 Douglas), Emre Akbaba, Mbilla (Dk. 46 Villafanez), Fernandez
Gol: Dk. 29 Talisca (Beşiktaş)
Sarı kartlar: Dk. 34 Tolgay Arslan, Dk. 53 Hutchinson, Dk. 70 Oğuzhan Özyakup, Dk. 90+2 Necip Uysal, Dk. 90+3 Vagner Love  (Beşiktaş), Dk. 72 Welinton, Dk. 89 Sackey (Alanyaspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder