24 Kasım 2014 Pazartesi

BEŞİKTAŞ 2 - 0 KASIMPAŞA (23/KASIM/2014)


Beşiktaş, kendi sahasında ağırladığı Kasımpaşa'yı Demba'nın iki golüyle yenmeyi başardı. Beşiktaşlı seyircilerin ilgi gösterdiği ve takımı yalnız bırakmadığı maçta Beşiktaş, oyunun iki yarısında da sahanın hakimiydi ve Kasımpaşa herhangi bir taktikle sahaya çıktıysa bile, akıllarında bulunanı sahaya yansıtmayı başaramadılar. Serin ve güzel bir İstanbul kış akşamında kara kartal zirveye doğru kanat açıp görevini layığı ile yerine getirdi.

Hakem şaşırtıcı bir şekilde bu maçta öfkeden yerimizden fırlamamıza sebep olacak kararlar vermedi. Son haftalarda Beşiktaş'ın hakkının yenmesine o kadar alışmışız ki, lehimize verilen bir çok kararda şaşkınlığımızı gizleyemedik. Sarı kartların havada uçuştuğu ve Beşiktaş'ın zor durumda kaldığı bir oyun yerine, takımımıza sadece tek sarı kartın gösterildiği bir maç izlemek keyif vericiydi. Gerçi o sarı kart da gereksizdi ama yakın geçmişteki skandal kararlardan sonra buna da şükür diyoruz. Dedik ya Beşiktaş oyunun tek hakimiydi, her kelimesi doğru bir söz bu. Ben açıkçası daha diri ve kendini göstermek için Beşiktaş'a diş göstermeyi deneyecek bir Kasımpaşa bekliyordum. Onlar ise oyunu rutine bağlayıp fazla zorlamamayı tercih ettiler. Tabi bunda Beşiktaşlı oyuncuların fazlasıyla organize oyununun da etkisi var. Özellikle kara kartalın yaptığı her atak bana özenerek izlediğimiz İngiltere ligi takımlarını hatırlattı bu gece. Dar alanda yapılan isabetli ve kısa paslarla misafir takımın defansını karma karışık eden Beşiktaş, attığı iki gole karşılık onlarca pozisyonu da boşa harcadı.

Cenk kalede iyi iş çıkarttı. Çok hızlı çekilen bir şutu dışarıya gönderdiği pozisyondan sonra kendisinin de güveni yerine geldi ve bu güven tüm maçtaki oyununa yansıdı. Ersan maşallah devrilmesi mümkün olmayan bir tank gibiydi. Nefes aldırmadı. Kerim yine hızlı ve seri hareketleri ile göz doldurdu. Adam çalımlama konusunda özel bir yeteneği olduğu şüphesiz ama bunu bir sirk futboluna çevirmeyecek şekilde kısa tutması daha doğru bir tercih olur zira kaptırılan topların kalemize çok tehlikeli geri dönüşleri olabiliyor. Necip defansın sağında oynamak zorunda kaldığı dönemde eleştirilere maruz kalmıştı ama kendi mevkisine dönünce eleştirileri tezahüratlara çevirmeyi başardı. Sosa sakatlığın etkisini atıp kendini buldu. Adamın oynadığı futbol adeta şiir gibi. Uzak mesafelerden etkili paslar atmak her yiğidin harcı değildir. Demba, sakin ve etkili futboluyla yine maçın yıldızı olmayı başardı. Adam inanılmaz soğuk kanlı oynuyor. Böylesine rahat ve teknik bir oyunun sonunda da goller atması çok normal. Penaltıda kaleciyi iyi kandırdı. Bir tarafa bakıp başka tarafa vurmak bence kolay bir hamle değil. Demba bunu iyi başarıyor. İkinci golünde ise asıl tebrikler kafa pasıyla Demba'yı buluşturan Necib'e gitmeli şüphesiz. Kasımpaşa'da ise gözüme takılan tek futbolcu Tunay oldu. Takım iyi oynamayınca ister istemez arada kayboldu ama yine de etkili bir futbolcu olduğunu söylemek lazım.


Slaven Bilic yine kurduğu diyaloglarla gönüllerdeki tahta oturdu. Maç sırasında Kasımpaşa Teknik Direktörü Şota ile olan diyaloğu yine futbolu şiddete sürükleyen ve centilmenlikten nasibini hiç almamış basına ders niteliğindeydi. Basın için bu diyaloğun haber olabilmesi için Bilic Şotaya yumruğunu sallayıp bağırmalı çağırmalıydı. 'Bilic öfkeden kudurup Şota'nın üzerine yürüdü' başlığı elbetteki onlar için 'Bilic maç sırasında Şota ile girdiği güzel diyalogla gönüllere taht kurdu' başlığından daha etkili. Kimse basının spordaki şiddette rolü konusunda benim kadar duruyor mu bilmiyorum ama her şey düzelene kadar ben bunu dile getirmeye devam edeceğim.

Sonuç olarak kara kartal haftayı kayıpsız kapattı. Futbolumuzun marka değeri muhteşem Fenerbahçe'den liderliği bir geceliğine devir alma konusuna girmemeyi tercih edeceğim zira çok ezik bir tavır oluyor. Yarın haftanın son maçı oynandıktan sonra bakarız duruma. Hayırlısı.

BEŞİKTAŞ: 2 - KASIMPAŞA: 0
STAT: Başakşehir Stadyumu
HAKEM: Özgür Yankaya
BEŞİKTAŞ: Cenk, Serdar, Ersan, Motta, Kerim Frei (Dk. 65 Olcay Şahan), Veli, Atiba, Necip Uysal, Gökhan Töre (Dk.77 Oğuzhan), Jose Sosa, Demba Ba (Dk. 90 Mustafa)
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
KASIMPAŞA: Isaksson, Erhan (Dk. 67 İdris), Mert Kula, İlhan, Sancak, Kerem (Dk. 74 Halil), Castro, Tunay, Scarione, Babel, Adem Büyük
TEKNİK DİREKTÖR: Şota Arveladze
GOLLER: Demba Ba (Dk. 28, 45 Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Motta (Beşiktaş), Kerem, Mert, İlhan, Tunay (Kasımpaşa)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder