19 Ekim 2014 Pazar

BEŞİKTAŞ 3 - 2 SİVASSPOR (19/EKİM/2014)


Beşiktaş, Olimpiyat stadyumunun bakımda olması sebebiyle Ankara'da Osmanlı stadyumunda ağırladığı Sivasspor'u üç golle geçmeyi başardı. Attığı üç gole karşılık kalesinde iki de gol gören Beşiktaş, sadece bir defa geriye düştüğü maçı büyük bir mücadele örneği göstererek koparttı. Avrupa kupalarında yüksek grafik çizen kara kartal, ligde çıktığı maçları almasına ve lider olmasına rağmen, futboluyla yüreğimizi ağzımıza getiriyordu. Bu hafta en az Avrupa kupalarındaki kadar mücadeleci ve güzel futbol sergileyen bir Beşiktaş izlemek, biz seyircileri fazlasıyla heyecanlandırdı.

İlk yarıda kara kartal iyiydi ama maçı kopartacak kadar baskılı oynamadı. Bazı batıl futbol inanışları vardır. Mesela top direkten dönünce maç da döner gibi. Ben maalesef böyle hurafelere inanırım. Veli'nin şutu üst direkten dönünce bu saçma inanışı aklımdan geçirmeden edemedim. Aynı şekilde rakip takımın topu direkten dönünce bu hurafeye inanmak keyifli oluyor tabi. Her neyse efendim hurafe tuttu ve daha atak oynayan Beşiktaş, ilk yarının kırkıncı dakikasında Sivassporlu Da Costa'nın golüne engel olamadı. Vurduğu şutun gol olacağına inanarak vurmayan Da Costa, yerden sekip kaleciyi yanıltan topun ağlarla buluşmasına kendi de kısa süreli şaşırdı. Bunu kale arkası kameradan açıkça görmek mümkün. Sen elli defa atak yaparsın. Adam inanmadan bir şut vurur gol olur işte. Direkten dönen topun laneti de gerçek olur. Tabi bu pozisyonun hemen öncesinde atağa kalkmaya hazırlanan Beşiktaş'ın, Serdar'ın topu kaptırması ve onu takiben oluşan kornerden golü yediğini de notlarımıza ekleyelim. Sen kaleden çok uzakta hata yaparsın ama o döner dolaşır gol olarak karşı takımın hanesine yazılır. Biraz dikkat lütfen çocuklar.

İkinci yarıda Beşiktaş golü atmaya kararlı bir oyun oynamaya başladı. Elli sekiz ve altmış beşinci dakikalarda Dem ba Ba sahneye çıktı ve ardı ardına iki güzel gol atarak kara kartalı adeta uçuşa geçirdi. Onun attığı ilk gole kadar Beşiktaş ligde hiç yabancı futbolcularıyla gol atmamıştı. Gol atsın diye aldığımız adam birden patladı. Gökhan yine inanılmaz bir performans sergiledi. Kerim'de iyiydi ama o içinde saklı olan artistik futbolu bir türlü ortaya koymayı başaramadı. Sivassporlu Cicinho için Beşiktaşlı oyuncuların kırmızı kart istediği faul pozisyonu maalesef faul değildi. Motta bu pozisyonda öylesine büyük tepki ortaya koydu ki, sarı kartı kendi numarasına yazdırmayı başardı. Muhtemelen pozisyonu arkadan gördü ve yanıldı. Bu pozisyon bir yana dursun Cicinho'da masum değildi. Bu maçta ikinci sarı kartı görebileceği başka faullere de sebebiyet verdi.


Yetmiş dördüncü dakikada Sivasspor ceza sahası içinde oluşan karambolde topla buluşan Hakan'ın ayağından ikinci golün bulunca işin rengi değişti. Vakit de daraldığı için maça olan yoğunluğu kaybetmeden bir şeyler yapılması zorunluluğu doğdu. Bu dakikada Beşiktaşlı oyuncular beni hayal kırıklığına uğratmadılar ve inanılmaz derecede güçlü ataklarla Sivasspor'un üzerine gitmeye başladılar. Üçüncü gol adeta yirmi saniye öncesinden geliyorum diye bağırıyordu. Yetmiş dokuzuncu dakikada Olcay öyle güzel bir gol attı ki, bu iş bitti dedim. Benim için bitti ama bir takım karanlık odaklar için pek keyifli bitmemiş olsa gerek, hiç durmayan oyuna beş dakika ekledi hakem. Seyirci bile yuhalayarak tepkisini koydu bu uzatma dakikalarına. Çok merak ediyorum hangi akla hizmet beş dakika eklediler oyuna. Böyle oyunlarla Beşiktaş'ın önünü kesemezsiniz. Bu sefer gücünüz yetmez. Kara kartal inşallah aynı şekilde yükselmeye devam edecektir. Teknik direktörümüzün kuyusunu kazmak için pusuda bekleyen sözde spor yazarları bu hafta da havalarını aldılar. Uzun vadeye yayılmış başarı planıyla grafiğini her geçen gün yükselten kara kartal hakkında iyi sözler yazmaktan başka şansınız yok. Bu dönemi böyle kabul edip haddinizi bileceksiniz. Neden mi? Çünkü Ankara'da da olsa, Mars'da da olsa her zaman her yerde en büyük kartal !


Stat: Ankara Osmanlı
 
Hakemler: Mete Kalkavan, Süleyman Özay, Ceyhun Sesigüzel, İsmail Şencan(4. Hakem)
 
Beşiktaş: Tolga, Serdar(Dk.73 Necip), Sivok, Ersan, Motta, Veli, Atiba, Olcay(Dk.87 Pedro), Kerim(Dk.56 Oğuzhan), Gökhan, Demba Ba
 
Yedekler: Cenk G., İsmail, Necip, Uğur, Pedro, Oğuzhan, Cenk T. 
 
Teknik Direktör: Slaven Bilic
 
Sivasspor: Ertuğrul, İbrahim, Ziya, Ümit, Da Costa, Cicinho, Taouil(Dk.88 Ahmet), Adem(Dk.90 Batuhan), Burhan, Utaka, Chrisantus(Dk.67 Hakan)
 
Yedekler: Korcan, Ahmet, Berk, Hakan, Ahmet A., Cihan, Batuhan
 
Teknik Direktör: Roberto Carlos
 
Goller: Da Costa (Dk.40), Demba Ba (Dk.58, 65), Hakan (Dk.74), Olcay (Dk.79)
 
Sarı Kartlar: Cicinho (Dk.60), Motta (Dk.63), Ziya (Dk.66), Utaka (Dk.70), Batuhan (Dk.90+5)
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder