24 Ekim 2014 Cuma

PARTIZAN 0 - 4 BEŞİKTAŞ (23/EKİM/2014)


Beşiktaş, Uefa Avrupa liginde misafir olduğu Sırbistan’ın Partizan takımını dört golle geçmeyi başardı. Kara kartal bu galibiyetle grubunda liderlik koltuğuna oturdu. Böylelikle hem süper ligde, hem Avrupa liginde zirveye yerleşen Beşiktaş, bizleri gururlandırdı.

Hatırlarsanız teknik direktörümüz Slaven Bilic, rakip takım için her daim temkinli konuşmayı tercih etmişti. Dinamik genç oyuncular ve tecrübeli oyuncuların karması olan Partizan takımına, aynı zamanda oyuna etki edebilecek ve düşmanca tavır sergileyebilecek seyircisine ısrarla dikkat çekmişti. İşte başarıyı getiren etkenlerden birisi de bu profesyonel tavır oldu. Rakibini her şartta ciddiye alacaksın. Futbol istatistiklerle oynanmıyor.  O gün oyuna daha iyi motive olan takım, rakibi kendisinden kâğıt üzerinde güçlü olsa bile kazanabiliyor. Oynadığın rakibi her zaman ciddiye alacaksın.

Biliyorsunuz bizim ülkemizde basın bu konuda pek sorumsuzdur. Muhtemelen bu bilinçli bir tercih olmalı. Özellikle milli takımın oynayacağı turnuvalarda çekilen kuralar sonrası, ‘Lokum gibi kura’, ‘Biz bize oynayacağız’, ‘Turu geçemememiz tesadüf olur’ gibi haddini aşan manşetleri pek severler. Bu zihniyet, başarının önüne taş koyan ön önemli etkenlerden birisidir. Tuhaf bir şekilde kimse de bu duruma tepki göstermez. Elin takımı farklı yenip eve gönderince de, herkes suçlayacak birisini arar. Aslında gerçek suçluların başında her zaman basın gelir. Slaven Bilic, bu zihniyetin önüne set çekmeyi başardı. Futbolcularını da bu düşüncelerden arındırdı. Sonuç da, tartışmasız üstün başarı oldu.

Gözümüz gerçekten de çok korktu Partizan deplasmanından. Heyecanla bekledim maçın oynanacağı saati. Sonra bir baktım ki, Beşiktaş başarılı olmayı kafasına öylesine sağlam yerleştirmiş ki, ne düşmanca tavır sergileyen seyirci, ne şiddetli yağmur, ne de rakip takım dinlemiyor. Goller, gökten yağan yağmura selam verircesine ardı ardına geliyor. Beşiktaş adeta sel olup ev sahibi takımı süpürdü. Gollerin dördü de jeneriklerde kullanılacak güzellikteydi. Özellikle Veli’nin attığı ilk gol, özlemini çektiğimiz muhteşem füzelerden birisiydi. Demba, bu maçı da boş geçmedi. Oğuzhan, sakatlıktan kurtulur kurtulmaz sahneye çıkıp gol şovunu yaptı. Gökhan bir kez daha insan değil de cyborg olabileceği düşüncesini aklıma yerleştirmeyi başardı. Maç başlarken üzerime çöken tedirginlik, maçın sonunda yerini keyifli bir gurura bıraktı.

İstikrarlı ve temkinli yükselişini sürdüren kara kartal, bir kez daha bizleri mutlu etmeyi başardı. Hepsinden önemlisi, artık gerçek bir takım olan Beşiktaş, seksenli yıllardaki Beşiktaş gibi güven vermeye başladı. Böyle giderse, yeni bir efsane kadroyu yaşama fırsatı yakalayacağız gibi görünüyor.


STAT: Partizan Stadyumu
HAKEM: Paolo Mazzoleni
PARTİZAN: Lukac, Stevanovic, Cirkovic, Stankovic, Volkov, A. Zivkovic, B. Ilic, Drincic, Pantic, Lazovic, Skuletic
TEKNİK DİREKTÖR: Marko Nikolić 
BEŞİKTAŞ: Tolga, Necip, Franco, Sivok, Motta, Veli, Atiba, Gökhan(dk. 64 Kerim), Oğuzhan, Olcay, Demba Ba (dk.69 Cenk Tosun)   
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
SARI KARTLAR: Olcay Şahan,Franco (Beşiktaş), Volkov (Partizan)
GOLLER: Dk.18 Veli Kavlak,Dk.45 Demba Ba, dk.52 Oğuzhan, dk.54 Gökhan Töre (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder