3 Ekim 2014 Cuma

TOTTENHAM 1 - 1 BEŞİKTAŞ (02/EKİM/2014)


Beşiktaş, UEFA Avrupa liginde çıktığı ikinci maçında deplasmanda Tottenham ile berabere kalarak bir puan aldı ve gruptan çıkma iddiasını devam ettirdi. Şampiyonlar ligi ön elemesinde karşılaştığımız Arsenal'e ucu ucuna elendikten sonra tekrar bir Londra takımı karşısına çıkan Beşiktaş, bu sefer istediğini almayı başardı.

Gel gör ki Beşiktaş'ın gerçekte hak ettiği sonuç galibiyetti. Şimdi biraz oyunu inceleyelim. Bakalım Beşiktaş'ı hak ettiği galibiyetten uzaklaştırıp beraberlikle mutlu olmamıza sebep olan etkenler nelermiş. Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki Beşiktaş'ın Tottenham karşısında Arsenal'e karşı çıkardığı oyundan daha iyisini yapacağından şüphem yoktu. Elbette iki takım da Londra takımı ama daha kara kartal sahaya çıkmadan benim nazarımda Tottenham'dan bir gömlek üstündü. Kuşkusuz bir İngiliz takımı oldukları için belirli tipik standartları var. Mesela çok hızlı atağa kalkıyorlar ve neredeyse her gelişleri tehlike oluyor. Tabi bu özelliklerini bu gece tam performansla sergileme fırsatı bulamadılar zira Süper Lig'de tuhaf bir şekilde gücünü tam kapasite ortaya koymaktan uzak olan Beşiktaş, Londra'da Tottenham'ın tam anlamıyla canına okudu.

Birinci yarının ilk yirmi beş dakikası Beşiktaş oyunun hâkimiydi. Tottenham doğru düzgün atağa bile kalkamadı. Kara kartalın Arsenal maçlarını izlemiş olsalar gerek, Beşiktaş'a karşı misafir takıma yüksek saygı göstergesi sayılabilecek temkinli bir oyun ile başladılar maça. Çılgınca yüklenmek yerine, kara kartalı tartmayı tercih ettiler. Bunun yanında kara kartal ne yazık ki çok önemli gol pozisyonlarını bol keseden harcadı. Tottenham ise tek bir atağı olmamasına rağmen yirmi altıncı dakikada golü bulmayı başardı. Kane, defansın arasında oluşan boşluğu o kadar iyi gördü ki, kalecinin o şut karşısında bir şey yapması mümkün değildi. Atamayana atıp bütün planlarımızı alt üst ettiler. Golden sonraki bölümde benim oyuna olan yoğunluğum biraz dağıldı ve açıkçası ilk yarının son düdüğüne kadar neler oldu pek hatırlamıyorum.


İkinci yarıya Beşiktaş kararlı çıktı. Bu oyun beni çok heyecanlandırdı ve golün geleceğinden emin oldum ancak yetmişinci dakikada olmaması gereken bir şey oldu. Benden başka fark eden var mı bilmiyorum ama kara kartalda yorgunluk belirtileri başladı. Oyuncular, akıllarında olanı tam olarak sahaya yansıtamaz oldular. Ataklar yine ardı ardına geldi ama oyuncular son vuruşları yapacak gücü bulmakta zorluk çektiler. Buna rağmen yine de üstün oynayan Beşiktaş oldu. Dakika seksen beşe ulaştığında artık ümidimi yitirmeye başladım. Ne yazık ki iyi oynayıp galip gelemediğimiz keyifsiz bir tarih yazılmak üzereydi. Peşinden bir mucize gerçekleşti. Seksen dokuzuncu dakikada Tottenham oyuncularından birisi ceza sahasında topa el ile müdahale etti. Sanırım hakem pozisyonu görmedi ama kara kartallardan öylesine büyük ve inandırıcı bir tepki geldi ki, hakem penaltıyı verdi. Pozisyon elbette penaltıydı. Biz kale arkası kameradan bunu açıkça gördük ama pozisyonu net göremeyen hakem, penaltıyı vermeyebilirdi. Şansımız yaver gitti.
Demba, penaltıyı kullanırken çok heyecanlandı. Sorumluluğu yüksek bir penaltı olduğundan bu sıkıntıya girmiş olmasını haklı buluyorum. Öyle ya da böyle golünü atıp takımı yenilgiden kurtardı. Açık şekilde Beşiktaş'ın alması gereken maçta, beraberliğe sevinerek doksan dakikayı tamamladık. Beşiktaş, istikrarlı yükselişini sürdürecek gibi görünüyor. Ben takımdan fazlasıyla memnunum. Bu gece çok güzel bir maç izledik. Avrupa güzel maç izledi. Kara kartal yüksekten uçtu ama avını elinden kaçırdı.Son olarak, Demba'nın attığı penaltı golünden sonra tribünde meş'ale yakmak suretiyle konu hakkında çok hassas olan UEFA'nın eline ceza fırsatı veren vatan haini, Beşiktaş düşmanı, sözde Beşiktaşlı şahsı her kimse lanetliyorum. Sizin gibiler pek yakında bu tribünlerden tamamen silinecek siniz ve biz gerçek Beşiktaşlılar, hanımlarımızı, çocuklarımızı alıp en yüksek sesimizle tezahürat yapmak suretiyle Beşiktaş ile beraber tarih yazmaya devam edeceğiz.

TOTTENHAM 1-1 BEŞİKTAŞ

STAT: White Hart Lane
HAKEM: Manuel Grafe

TOTTHENHAM: Lloris, Dier, Chiriches, Fazio, Davies, Bentaleb, Stambouli(Dk. 64 Dembele), Kane, Paulinho(Dk. 59 Lennon), Townsend, Soldado(Dk. 78 Adebayor)
Teknik Direktör: Mauricio Pochettino

BEŞİKTAŞ: Tolga, Serdar, Franco, Sivok, Motta, Veli(Dk.64 Oğuzhan), Atiba, Sosa, Gökhan(Dk. 82 Kerim Frei), Olcay(Dk. 72 Mustafa), Demba Ba
Teknik Direktör: Slaven Bilic

Goller: Dk. 26 Kane (Totenham), Dk. 89 Demba Ba (pen.) (Beşiktaş)
Sarı Kartlar: Demba Ba (Beşiktaş), Davies, Bentaleb, Fazio (Totenham)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder