27 Eylül 2014 Cumartesi

BEŞİKTAŞ 1 - 1 ESKİŞEHİRSPOR (27/EYLÜL/2014)


Beşiktaş, 2014 yılında "Ben artık geldim" diyen sonbahar mevsiminin ilk günlerinden birinde çıktığı maçta misafir ettiği Eskişehirspor ile berabere kaldı. Gerçekten de bu gece, soğuğu ilk defa iliklerimize kadar hissettik. Rüzgâr, aylardır unuttuğumuz bir şekilde etkili eserek zaten zorlu şartlara sahip olduğu söylenen Olimpiyat Stadı’nda adeta güç gösterisi yaptı. Öyle ki, köşe bayrakları bile neredeyse yerlerinden çıkıp uçacaklardı. Yağmurun şiddeti, açık tribünlerde olanların kapalı alanlara alınmasını gerektirecek kadar ileriye gitti. İki takım bu şartlar altında sahaya çıkıp oyunlarını sergilemeye başladılar.

Evet, buraya kadar olabildiğince şiirsel bir anlatımla, kendi sahamızda kaybettiğimiz iki puanı gölgelemeye çalıştık. Biraz sakinleyelim istedik. Şimdi sıra biraz futbol konuşmaya geldi. Bu yazıyı yazarken henüz hiçbir gazetenin manşetini görmüş değilim ama eminim öncelikli hedefleri Olimpiyat Stadyumu’nun zorlu şartları olacaktır. Kimsenin aklına şu soruyu sormak gelmiyor mu? Eskişehirspor, bu çok zorlu olduğu söylenen şartlara misafir takım olarak çıktı. Onlar niye etkilenmiyorlar bu durumdan? Adam beraberlik almaya gelmiş. Çok da güzel aldı istediğini. Onlar istediğini alıyor da biz niye alamıyoruz? Bu stadın olumsuzlukları bir kara kartala mı çalışıyor? Elbette hayır. Eskişehirspor, Avrupa UEFA ligindeki rakiplerimizden Asteras Tripolis gibi ‘Bataklık taktiği’ futbol oynamadı. Aslında hiç top oynamadılar. Yaptıkları sadece maçı uyutarak beraberliği kurtarmak çabası sergilemekti. Hiç bir şekilde Beşiktaş üzerinde baskı kurmayı düşünmediler. Zaten golü yedikten sonra da oyunu rutine bağlayıp durumu kabullenmiş bir şekilde öylece götürmeye başladılar. Peki, kara kartal bu durum karşısında nasıl tepki verdi? Evet, burası önemli arkadaşlar. Beşiktaş inanılmaz bir şekilde attığı golün üzerine yatmaya kalktı. Yahu sen Beşiktaşsın. Yağmur da yağsa, çamura da saplansan üç puanı sağlama almak için yükleneceksin. Efendim yağmur çok şiddetli yağıyormuş. Bir sana mı yağıyor yağmur? Eskişehirspor’a yağmıyor mu?

Eskişehirspor ne yaptı? Sadece on dakika yüklenip golünü attı. Koca doksan dakika boyunca on dakika atak oynayıp beraberlik amaçlarına ulaştılar. Bu arada adamların nizami golü de hakem tarafından ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Yine ucuz kurtardık. Bunun dışında hakemi de beğenmediğimi söylemeliyim. Sebebi ise bir çok avantaja bırakabileceği pozisyonda ataklarımızı kesip faul düdüğü çalmasıydı. Bırak pozisyon oynansın sonra düdük mü çalıyorsun, kart mı çıkarıyorsun ne yapıyorsan yap. Oyunu neden soğutuyorsun?


Açıkçası bu beraberlik benim çok canımı sıktı. Kara kartal göz göre, göre şampiyonluk puanlarını saçıyor. Lig sonunda bu maçları tek, tek hatırlatacağım sizlere. Yakın geçmiş hemen unutuluyor. Ben unutmuyorum. Elli defa söyledim. Bu maçlar şampiyonluk götürür.
İşin bir de basın yönü var. En çok da ona canım sıkılıyor. Sanki dünyanın sonu gelmiş gibi tepesine binecekler kara kartalın. Ben bile böyle tepki koyuyorsam, Beşiktaş düşmanı basın neler yazacak kim bilir? Artık hafta içi Londra’da oynanacak Tottenham maçına kadar ne yalanlar yazacaklar Allah bilir. Artık birisi teknik direktörün ipini mi çeker, stadın iki sene daha tamamlanamayacağını mı yazar, yönetimin istifayı düşündüğünü mü yazar bilinmez. Yalanlardan yalan beğenin artık. Geçen hafta bir manşet vardı. ‘Bilic artık kendini göstersin!’ Başlık aynen böyleydi. Yazıyı okuyorsun. Efendim işte stadyumda maçı izleyen bazı yöneticiler aralarında konuşurken duymuşlar da, Bilic uyarılmalıymış. Sizin habercilik anlayışınız bu işte. Şimdi yazın bakalım bir hafta daha malzeme çıktı size.

Geçen haftaki maç yazımda, ‘Beşiktaş kritik bir virajı dönüp herkesi susturdu’ diye yazmıştım. Bu hafta ne yazık ki bol, bol sahte flaş haber dinleyeceğiz.  Tottenham maçına kadar kulaklarınızı tıkamanızı ısrarla tavsiye ederim sevgili kara kartallar.

BEŞİKTAŞ 1-1 ESKİŞEHİRSPOR

Stadyum: Atatürk Olimpiyat Stadyumu
Hakem: Çağatay Şahan

Beşiktaş: Tolga, Serdar, Sivok, Pedro, İsmail, Veli, Atiba, Olcay (Dk.78 Kerim), Oğuzhan (Dk.60 Sosa), Gökhan, Demba Ba (Dk.70 Cenk Tosun)
Teknik Direktör: Slaven Bilic

Eskişehirspor: Boffin, Kamil, Birol, Berkay, Kaan, Lawal, Hürriyet, Sissoko (Dk.63 Mirkan), Erkan (Dk.81 Causic), Ömer (Dk.75 Serdar), Funes
Teknik Direktör: Ertuğrul Sağlam

Sarı Kartlar: Mori (2), Hürriyet, Causic (Eskişehirspor), Demba Ba (Beşiktaş)
Kırmızı Kart: Dk.86 Mori (Eskişehirspor)
Goller: Dk.20 Olcay (Beşiktaş), Dk.71 Berkay (Eskişehirspor)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder