7 Kasım 2014 Cuma

BEŞİKTAŞ 2 - 1 PARTIZAN (06/KASIM/2014)


Beşiktaş, ligde ardı ardına iki maç kaybettikten sonra gözünü çevirdiği UEFA kupasında, ilk maçta ezip geçtiği rakibi Partizan'ı bu sefer iki gol ile geçmeyi başardı. Son iki hafta, şanssızlıklar ve engellemelerle karşı karşıya kalıp alçalışa geçen kara kartal, Avrupa'da oynadığı grubun zirvesini bırakmayarak tekrar çıkışa geçti. Moral açısından da takıma katkısı büyük olan Partizan maçı, şüphesiz çok kolay geçmedi ama Beşiktaş dış etkenlerin gölgesinde olmadığı Avrupa liginde başarılı sonuç almayı başardı.

Partizan maçını Beşiktaş değil de diğer sözde büyük Türk takımlarından birisi oynamış ve galip gelmiş olsaydı, bugün manşetlerde Avrupa kupası kaldırmış gibi lanse edilirdi. Oysa kara kartal, aldığı galibiyete ve büyük başarısına rağmen, basından yeterli ilgiyi göremedi. Hatta rakibin zayıf olduğu ve Beşiktaş'ın zaten geçmesi gereken bir takım olduğu öne sürüldü. Bu sahte mağrur duruşun spora ve rakibe saygıya ne kadar ters düştüğünü bizden iyi bilen basın, göz göre göre Beşiktaş'ın başarısını gölgeleme çabasına girdi. Böyle yaklaşımlara yıllardır alıştık tabi ama dile getirmeden de edemiyorum maalesef.

Bunların yanında, ilk maçta rakibini deplasmanda dört gol ile geçen Beşiktaşlı futbolcuların, ev sahibi oldukları maçta oyunu çok da zorlamadıklarını söylemekte fayda görüyorum. Muhtemelen kara kartalın Partizan'a aynı tarifeyi uygulayacak gücü vardı ama gerek duymadılar. Ligde kasıtlı verilmiş sarı ve kırmızı kartlarla kırpılmış ve eksikler yüzünden dengesini yitirmiş olan Beşiktaş, tam kadro çıkabildiği maçlarda ne kadar etkili olduğunu da gösterdi bir taraftan. Sahanın her yerine yayılan ve kontrolü çoğunlukla elinde tutan Beşiktaş'ı izlemek, maçı fazla zorlamadıklarını bilmemize rağmen fazlasıyla keyif verdi.

Beşiktaş artık grupta rahat sayılabilir zira bir sonraki maçta alacağı beraberlik bile turu garantileyecek. Ligde şampiyon olması çeşitli spekülasyonlarla engellenmeye çalışılan Beşiktaş, Avrupa kupalarında hedefine emin adımlarla yürüyor. Bize de oturup keyifle izlemek kalıyor.


BEŞİKTAŞ: 2 - PARTIZAN: 1
STAT: Atatürk Olimpiyat
HAKEM: Alexandru Dan Tudor
İLK 11'LER
BEŞİKTAŞ: Cenk, İsmail, Sivok, Franco, Motta, Gökhan Töre (90+1 Necip), Veli Kavlak, Atiba, Oğuzhan (DK. 70 Sosa), Olcay (Dk. 58 Mustafa Pektemek), Demba Ba
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
PARTIZAN: Lukac, Volkov, Stankovic (Dk. 65 Ilıc), Cirkovic, Stevanovic, Ninkovic, Grbic(Dk. 68 Zvikovic), Drincic, Markovic, Pantic, Skuletic (Dk. 67 Lazovic)
TEKNİK DİREKTÖR: Marko Nikolic
GOLLER: Demba Ba (Dk.57 ve Dk. 62 Beşiktaş), Markovic (Dk. 78)
SARI KARTLAR: Veli (Dk. 14 Beşiktaş), Volkov (Dk. 28), Stankovic (Dk. 56), Markovic (Dk. 60), Stevanovic (Dk. 79) Lazovic (Dk. 71) (Partizan)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder