2 Kasım 2014 Pazar

BEŞİKTAŞ 0 - 2 FENERBAHÇE (02/KASIM/2014)


Geçen hafta kara kartala yapılan haksızlıklar sonrası derbi maçında fazlasıyla yoğunlaşan Beşiktaşlı oyuncular, ne yazık ki akıllarındaki oyunu sahaya yansıtamadılar. Bunun elbette bir çok sebebi vardı. Bunlar arasında en vurucu olanlar kuşkusuz dış etkenler oldu. Bir hedefe ne kadar yoğunlaşırsanız yoğunlaşın, birileri sizi bitirmeyi kafasına koyduysa bu durumdan kaçamaya biliyorsunuz. Özellikle de başarıyı belirli bir vakit içerisine sığdırma zorunluluğu varsa, olumlu sonuca ulaşma ihtimali daha da azalıyor.

Gördüğünüz üzere Beşiktaş, her zaman olduğu gibi bin bir türlü oyunla saf dışı edildi. Geçen haftaki Kayseri Erciyesspor maçında Gökhan'ın haksız kırmızı kartla oyundan atılması ile başlayan operasyon, Fenerbahçe maçında Olcay'a gösterilen skandal kırmızı kart ile tamamlandı. Hakemler görevlerini yaptılar. Fenerbahçe şimdi lider. Herhalde şimdi rahatlamışlardır. Benim bildiğim kırmızı kart, çok sert, gaddarca ve kasıtlı şekilde yapılmış centilmenlik dışı hareketlere verilir. Basit bir faul pozisyonu kolayca sarı kart ve onu takiben kırmızı karta dönüşüyorsa eğer, bu çift sarı karttan kırmızı kart kuralının yanlış ellerde kötü amaçlı kullanılabileceğine işaret eder. Nitekim de bu akşam öyle oldu. Kırmızı kart kesinlikle kötü niyetle çıkartıldı. Beşiktaş'ı bozmak için çıkartıldı. Başarıya da ulaştı. Saha dizilimi iyice karışan kara kartal, doğru düzgün atak yapamaz oldu. Ayağına topu alan her siyah beyazlı oyuncu, kafasını kaldırıp önüne bakmaksızın tek başına kaleye doğru ilerleme çabasına girdi. Orta saha tamamen yok oldu. Demba ileride gol tehlikesi yaratacak pasları alamadığı için, Fenerbahçe defansının arasında kaybolup gitti. Necip, sağ kanat defans oyuncusu olamayacağını bir kez daha gösterdi. Hem kendisine hem takıma yazık oldu. Gol de onun hatasından geldi. Eğer o mevkide oynamıyor olsaydı, şimdi Necip'in muhteşem orta saha dengesinden söz ediyor olabilirdik. Bir takım üçüncü dakikada altı oyuncusuyla, iki kişi atak yapan rakibinden gol yediyse, baştan bir hata olduğunu görmek lazım.


Biraz da Fenerbahçe'den söz edelim. Emenike kadar sakin ve rahat futbol oynayan bir adam görmedim. Fenerbahçe'nin her maçında böyle mi oynuyor bilmiyorum ama bu maçta ürkütücü derecede sakindi ve topa fazlasıyla hakimdi. Emre her zaman olduğu gibi her türlü kavga gürültüye karışmak suretiyle takımına avantajlar sağlamayı başardı. Buna bir çokları profesyonellik dese de, ben sporcunun zeki çevik, aynı zamanda ahlaklı olanını sevenler sınıfında olduğumdan, futbolu bıraktığında spordan tamamen uzakta kalması için dua edeceğim oyunculardan birisi olduğunu söylemeliyim. Genel olarak çok kötü bir futbol sergilemelerine ve beraberliği kurtarmak için gelmiş averaj takımları gibi vakit geçirmelerine rağmen, bugün maçı almış olmaları, beni en çok üzen durum oldu. Psikolojik olarak yıpratılmış ve on kişi oynamaya kasıtlı olarak zorlanmış bir Beşiktaş'a karşı ne kadar başarı sayılır orası tartışılır tabi. Bu arada konu değişecek ama sanırım 70. dakika olsa gerek, Demba'nın güreş müsabakalarında bile faul olabilecek şekilde düşürüldüğü pozisyonun penaltı olmaması da ne traji komik bir olaydı değil mi? Sarı kartları takip edebildiniz mi? Ben edemedim. Galiba bir ben görmedim sarı kart bu gece.


Sonuç olarak Beşiktaş bu gün yenilmedi. Yenilmesi sağlandı. Birileri süper ligimizin süper marka değeri muhteşem Fenerbahçe'yi futbol oynamak zorunda bile kalmadan liderlik koltuğuna oturtarak büyük başarıya imza attılar. Hayırlı olsun.

BEŞİKTAŞ 0-2 FENERBAHÇE

STAT: Atatürk Olimpiyat Stadyumu
HAKEM: Bülent Yıldırım
BEŞİKTAŞ: Tolga, Necip (Dk. 46 Sosa), Sivok, Ersan, Motta, Veli (Dk. 78 Mustafa Pektemek), Atiba Hutchinson , Kerim Frei, Oğuzhan(Dk. 74 İsmail), Olcay, Demba Ba
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
FENERBAHÇE: Volkan, Caner (Dk. 58 Hasan Ali Kaldırım), Kadlec, Gökhan, Bekir, Mehmet Topal, Emre (Dk. 64 Sow), Meireles, Alper (Dk. 84 Selçuk Şahin), Kuyt, Emenike
TEKNİK DİREKTÖR: İsmail Kartal
GOLLER: Dk. 3 Emenike, Dk. 86 Sow  (Fenerbahçe) 
SARI KARTLAR: Caner Erkin, Emre Belezoğlu, Bekir, Emenike, Kuyt (Fenerbahçe), Olcay Şahan, Veli Kavlak, Oğuzhan, Beşiktaş, Sivok (Beşiktaş) 
KIRMIZI KARTLAR: Dk. 43 Olcay Şahan 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder