2 Şubat 2015 Pazartesi

BEŞİKTAŞ 2 - 1 MERSİN İDMAN YURDU (01/ŞUBAT/2015)Beşiktaş, Türkiye Süper Liginde yüksekten uçmaya devam ediyor. Mersin İdman Yurdunu stadımızın inşa halinde olması sebebi ile Ankara'da misafir eden kara kartal, tüm engellemelere rağmen üç puanı hanesine yazdırmayı başardı.

Daha maçın ilk düdüğü çalınır çalınmaz takımımız oyuna ağırlığını koydu. Beşiktaş bu maçı almaya kararlıydı. Sürekli olarak atak oynayan takımımız, otuzuncu dakikada Olcay'ın ayağından gelen gol ile öne geçmeyi başardı. Gökhan'ın Olcay'a verdiği topuk pası çok şıktı. Böyle bir pozisyonun gol ile sonuçlanması keyfimizi yerine getirdi. Açıkçası bu maçta Mersin İdman Yurdu takımına pek şans tanımıyordum. Nitekim onlar da kendilerine pek şans tanımadıklarını oynadıkları oyunla ortaya koydular. Gel gör ki skandal hakem kararları tekrar kaderimizle oynamaya başladı. Altmış birinci dakikada yediğimiz gol için verilen pas, çizginin dışından geldi. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Eskiden sahada üç hakem vardı. Şimdi artık korner çizgisi üzerinde de eline bayrak tutuşturulmuş sözde hakemler var. Bunlar oraya yerleştirilmeden önde daha sağlıklı kararlar çıkıyordu diye hatırlıyorum. Bu iki sözde hakemin oraya ne amaçla yerleştirildiği konusunda derin şüphelerim var. Top o gereksiz çizgi hakeminin tam gözünün önünde dışarıdan çevrildi. Umurunda bile olmadı. Aklından ne geçiyordu anlamak mümkün değil.

Bilmem kaç tane kamerayla canlı yayın yapmasıyla övünen ve bununla gurur duyan
yayıncı kuruluş, dışarıdan çevrilen topu yakalama konusunda pek bir beceriksizdi.

Hatırlarsanız Galatasaray maçı öncesi serbest vuruş pozisyonunda Atiba'ya hakemin yere çizdiği beyaz çizgiye bastığı için kırmızı kart gösterilmişti. Tarihte eşi benzeri görülmeyen bu kırmızı kart, Mersin İdman Yurdu maçında misafir takıma hiç çıkartılmadı. Oysa en az üç serbest vuruş pozisyonunda misafir oyuncular o köpükle mi neyle çiziyorlarsa işte o çizginin üzerine basarak vuruşu beklediler.Üstelik de çifter çifter çıktılar beyaz çizginin üzerine. Tek kişi de değil. Bu da gösteriyor ki kurallar sadece Beşiktaş'a çalışıyor. Neyse ki takımımız kısa sürede toparlandı. Demba her zamanki gibi sahneye çıktı ve altmış altıncı dakikada golünü attı. İlk defa bir spikerin söyledikleri bu pozisyonda benden geçer not aldı. Demba'nın vurduğu top kendisine geri döndüğünde vücuduna çarpıp gol olunca, 'Demba her türlü golü atarım diyor sayın seyirciler' diyerek ilk defa benden geçer not alan spiker olma şansını yakaladı. Üzücü olan şu ki, Beşiktaş şampiyon olmak için sadece iyi oynamak ve şanslı olmak durumunda değil. Hakemleri ve onların arkasındaki bir takım güçleri de geçmek zorunda. Fark ettiniz mi bilmiyorum. Ankara'da oynanan maçta stadyum tıklım, tıklım doluydu. Passolig uygulamasından şikayet edenler bu dolu stadyum için ne diyecekler merak ediyorum. Ankara'da passolig uygulaması yok mu? Var. O zaman nasıl doluyor stadyum? İşte burada da sevgili babamın tespiti devreye giriyor. Çünkü seyirci artık maç seçiyor. Marka değeri olduğu iddia edilen bazı takımların maçlarındaki ite kaka alınmış galibiyetleri izleyici görüyor ve o maçlara gitmek istemiyor. Sonu belli maçın nesini seyredecek adam? Oysa Beşiktaş'ın maçları öyle mi? Beşiktaş gerçek bir şampiyonluk mücadelesi ortaya koyuyor. Tüm engellemelere rağmen yoluna devam ediyor. İşte bu seyircilerin izlemek isteyeceği bir macera.

Bu arada takımımıza verilmesi gereken ama verilmeyen iki de penaltı pozisyonu olduğunu söylemiş miydim? Kabus gibi değil mi? Maçı izlememiş ama bu yazıyı okuyan Beşiktaşlılar şüphesiz maçın nasıl kazanıldığını merak etmişlerdir. İşte onun da cevabı, arkadaşlığın üst seviyede olduğu kolej Beşiktaşı ruhunda saklı.

Slaven Bilic, muhtemelen ömrü boyunca yaşamadığı haksızlıkları 
Türkiye'de görme fırsatını yakaladı. Bu hayat tecrübesi bir ömür ona yeter.

BEŞİKTAŞ 2 - 1 MERSİN İDMAN YURDU
STAT: Osmanlı Stadı
HAKEMLER: Mete Kalkavan, Orkun Aktaş, Ekrem Kan
BEŞİKTAŞ: Tolga Zengin, Serdar Kurtuluş, Pedro Franco, Ersan Gülüm, Motta, Oğuzhan (Dk.67 Tolgay Arslan), Veli Kavlak, Olcay (Dk.87 Atınç), Sosa (Dk.84 Kerim) , Gökhan Töre, Demba Ba
MERSİN İDMAN YURDU:  Mihaylov, Serkan, Servet, Mitrovic, Vederson, Sadiku, Mehmet Taş (Dk.46 Sinan Kaloğlu), Murat Ceylan, Nakoulma (Dk.62 Futacs), Welliton (Dk.74 Tita), Güven Varol
GOLLER: Dk.30 Olcay şahan, Dk.66 Demba Ba (Beşiktaş), Dk.61 Sinan Kaloğlu (Mersin İ.Y)
SARI KARTLAR: Mehmet Taş (Mersin İ.Y.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder