30 Ağustos 2014 Cumartesi

MERSİN İDMAN YURDU 0 - 1 BEŞİKTAŞ (30/AĞUSTOS/2014)


Ligin ilk maçı her zaman çok önemlidir. Başlangıcı iyi yaparsan devamı da gelir. Lig uzun bir maratondur ama kaybedilen puanlar, şampiyonluk hesabı gündeme gelince çok aranır. Beşiktaş, zorlu Londra deplasmanında Arsenal'i ucu ucuna elinden kaçırdıktan sonra ligin ilk haftasında Mersin idman yurdu deplasmanına çıktı. Favori Beşiktaş olmasına rağmen takımımızın yorgun olması gerçeği, özellikle ilk yarının rölantide geçmesine sebep oldu. Neredeyse hiç pozisyon olmayan ilk yarı, Süper Lig'e yakışmayan bir oyunun sergilendiği kırk beş dakika olarak kayıtlara geçti. Buna rağmen yeni transfer Cenk, aradan sıyrılıp golünü atmayı başardı. Golde Mustafa ve Gökhan'ın emeği çok büyüktü. Özellikle Mustafa'nın pozisyon takibi ve isabetli ortası sonrası Gökhan'ın ceza sahası içerisindeki soğuk kanlı, üstün top hakimiyeti golü getirdi. Cenk'e sadece Gökhan'ın pasında iyi bir gol vuruşu yapmak kaldı ki zaten bu en iyi yaptığı iş. Arsenal'in bize yaptığını, biz de Mersin idman yurdu'na yapmış olduk. İlk yarının sonunda gelen gol, galibiyeti de peşinden sürükledi.

Dediğim gibi lig uzun bir maraton ama özellikle şampiyonluk adayı takımların puan kaybına tavizi en alt seviyede olmalı. Yorgun da olsan, moralsiz de olsan, ne olursan ol maçı almalısın ki önün açılsın. İlk hafta deplasman maçında üç puan çok iyi geldi. Takım bence gayet iyiydi. Özellikle yorgun olmayan ve sezondaki ilk maçını oynayan bir takıma karşı daha iyisini beklemenin bir anlamı yok. Saha şartları da ne yazık ki çok kötüydü. Anladığım kadarıyla bu Süper Lig'in gerçekten de sadece adı süper. Benim süperden anladığım belirli bir standartların koşul olmasıdır. Süper Lig'de oynayan takımlar istenilen standartları yerine getirmelidir. Sanırım tarla gibi kötü sahaya sahip olunmaması şartı aranmıyor Süper Lig takımlarında. Oldu olacak toprak sahada oynatın da tam olsun. Utanmadan bir de ismini arena koymuşlar. İngilizce olunca her şey tam oluyor ya işte. Hoş geldin arenaya. Gerçekten soruyorum bu ligi süper yapan kriter nedir ben hiç anlamadım. Bilen varsa söylesin.


Maçın ikinci yarısı şaşırtıcı şekilde daha heyecanlıydı. İki takım da karşılıklı pozisyonlar buldular. Bu durum az da olsa maçı süpermiş gibi görmemize sebep oldu. Hiç olmazsa ilk yarıda oynanan seksenli yıllardan kalma ağır çekim oyun sahadan silindi. Öyle yada böyle Beşiktaş kazanmasını bildi. Burada esas olan elbette kaliteden çok, alınacak üç puandı. Kara kartal işi bitirip yuvaya döndü. Şimdi önümüzdeki maçlara bakacağız.

MERSİN İY 0-1 BEŞİKTAŞ

Stadyum: Mersin Arena
Hakem: Tolga Özkalfa

Mersin İdmanyurdu: Nihat Şahin, Serkan Balcı, Servet, Sadiku, Vederson, Murat Ceylan (Dk.58 Tita), Oktay Delibalta (Dk.30 Khalili), Pedriel (Dk.77 Sinan Kaloğlu), Prejuce Nakoulma, Marco Futacs
Teknik Direktör: Rıza Çalımbay

Beşiktaş: Cenk, İsmail, Sivok, Ersan, Motta, Gökhan Töre (Dk.81 Pedro Franco), Veli (Dk.28 Necip), Atiba, Olcay (Dk.60 Kerim Frei), Cenk Tosun, Mustafa Pektemek
Teknik Direktör: Slaven Bilic

Sarı Kartlar: İsmail Köybaşı, Necip (Beşiktaş), Enes, Nihat (Mersin İY)

Gol: Dk.43 Cenk Tosun (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder