16 Eylül 2014 Salı

BEŞİKTAŞ 1 - 1 RİZESPOR (15/EYLÜL/2014)


Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un ikinci hafta maçlarını Beşiktaş'dan önce oynayıp birer puan kaybetmesinden sonra gözler kara kartalın Rizespor'u misafir ettiği pazar gününe dönmüştü. İlk hafta yazımda da belirttiğim üzere böyle maçlar şampiyonu belirleyen maçlardır. Mücadele sonrası mikrofon uzatılan herkes klişe bir şekilde ligin uzun maraton olduğunu söyleyebilirler ancak o uzun maratonda sona gelindiğinde bu kayıpların önemi ancak ortaya çıkar. Beşiktaşımız da ne yazık ki bu hafta işte o şampiyonluk puanlarından ikisini yeşil çimenlerin arasına gömüp bıraktı.

Peki kendi sahasında oynayıp, avantajı kullanamamasına engeller nelerdi? Biraz onları inceleyelim. Her şeyden önce tribünler çok boştu. Seyirci sayısı belki bir futbol stadyumu için makul sayılabilirdi ama stadyum olimpiyatlar için tasarlanmış ve seksen bin kişiden fazlasını barındırabiliyor ise, o zaman sıkıtı doğabiliyor. Sanki maça hiç ilgi yokmuş gibi görünüyor. Bu dönemde Beşiktaşlıyım diyenlerin takıma daha çok sahip çıkması gerekir. Özellikle de bilet fiyatları böylesine ucuz iken bu tribünler her maçta olabildiğince dolmalı.

Rizespor oynadığı futbol ile açıkça beraberliğe geldiğini gösteriyordu. Tabi bu seksenli yılların 'Çanakkale geçilmez' tarzı futbol çirkinleştirmeye yönelik bir taktik değildi. Defansı çok sağlam tutup, atağa kalkan her Beşiktaşlı'nın önüne neredeyse iki adam koyarak gol yollarını tıkamayı başardılar. Süper ligin orta sıralarında yer alabilecek takımlara karşı güzel goller atabilmesi muhtemel golcüleri ise elbette Beşiktaş defansı karşısında çok başarılı olamadı. Zaten kontra ataklar ile bu yeni dönem Beşiktaş'ı geçmek kolay değil zira defans oyuncularımız oldukça dikkatli oynuyorlar. Yine de Beşiktaş'a yakışmayacak şekilde taç atışından gelen golü yedikleri gerçeğini de atlamamalıyız. Gerçi gelişine vurulan toplardan gelen gollere yapılabilecek bir şey genelde olmuyor ama bir önceki hamlede golün önü kesilebilirdi diye düşünüyorum. 


Aslında Beşiktaş maçın iki yarısında da sağlı sollu ataklarla Rizespor'un gol yememeye kararlı defansını sürekli olarak zorladı. Adamlar beraberliği kurtarmaya öylesine yoğunlaşmışlar ki, yapması gerekeni yapan ama bir Arsenal maçındaki kadar hırslı olmayan kara kartal, ancak tek gol atabilmeyi başardı. Hakemin maça beş dakika eklemesi bile durumu değiştirmeye yetmedi. Gerçi on dakika bile eklese skor değişmeyecekti çünkü iki takımın karakteri oyun boyunca hep aynı çizgide kaldı. Beraberliğe kararlı bir Rizespor ile muhtemelen geçici süre için hırsını kaybetmiş bir Beşiktaş.

Atiba'nın maç sırasında sakatlıklar sebebiyle saha kuruluşunda bulunmayan ve 10 numaralı formayı temsil edebilecek oyuncuların yerini alması beklendi. Doğrusu defans oyuncusu olmasına rağmen bu açığı en iyi şekilde doldurabilecek kişi Atiba gibi görünmüştü benim de gözüme. İşini de iyi yaptı. Bu konuya bir çok platformda değinildiğini gördüm ancak şu da var ki 'On numaralı oyuncumuz olmadığı için oyun kurmakta zorlandık ve Rizespor'u yenemedik' türünden bir bahane bana fazlasıyla fantastik geliyor. Sol bacağıyla futbol oynayan bir oyuncuyu sağ kanatta oynatmak zorunda kalabiliyorsan, defans oyuncusunu da gerektiğinde ortada oynatırsın. Sonuçta bunlar saatin farklı büyüklükte çarkları değiller. Biraz basite indirgemek lazım işi. Mesele hırs, bütünlük ve yoğunlukla daha çok ilgili.

Beşiktaş elbet yoluna devam edecektir ve bir hafta sonra bu maç unutulacaktır. Benim derdim, büyük hedefleri olan bir takımın işe yoğunluk konusunda daha istikrarlı bir çizgi çizmesi gerekliliği iledir. Yoksa elbette hayat devam ediyor ve bu takım güzel bir gelecek ümidi vermeye etmeye devam ediyor.

BEŞİKTAŞ 1-1 RİZESPOR

STADYUM: Olimpiyat Stadyumu
HAKEM: Hüseyin Göçek

BEŞİKTAŞ: Tolga, İsmail, Franco, Ersan(Dk. 58 Sivok), Motta(Dk. 72 Necip), Gökhan, Veli, Atiba, Olcay, Mustafa(Dk. 68 Kerim Frei), Cenk Tosun
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic

RİZESPOR: Serkan, Orhan, Viera, Giray Ali Adnan, Holosko(Dk. 58 Eren), Kağan, Kıvanç(Dk. 74 Murat), Ümit, LuaLua(Dk. 80 Deniz Kadah), Kweuke
TEKNİK DİREKTÖR: Mehmet Özdilek

Goller: Dk. 81 Olcay Şahan (Beşiktaş), Dk. 48 Ümit Korkmaz (Rizespor)
Sarı Kartlar: Kerim Frei, Veli Kavlak (Beşiktaş) ,Kweuke, Kıvanç, Orhan, Serkan Kırıntılı, Kaan (Rizespor)

2 yorum: