28 Ekim 2014 Salı

KAYSERİ ERCİYESSPOR 3 - 2 BEŞİKTAŞ (27/EKİM/2014)


Beşiktaş, Kayseri Erciyesspor deplasmanında ev sahibi takıma üç iki mağlup olarak 2014 - 2015 sezonu yenilmezlik unvanını geride bıraktı. Maçın ilk yarısında rakibinin üzerine gitmemeyi tercih eden Beşiktaş, ikinci yarıda kalesinde göreceği ilk gol sonrası silkinecek ancak üç puanı hanesine yazdıracak kadar şanslı olamayacaktı.

Dün gece ders niteliğinde bir maç izledik. Beşiktaş aleyhine verilmiş haince kararlardan önce kara kartalımız neleri yanlış yapmış ona bir göz atalım. Her şeyden önce Beşiktaş, maçın ilk yarısını boşa harcadı. Gücünü ortaya koyup oyunu kopartmak yerine rutine bağlayıp bol, bol gol pozisyonunu harcamayı tercih etti. Bunu çok sık görür olduk. Bir türlü ders çıkartmadılar durumdan. İşi bir an önce bitirmeye bakacaksın. Nasılsa atarım gol zihniyeti felaketi beraberinde sürükleyebiliyor. Elli dördüncü dakikada ev sahibi takım oyuncusu Boye, takımını öne geçiren golü filelerimize bırakınca, Beşiktaşlı oyuncular kendilerine geldiler. Birden oyunun karakteri değişti ve gerçek Beşiktaş boy göstermeye başladı. Ben anlamıyorum bunu. İlla gol yemek zorunda mıyız bu oyunu görmek için? Neden rakibini beğenmiyorsun? Neden nasılsa atarım diye düşünüyorsun. Bak attı işte golü. Çıkart çıkarabilirsen.

Beşiktaş güçlü bir takım. Kerim'in oyuna girmesiyle ataklar daha güçlü gelmeye başladı ve Kerim üst üste iki gol atarak takımımızı öne geçirmeyi başardı. Gollerde şüphesiz Demba'nın katkısı üst seviyedeydi. Gel gör ki kişisel hatalar zinciri oyunun kaderine tekrar etki etti. Maç beraberliğe geldiğinde samimice söylüyorum hiç üzülmedim. 'Adamlar bırakmadı maçı attı golünü' dedim içimden. Ancak maç ortalarında içten içe şikayetçi olduğum Necip, öyle bir top kaçırdı ki, ev sahibi takım golü atmasa ayıp olurdu. Nitekim affetmediler. Beraberlik çok koymamıştı ama bu son dakika yenilgisi ile içimin karardığını söylemeden edemeyeceğim. Beşiktaş dün gece büyük bir ders aldı. Partizan takımını kendisinden zayıf olduğu halde fazlasıyla ciddiye alan kara kartal, Kayseri Erciyesspor'a aynı saygıyı göstermediği için yenilmekten kurtulamadı.


Gelelim yenilgiye etkisi olan dış unsurlara. Hakem ev sahibi takım oyuncusuna üst, üste iki defa sarı kart göstererek ve ardından kırmızı kartını çıkartmayarak kural hatası yaptı. Ona sorsan oyuncu görmediği için tekrar kaldırdım kartı havaya der ama arada uzun bir zaman farkı olunca hiç de öyle görünmüyor. Görmediyse, görmedi. Görseydi kardeşim bize ne? Peşinden hakem kendi kendine karar verme yetisinden uzak olsa gerek, Kayseri Erciyesspor teknik direktörünün sözlerine kanaat ederek karar vermeye başladı. Neymiş efendim Gökhan küfür etmiş. Ben de diyeyim şu küfür etti, bu küfür etti diye. Herkesin lafıyla karar verilecekse ayvayı yemişiz. Benim bildiğim eliyle sarı kart göster işareti yapmak atık yasak ve bu hareketi yapana sarı kart gösteriliyor. Neden ev sahibi takımın teknik direktörü kenardan kendini yırtarcasına bu sarı kart hareketini yaptığında uyarı almıyor? Bir de üstüne hakem bu tepkiyi desteklercesine oyuncumuza sarı kart gösteriyor. Nedir bu? Haftaya Fenerbahçe maçı olduğu için mi böyle oluyor? Bu kadar mı korktunuz kara kartaldan? Korkunun ecele faydası var mı? Gökhan oynamazsa bir avantaj sağlayabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Beşiktaş bir kişi mi?

Beklendiği üzere yenilginin ardından leş karga sürüsü de hemen üşüştü üzerimize. Benim açımdan en komiği 'Gökhan'ın kırmızı kart görerek Beşiktaş'ı sattığı' yorumu oldu. Hiç anlamıyorum bu averaj seviyede yorumlar nasıl oluyor da saygı görüyor, günün haberi oluyor. Futbolumuz kimlerin elinde yorumlanıyor. Ne kadar traji komik. Kırk yıl düşünsem bu kadar saçma sapan ve haddini aşan bir yorum yapmak aklıma gelmezdi. 

Beşiktaş dersini aldı. Bir takım yenilmez diye de bir şey yok. Burada yenilgiden çıkartılacak bir çok kıymetli ders var. Kaldı ki her şeye rağmen kara kartal hala ligin zirvesinde oturuyor. Bu daha bir şey değil. Güçlenmeye devam edeceğiz.


STAT: Kadir Has Stadyumu
HAKEM: İlker Meral
KAYSERİ ERCİYESSPOR: Gökhan, Cenk, Boye, Caner, Anıl, Ibricic (Dk. 87 Edinho), Murat, İlhan, Mandjeck (Dk. 73 Syyla), Barış (Dk. 72 Necati Ateş), Zoua
TEKNİK DİREKTÖR: Bülent Korkmaz
BEŞİKTAŞ: Tolga, Necip, Franco, Ersan, Motta, Veli(Dk. 64 Cenk Tosun), Atiba,  Oğuzhan (Dk. 87 Sivok), Olcay (Dk. 37 Kerim Frei), Gökhan Töre (Dk. 67 Kırmızı Kart), Demba Ba
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
GOLLER: Dk. 54 Boye, Dk. 89 Edinho, Dk 90+2 Cenk Ahmet (K.Erciyesspor),Dk. 85 ve 70 Kerim Frei (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Veli Kavlak, Gökhan Töre, Tolga Zengin, Oğuzhan (Beşiktaş), İlhan Parlak, Ibricic (K.Erciyesspor)
KIRMIZI KART: Dk. 67 Gökhan Töre

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder