18 Aralık 2014 Perşembe

BEŞİKTAŞ 0 - 1 RİZESPOR (18/ARALIK/2014)


Beşiktaş, Türkiye kupasında çıktığı ikinci maçında, Rizespor'a bir sıfır mağlup oldu. Böylelikle gruptaki liderliği de Rizespor'a devretmiş oldu ve üç puanla ikinci sıraya yerleşti. Şüphesiz durumu bu noktaya getiren etkenler üzerinde durmakta fayda var. Beşiktaş maçın favorisiydi ama işler beklendiği gibi gitmedi. İlk yarıda takımımız bir çok pozisyon kaçırdı. Bir topumuz direkten döndü. Rizespor ne yazık ki oyunu çirkinleştiren bir futbol oynadı. On bir kişi ile defans bloğuna yerleşen misafir takım, ne gol atma becerisi gösterebildi, ne de Beşiktaş'ın oynamasına izin verdi. İşte o noktada sahneye hakem çıktı ve kalecimiz Tolga, Rizesporlu oyuncu Lua'ya hiç dokunmadığı halde penaltı noktasını göstererek adeta bir skandala imza attı. İlk yarının son dakikalarında gelen penaltıdan sonra ikinci yarıda Rizespor iyice defansa yoğunlaştı. Beşiktaş sahaya yüzde kırk oranında gençlerden oluşan bir kadro ile çıkmıştı. Hepsi de başarılı oldular. Görevlerini yerine getirdiler. Atınç artık A takımın bir oyuncusu olduğunu gösterdi. Sarıyer maçında göze giren Furkan, bu maçta da görevini layığı ile yerine getirdi. Gol bir türlü gelmeyince teknik direktör Slaven Bilic onu oyundan alma gereği duydu ama bu taktik gereği olan bir değişiklikti. Furkan'dan memnun olduğuna adım gibi eminim. Genç Ümit'in yerine giren Sosa, belli ki maçı çevirsin diye oyuna koyuldu ama o da durumu kurtaracak performansı sergileyemedi.

İkinci yarıda Beşiktaş'ın bir şekilde maçı koparacağına inanmıştım. Bu sefer öyle olmadı. Kara kartallar galibiyet için pek istekli görünmediler. Yoğunluklarını kaybettiler. Ne yalan söyleyeyim, ikinci yarıyı izlerken biraz sıkıldım. Kalkıp dolaştım. Oyuncular inanmazsa seyircilerin de dikkati dağılıyor. İkinci kırk beş dakika adeta su gibi aktı gitti. Bu arada ikinci yarıda da bir topumuz direkten döndü. Sadece direkten dönen iki top bile bu gün futbol ilahlarının Beşiktaş için galibiyet istemediğinin göstergesiydi. Son dakikalarda bir penaltı pozisyonu daha vardı. Bu sefer Beşiktaş lehine olması gereken bir karar söz konusuydu. Nedense hakem penaltıyı vermedi. Alıştık gerçi böyle durumlara. Bize olmayan penaltılar çalınırken bizim penaltılarımız nedense görünmüyor. Maç sonrası penaltıya sebebiyet veren Rizesporlu oyuncu Sezer, pozisyonu monitörden izleyerek, durumun omuz omuza mücadeleden ibaret olduğunu söyledi. Bunu ifade ederken o kadar sakin ve inançlıydı ki neredeyse ben bile inanacaktım söylediklerine.

Benim açımdan bu bir grup mücadelesi olduğu için yenilgi çok bir şey ifade etmiyor. Her maçı alacaksın diye bir şey yok. Arada böyle sonuçlar, anti Beşiktaşlı medya unsurlarının da gözünün üzerimizden biraz olsun uzaklaşmasına yardımcı olabilir. Kem gözlere yem olabilir. Tabi ne olursa olsun, Beşiktaş galibiyeti çok arzulamamış olsa bile yenilmeyi de hak etmediğini ifade etmekte fayda var. Ne diyelim. Eski tarz bir sözle bitirelim yazımızı. Artık önümüzdeki maçlara bakacağız.


Stat: Atatürk Olimpiyat
 
Hakemler: Yaşar Kemal Uğurlu, Engin Erdem, Serkan Çimen, Bora Budak(4. Hakem)
 
Beşiktaş: Tolga, Serdar, Pedro, Atınç, İsmail, Atiba, Kerim, Ümit Karaal(Dk.50 Sosa), Oğuzhan, Olcay, Furkan(Dk.74 Uğur)
 
Yedekler: Emre, Oğuz, Tugay, Gökhan, Uğur, Sosa
 
Teknik Direktör: Slaven Bilic
 
Rizespor: Aykut, Viera, Koray, Sezer, Ali, Abdi, Sylvestre(Dk.54 Deniz), Murat(Dk.22 Orhan), Ümit Korkmaz, LuaLua, Tevfik(Dk.72 Kağan)
 
Yedekler: Necati, Orhan, Bayram, Kağan, Sercan, Engin, Deniz
 
Teknik Direktör: Hikmet Karaman
 
Gol: LuaLua (Dk.43)
 
Sarı Kartlar: Ümit Karaal (Dk.45+1), Serdar (Dk.60), Atiba (Dk.70), Olcay (Dk.89), Koray (Dk.90)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder