17 Aralık 2014 Çarşamba

GAZİANTEPSPOR 0 - 1 BEŞİKTAŞ (14/ARALIK/2014)


Beşiktaş, misafir olduğu Gaziantepspor'u tek gol ile geçerek süper ligdeki liderliğini sürdürdü. Tottenham maçı sonrası çıktığı maçta düşündüğümden üstün bir performans sergileyen kara kartal, bir takım çevrelerin beklentilerini boşa çıkarttı ve üç puanı kendi hanesine yazdırdı. Bunu bu şekilde ifade etmemin sebebi şu. Maç başlamasına dakikalar kala devlet radyosunda kim olduğunu bilmediğim sözde yorumcu, takımımız hakkında bir takım komik tespitlerde bulundu. Teknik direktör Slaven Bilic'in maç başına oyuncu seçimi konusunda başarılı olmadığından bahsetti. Bu son cümlemi İngilizceden bozma tek bir kelime ile de ifade ediyorlar ama ben bu aptal modaya uymamayı tercih ediyorum. Ayrıca Avrupa kupasından sebep yorgun Beşiktaş'ın Galatasaray'ı perişan eden Gaziantepspor'dan puan alıp ligin zirvede kalması çok zormuş. Galatasaray karşısında nasıl oynadılar bilemiyorum çünkü izlemedim. Bu konuda bir şey söyleyemem ama Beşiktaş'ı sarı kırmızılı takımla kıyaslaması bile traji komikti. Adam yorum mu yapıyor yoksa arzusunu mu dile getiriyor çözmekte zorluk çektim. Öyle yada böyle, çok anlamsız bir yorum olduğu şüphe götürmez.

Beşiktaş maçın ilk yarısında gol bulmakta zorluk çekti ama kaleyi çoğunlukla yoklayan taraf olması ile dikkat çekti. İkinci yarıda bir şekilde maçın çözüleceğinden emindim. Öyle de oldu ama pek kolay olmadı. Kara kartal, şampiyon olmaya aday bir takım görüntüsü vererek, ne yapıp etti ve tek golle işi bitirdi. Hedef büyük olunca sürekli güzel futbol oynama zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Üç puanı al da nasıl alırsan al. İşte bu maç öyle bir maç oldu. Savunma hattındaki performansıyla Atınç adeta bir yıldız gibi parladı. Hocası da rahat bir nefes aldı. Hatta duyduğuma göre o mevkiye adam almaktan bile vazgeçmiş. Alt yapının A takıma oyuncu yetiştirmesi ne büyük mutluluk. Keşke hepsi böyle başarılı olabilseler. Ne yazık ki onlarca midyenin arasından nadiren bir kaç tanesi inci yetiştirebiliyor. Atınç'da o incilerden birisi. Uzun boyu ve güçlü fiziği ile uzun yıllar Beşiktaş kalecisinin önünde adeta bir duvar gibi geçilmez olmayı sürdürebilir. Oğuzhan golünü atıp galibiyete adını yazdırdı ama bence hala çok çalışması ve futbolunun üzerine yeni özellikler koyması gerekli. Daha çok genç ve umarım başarısını katlayarak büyütme konusunda hevesli olur. Bizler de keyifle onu izler gururlanırız. Tottenham maçında Gökhan'a golü çok istediği için pas vermemesinden sebep kızmamıştım. Gel gör ki Gökhan bunu alışkanlık haline getirmiş gibi bir görüntü çizdi. Golü istemesi güzel ama önemli olanın gol atmak değil takımın kazanması klişesinin de ne kadar değerli olduğunu unutmamalı.


Bu yazıyı maçtan iki gün sonra yani, Avrupa kupalarında kuralar çekildikten sonra yazıyorum. Nedendir bilinmez bir havaya girdi izleyiciler. Yarışı sürdürdüğü üç kulvarda da zirvede olan Beşiktaş, anladığım kadarıyla biraz başımızı döndürdü. Herkesin ağzında bir Livepool döndü durdu. Kuralar çekildi. İngiliz takımı Liverpool rakibimiz oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Olsun olmasına da bu gereksiz beklenti neye dayanıyor anlamıyorum. Beşiktaş bu takımı İstanbul'da yendi. Rövanşında da nadir olan farklı skorlardan biriyle sahadan ayrıldı. Bu Beşiktaş'ın başarısızlığı değil şanssızlığıydı. Bu türden olaylar her takımın başına gelebiliyor. Brezilya milli takımı da fark yedi. Gününde yakalanırsan oluyor böyle şeyler. Bu bir ölçü değil. Bir hırs, bir heves çırpındılar durdular. Arzu edilen oldu. Bu takımın hedefi kupada şampiyonluk ise ve seri başı olmasına rağmen Liverpool gibi bir ekiple eşleşti ise, bu Beşiktaş'ın şanssızlığıdır. Ne olmasını bekliyorsunuz? Bir İngiliz takımını geçmek kolay mı? Ne gereği vardı şimdiden böyle bir rakibin gelmesinin? Biraz ayaklarımız yere bassın. Yerimizi bilelim ki başarı yolunda hepimizi hayal kırıklığına uğratacak sonuçlar yaşamayalım. Bu yaklaşım seyirciden futbolculara sıçrarsa işlerine olan yoğunlukları bozulur. Beşiktaş yine kendine güvensin ama çocukça intikam beklentileriyle işi elimize yüzümüze de bulaştırmayalım lütfen.

GAZİANTEPSPOR: 0 - 1 :BEŞİKTAŞ
STAT: Kamil Ocak
HAKEM: Çağatay Şahan
GAZİANTEPSPOR: Karcemarskas, Elyasa, Chibuike, Şenol, Erdem, Arokoyo (Dk. 73 Costly) , Oğulcan (Dk. 76 İbrahim Akın), Mustafa (Dk. 64 Serhan), Gökhan, Chico, Barış
TEKNİK DİREKTÖR: Okan Buruk
BEŞİKTAŞ: Tolga, Serdar, Atınç, Pedro, Motta (Dk. 65 İsmail), Atiba, Gökhan, Oğuzhan (Dk. 65 Kerim Frei), Sosa, Olcay (Dk. 76 Necip), Cenk
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
GOLLER: Dk. 64 Oğuzhan Özyakup (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Elyasa, Chico, Chibuike, Erdem Şen (Gaziantepspor), Serdar Kurtuluş, Atınç Nukan, Jose Sosa, Necip Uysal, Tolga Zengin (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder