12 Aralık 2014 Cuma

BEŞİKTAŞ 1 - 0 TOTTENHAM (11/ARALIK/2014)


Beşiktaş, Uefa Avrupa ligindeki grubunda çıktığı son maçta, İngiltere'nin Londra kentinden misafir ettiği Tottenham takımını bir sıfırlık skorla geçerek grubu lider tamamlamayı başardı. İlk yarısı ortada geçen maç, turu garantilemiş olmanın rahatlığıyla açık futbol oynayan iki güzide takımın oyununa sahne oldu. Mücadeleden çok futbol keyfinin ön planda olduğu bir oyunu tercih eden iki takım, maçın ilk yarısında gol atmayı başaramadılar. İkinci yarıda Beşiktaş daha istekli göründü ve genel olarak her atağı büyük tehlike olan İngiliz takımlarına karşı ortaya koyulabilecek en güzel mücadelelerden birisini verdi. Maç öncesinde Demba'nın yokluğun aratmayacağına söz veren Cenk'in bir şutu direkte patladı ama bu pozisyon yakın zamanda gelecek golün habercisi oldu. Elli dokuzuncu dakikada Cenk sözünü tuttu ve golünü attı. Şahsen defans bloğunda oyuna çok iyi yoğunlaşan Tottenham'a gol atabileceğimize inanmadığımı itiraf etmeliyim. Benim aklımdaki mükemmel skor, golsüz beraberlikti. Benim inanmadığıma kara kartallar inandı. Gol geldi. Eminim bir takım kulisler akıllarında Tottenham'ı liderlik koltuğuna oturtmuşlardı ama kolej Beşiktaş'ı bu hayalleri yıktı.

Maçın en güzel anı hiç şüphesiz, gol sonrasında Cenk ve arkadaşlarının tribünlere karşı Trabzonspor maçında sakatlanan Mustafa'nın formasını açmalarıydı. Maçın en skandal olayı ise stadyumun elektiriklerinde iki defa yaşanan kesinti oldu. Haydi ilkini anladım ki aslında o bile kabul edilemez bir durum, ikincisinin nasıl önüne geçilemiyor anlamıyorum. İngilizler bu sene bizim sayemizde iki ayrı inanılmaz olayı ilk defa yaşama fırsatı buldular. Birincisi sözde Galatasaray seyircilerinin Arsenal maçında sahaya attıkları meşalelerdi. Olayı anlatan İngiliz spikerin nasıl şaşkınlık içerisinde olduğunu hala hatırlıyorum. İkincisi de bu maçtaki elektrik kesintisiydi. Herhalde ömürleri boyunca futbol sahalarında bunlardan daha tuhaf olaylar görmemişlerdir. Elektrik kesintisi bize seksenli yıllardan kalma bir nostaljiyi yaşattı. Hangi maçtı unuttum. Beşiktaşlı oyunculara kesinti sonrası mikrofon uzatıp fikirlerini soruyorlardı. Efsane oyuncumuz Mehmet, 'Bütün yoğunluğumuz kayboldu. Bu nasıl iş?' diyerek hayıflanmıştı. Bahsettiğim olayın üzerinden herhalde bir yirmi beş yıl geçmiştir. Hala bir şey değişmemiş olması trajikomik.

Elektrik kesintisi bize nostalji yaşatsa da hiç şüphesiz İngilizler için inanılmaz bir olaydı.

Bu izlediğimiz performans, stadyumu inşaat halinde olan ve her maçını farklı yerlerde oynamak zorunda kalan Beşiktaş'ın ortaya koyduğu performanstı. Vodafone Arena bittiği zaman kolej kara kartalının bizlere daha ne güzellikler yaşatacağını şimdiden tahmin etmek mümkün. Tabi bu sözlerim, mevcut ahengin bozulmaması durumunda mümkün ki başkan ve ekibi, benim gözümde Süleyman Seba'dan sonra gelen en iyi yönetici kadro. Sadece Beşiktaş'ın çıkarları için çalışan tecrübeli ve bilgi birikimi bu iş için yeterli bir kadroyu görmeyeli çok uzun zaman olmuştu. Onlar bu ahengi koruduğu sürece Beşiktaş'ı kimse deviremez. Bizler de formamızı üzerimize giyer, gururla takımımızın maçlarını izlemeye devam ederiz.


BEŞİKTAŞ: 1 - 0 :TOTTENHAM
STAT: Atatürk Olimpiyat Stadyumu
HAKEM: Stefan Johannesson
BEŞİKTAŞ: Tolga, Serdar, Ersan (Dk. 45 Atınç), Pedro Franco, Motta, Necip, Sosa, Olcay, Kerim (90+1 Furkan), Gökhan Töre (Dk. 85 İsmail Köse), Cenk Tosun
TEKNİK DİREKTÖR: Slaven Bilic
TOTTENHAM HOTSPUR: Vorm, Walker (Dk. 76 Capoue), Chiriches, Kaboul, Rose, Dembele, Stambouli, Townsend, Paulinho (Dk. 69 Lennon), Chadli, Soldado (Dk. 69 Lamela)
TEKNİK DİREKTÖR: Mauricio Pochettino
GOLLER: Dk. 59 Cenk Tosun (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: Ersan Gülüm (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder