29 Aralık 2014 Pazartesi

KONYASPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ (28/ARALIK/2014)


Beşiktaş, misafir olduğu Konyaspor'u, zorlu geçen doksan dakika sonrası geçerek süper ligdeki liderliğini sürdürmeyi başardı. Basın ve yayıncı kuruluşun bu maçı haftanın büyük maçı gibi lanse etmesinin ardındaki gerçek, hiç şüphesiz Beşiktaş'ın sürdürmekte ısrarlı olduğu liderliğine çelme çakmaktı. Beşiktaş'ın Konyaspor ile oynayacağı maçlar ne zamandır büyük çekişmelere sahne olan ilgi odağı maçlara dönüştü anlamadım. Senelerdir biz başka maçları izlemişiz sanırım.

Maçın hem ilk hem de ikinci yarısında, Konyaspor maçı dengede tutmak için sert bir oyun sergilemeyi tercih etti. Özellikle otuz numaralı formayı giyen siyahi oyuncuları, maç boyunca yaptığı fauller, en azından bir sarı kart görmesine sebep olmalıydı. Hakem nedense bu oyuncunun faul içeren oyununu omuz omuza mücadele olarak görmeyi tercih etti. Seksen dördüncü dakikada verdiği saçma sapan penaltı pozisyonunda isteği üzerine bir adım geride durmayı reddeden Atiba'ya ise kırmızı kart göstermek konusunda tereddüt etmedi. Elbette Atiba bu pozisyonda kesinlikle hatalıydı. Bir hafta sonra Galatasaray maçı oynayacak takımın oyuncusu, zaten Beşiktaş'la uğraşmaya meyilli bir hakemle karşı karşıya gelmemeliydi. Tabi madem hakem bu kadar hassas, neden otuz numaralı Konyaspor oyuncusuna da aynı hassasiyeti göstermedi diye düşünmeden edemiyor insan. Kurallar hep bize karşı çalışıyor maşallah.

Maç içerisinde Gökhan ve Veli'nin atışması beni hayli endişelendirdi. Takım içindeki ahengin bozulmasından şüphe ettim ve ikinci yarı bu iki oyuncuyu daha sıkı takip ettim. Birbirlerine pas vermemek gibi bir olaya girmediklerini görünce rahatladım zira zincirdeki iki halkanın çözülmesi, oyunun kaderini tümden etkileyebilirdi. Gökhan'ın performansı kusursuzdu. Nazar değmesin, kalktığı bir atakta üç kişiyi sırtına aldığını görünce birden Amokachi'yi hatırladım. Tolga çok iyi bir kaleci ama penaltılar konusunda biraz zayıf kalıyor. Penaltı vuruşlarında hiç güven vermiyor. Pozisyona iyi yoğunlaşamıyor. Bir kez olsun topla aynı tarafa yönelse gam yemeyeceğim ama hep ters köşe oluyor. Kaleci antrenörlerinin dikkatini çekmedi mi bu durum acaba? Sosa şiir gibi oynadı yine. Babamın dediği gibi adam futbolcu olarak doğmuş adeta. Attığı golde topun gelişine kesme vuruşu inanılmaz estetikti. Böyle bir golü seyrettiğim için büyük mutluluk duydum. Demba yine ceza sahasında kendini unutturup pusuya yattı ama bugün şansı yaver gitmedi. Gol atmasa bile defans oyuncularını kendine bağlayıp takım için daha kolay gol pozisyonları olmasını sağlıyor. O sahada ise en az üç oyuncu peşinde oluyor.


Maç her zaman olduğu gibi neredeyse hiç durmadığı halde tam beş dakika uzatıldı. Hatta neredeyse bir dakika da fazladan oynatıldı ama hakem baktı Konyaspor'dan bir numara çıkmayacak, homurdanmalar yükselmeye başlamadan oyunu bitirdi. En komiği de maçı anlatan spikerin '....veee Beşiktaş liderliğini sürdürüyor' derken takındığı tavırdı. cümle ağzından aynen bu şekilde çıktı ama ses tonunda araya sıkıştırılmış bir 'Maalesef' kelimesi dikkatlerimizden kaçmadı. Daha çok beklersiniz inşallah.

KONYASPOR 1 - 2 BEŞİKTAŞ

STAT: Torku Arena

HAKEM: Halis Özkahya

KONYASPOR: Belec, Ali Turan (Dk.69 Benjamin Fuchs), M. Güven (Dk.72 Recep), Ömer Ali (Dk.69 Gabriel Torje), Ali Çamdalı, Djalma, Kokalovic, Selim, M. Uslu, Uğur, Hasan Kabze

BEŞİKTAŞ: Tolga, Serdar, Franco, Ersan , İsmail (Dk.61 Motta), Veli, Atiba, Gökhan, Sosa (Dk.76 Kerim), Olcay, Demba Ba (Dk.71 Cenk Tosun)

GOLLER: Dk.19 Gökhan Töre, Dk.58 Sosa (Beşiktaş), Dk.85 Hasan Kabze (Konyaspor)

SARI KART: İsmail (Beşiktaş)

KIRMIZI KART: Atiba (Beşiktaş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder