28 Ocak 2015 Çarşamba

GENÇLERBİRLİĞİ 0 - 2 BEŞİKTAŞ (26/OCAK/2015)


Beşiktaş, ligin ikinci yarısına adeta fırtına gibi bir giriş yaptı ve ilk maçında Gençlerbirliği'ni iki golle geçerek fikstürdeki yerini korudu. Liderin tek puanla gerisinde olan Beşiktaş, bu maçta yakın geleceğe dair de sinyaller verdi. Lige verilen ara sonrası kara kartallar ortalığı silip süpüreceklerine dair beyanlar vermekten geri durmadılar. Bu maç o sözlerinin arkasında olduklarının bir işaretiydi adeta.

Şimdi biraz oyuncularımızı değerlendirelim. Atiba'nın performansı iyiydi ama o ilk transfer olduğu zamanki hevesini kaybetmiş gibi göründü gözüme. Bunun sebebi, Galatasaray maçı öncesi maruz kaldığı kırmızı kart katliamı ile birlikte gelen eleştiri bombardımanı olabilir mi diye düşünüyorum. Bence Atiba bu süreci iyi yönetemedi. Ben olsam o maçtan sonra kameraların karşısına çıkar, kırmızı kartın ne kadar yanlış olduğunu savunur, buna rağmen takımı asla yalnız bırakmayacağımı söylerdim. Akıllı olmak lazım. Olacaklar belli. Çık kendini savun be kardeşim. Ben Beşiktaşlıyım de. Gazla biraz ortamı değil mi ama? Oğuzhan'daki düşüş giderek kendini daha çok göstermeye başladı. Sebebi ile ilgili bir çok dedikodu dönüyor ortalıkta. Bunların en ilgi çekici olanı transfer dedikoduları. Ben şunu hiç anlamıyorum. Madem seni isteyen çok büyük kulüpler var, o zaman her maçta daha iyiye gidip kendini göstermelisin ki değerin artsın. Sen transfer sarhoşu olur futbolundan ödün verirsen, seni isteyen adamlar bu maçları da izlemeyecek mi sanıyorsun? Önce formanın hakkını vereceksin, herkes senin görecek, ondan sonra düşüneceksin transfer hayallerini. Tabi bu işler sadece futbolcuda da bitmiyor. Genç insanlar bunlar. Dönen paralar büyük. Kim bilir kimler nelere müdahil oluyor, bilemiyorsun ki. Kerim için geçen haftalarda bir çok kez halı saha futbolcusu yakıştırmasını uygun gördüm. Yalan da değildi hani. Bu maçta çocuğa bir şeyler oldu. Adeta oyunun kaderini değiştiren bir performans gösterdi. Sadece halı sahaya uygun bol çalımlı ve riskli oyununu, güçlü bir direnişle ve mücadeleyle süsledi. Neredeyse galibiyeti tek başına aldı. Çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Arkasının gelmesini gönülden temenni ederiz. Pedro'nun maçın son dakikasında ayağında top kaçırması ve rakibini düşürmek zorunda kalması büyük şanssızlıktı. Bu ona ders olsun. Kara kartal Avrupa sahnesinde Liverpool önüne çıktığında bu türden hatalar yaparsa, rakip oyuncuyu düşürme fırsatı bile bulamaz zira onlar zaten insan üstü bir mücadele ile futbol oynuyorlar. Yakalayamazsın adamı rezalet çıkar. Ah gençler! Serdar zaten eski Beşiktaşlıydı. Futbolunun üzerine koydu, takıma geri döndü ve şimdi oynadığı mevkide güven veriyor. Helal olsun. Demba yine yaptı yapacağını. O nasıl bir gol arkadaş! Bilardo mu oynuyorsun futbol mu? Adam resmen ölçtü, biçti, tarttı da vurdu topa. Nasıl diyordu eskiler? Adeta iğne deliğinden geçirdi sayın seyirciler!


Şimdi gelelim maçı anlatan spikerlere ve hakemlere. Bu benim değil sevgili babamın fikridir. Ne yapmak lazım biliyor musunuz? Beşiktaş'a kadrolu istatistikçiler almak lazım. Bu elemanlar maçı kendi amatör kameralarıyla kaydetmeli. Notlar almalı. Faul ve kart pozisyonlarını detaylandırmalı. Aynı ekip rakiplerin maçlarını da bu şekilde değerlendirmeli ve bir fizibilite raporu çıkartmalı. Adım gibi eminim ki Beşiktaş'ın çalınan neredeyse her düdükte hakkı kalıyor. Bize deli diyebilirsiniz ama böyle bir çalışma, kara kartala yapılan haksızlıkları gün yüzüne çıkartacaktır. Maçlarımızı anlatan spikerlere ne demeli? Bakın şimdi, olaya bakın. Beşiktaş lehine kritik bir pozisyon olduğunda, spiker 'Hakem pozisyona yakın!' der. Beşiktaş aleyhine bir pozisyon olduğunda ise, spiker 'Gözler hakemde!' der. Bunu takip edin ve görün. Kimse ama hiç kimse Beşiktaş'ın başarısını istemiyor. Hele bir puanla liderin gerisinde olan takım için zirve takipçisi diye yorum yapmazlar mı, öfkeden ne diyeceğimi bilemiyorum. Duyan da arada sekiz puan fark var sanır.

Her şeye rağmen maç çok iyi geçti ve Beşiktaş istediği üç puanı deplasmandan söke, söke aldı.

GENÇLERBİRLİĞİ 0 - 2 BEŞİKTAŞ
STAT: Ankara 19 Mayıs Stadyumu
HAKEMLER:  Mustafa Kamil Abitoğlu, Kemal Yılmaz, Adil Sinem
GENÇLERBİRLİĞİ: Ramazan, Hakan, Ahmet, Tosic, H. İbrahim (Dk. 62 Uğur Çiftçi), Gosso (Dk.90 Çağrı Bülbül), Doğa, Petrovic, Guido, Mervan (Dk. 60 Antal), Berat
BEŞİKTAŞ: Tolga, Serdar, Franco, Ersan, Motta, Gökhan (Dk.89 İsmail Köybaşı), Hutchinson, Necip, Oğuzhan(Dk. 63 Kerim Frei), Olcay (Dk. 90 Atınç), Demba Ba
GOLLER: Demba Ba (Dk. 69), Olcay Şahan (Dk. 77) 
SARI KARTLAR: Gosso, H.İbrahim, Doğa Kaya, Ahmet, Petrovic (Gençlerbirliği), Necip Uysal (Beşiktaş)
KIRMIZI KART: Pedro Franko (Dk. 90)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder